Najnowsza powieść Normana Mailera jest w istocie fikcyjną rekonstrukcją dzieciństwa i wczesnej młodości Adolfa Hitlera, opętanego i kierowanego przez siły zła. Narrator, tajemniczy esesman, w rzeczywistości jeden z funkcjonariuszy średniego szczebla w piekielnych strukturach, pełni funkcję przewodnika po okresie dorastania przyszłego führera Niemiec i podpalacza świata. Niejako wątek uboczny, jakże jednak istotny dla zasadniczej treści dzieła, tworzą przejmujące i niesamowite wizerunki rodziców Hitlera, jego sióstr i braci. Osnową powieści jest jednak odwieczna kwestia potęgi oraz możliwości zła, jego pozornej banalności oraz walki z dobrem.
Podtrzymywanie paradoksu "piekielny-banalny" w całej jego niezgłębialności jest bodaj największym osiągnięciem tej nietuzinkowej powieści historycznej.
John Maxwell Coetzee, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2003 r.
Widać, że Mailer zgłębił życie Hitlera, a jego przenikliwe wejrzenie - wspomagane intuicją - w to, pod jakim wpływem rozwijał się wypaczony umysł młodego Adolfa jest ze wszech miar intrygujące, a miejscami nawet aż nadto trafne.
"The Washington Post Book Word"
W swojej pierwszej od ponad dziesięciu lat powieści Mailer znów prowokuje. Tylko ktoś tak śmiały i zuchwały jak on mógł pokusić się o sporządzenie analizy psychiki być może najbardziej złowieszczej postaci współczesnej historii.
"Booklist"
Autor buduje zainteresowanie czytelnika posługując się swoim wspaniałym stylem, drobiazgową dbałością o pieczołowicie nagromadzone szczegóły oraz intrygującą filozoficzną podbudową przedstawionego porządku nieba, piekła i ziemi. "Audiofile"