Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WIADOMOŚCI OGÓLNOKSZTAŁCĄCE CZELADNIK MISTRZ 1945

20-03-2012, 17:26
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2216051578
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 28-03-2012 19:58:54
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI - WIADOMOŚCI OGÓLNOKSZTAŁCĄCE POTRZEBNE DO EGZAMINÓW CZELADNICZYCH I MISTRZOWSKICH
AUTOR - OPRACOWAŁ KAZIMIERZ BARCISZEWSKI
WYDAWNICTWO - NAKŁADEM IZBY RZEMIEŚLNICZEJ W BYDGOSZCZY, BYDGOSZCZ 1945
WYDANIE - 1???
NAKŁAD - ??? EGZ.
STAN KSIĄŻKI - DOBRY MINUS JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM , LEKKIE PRZYBRUDZENIA I USZKODZENIA, STARE PIECZĄTKI KSIĘGARNI TECHNICZNEJ I ELEKTROWNI W SIERSZY - WODNEJ) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY - ORYGINALNA, MIĘKKA
ILOŚĆ STRON - 72
WYMIARY - 21 x 14,5 x 0,5 CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - 0,078 KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. - NIE ZAWIERA
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

Wiadomości ogólnokształcące
potrzebne do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich
Opracował Kazimierz Barciszewski
dypl. absolw. rer. marc.
dyr. Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy
Nakładem Izby Rzemieślniczej w Bydgoszczy




WSTĘP.

Zgodnie z przepisami prawa przemysłowego uchwalają i wydają Izby Rzemieślnicze regulaminy i programy egzaminacyjne tak dla egzaminów czeladniczych, jak i mistrzowskich. Programy takie winne obejmować część praktyczną a więc przedmioty zawodowe a mianowicie zadania, dotyczące ustalenia biegłości i wprawy w zwykłej pracy danego rzemiosła, jakoteż potrzebnych . wiadomości o wartości, nabywaniu, przechowywaniu i stosowaniu materiałów przerabianych w rzemiośle, o sposobach poznawania ich jakości oraz wiadomości z zakresu wykonywania danego rzemiosła, które zmierzają do podniesienia poziomu wykształcenia zawodowego w poszczególnych gałęziach rzemiosła.
Ponieważ programy egzaminacyjne oparte być muszą na programach nauki w zawodowych szkołach dokształcających, gdyż zawodowe szkoły dokształcające mają za zadanie dopełnić wiadomości teoretyczne terminatora, który praktykę zawodową zdobywa w warsztacie mistrza, przeto zawierać one muszą prócz części1 praktycznej także część ogólnokształcącą dla przystosowania tych wiadomości do potrzeb zawodowych ucznia.
, Niniejsza broszura, dostosowana do programu naukowego
szkół dokształcających, niechaj służy kandydatom do przygotowania się do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich, a młodzież zachęci do kształcenia się i zdobywania wiedzy dla dobra i rozwoju rzemiosła polskiego.

AUTOR. Bydgoszcz, w listopadzie 1945.





SPIS RZECZY:

A. Wstęp................3
B. Treść
I. Wiadomości elementarne.......5
- minimum wiadomości jakie rzemieślnik winien posiadać, język urzę-
dowy, dokształcanie się w języku, cztery działania, rachunki, odsetki, miary i wagi, geometria, obliczanie brył.
II. Korespondencja. . . . . . . ." . . . 10
jak korespondować, oferta, pokwitowanie, zamówienie, umowa, zaświadczenie, telegram. ,
III. Ksii(żf owość........i . ^ . . 11
dlaczego należy prowadzić książkowo^c, uproszczona książkowość rze-
mie lnicza, korzyści z prowadzenia ksiąg, stwierdzenie zyaków czy strat.
IV. Kalkulacja............. 13
na czyni polega kalkulacja, rodzaje kalkulacji, trudności w przepro-
,. wadzaniu kalkulacji, pozycje z ktcrvch składa się kalkulacja, koszty
własne, cena sprzedaży, zużyte materiały, koszty robocizny, koszty ogólne, zysk czy strata.
V. Obyczaje towarzyskie. . .......15
co rozumiemy pod obyczajami towarzyskimi, kogo obowiązują obyczaje towarzyskie, czego należy wystrzegać się w obecności drugich, co świadczy o braku wychowania, jak należy zachować się na ulicy, jak nalepy zachować się w obcym domu, jak należy zachować się przy stole, jak zdobyć formy towarzyskie, kultura, postępowanie z ludźmi, czystość.
PI: Ptacii Buczfdnotć . ,........18
zawi;d, praca, oszczędność, zużycie dochodu.
VII. Obowiązki............19
co to jest obowiązek, obowiązki wobec ojczyzny, obowiązki wobec rodziny,obowiązki wobec przełożonych,obowiązki wobec podwładnych.
VIII. Rzeczpospolita Polska . . . . . . . 20 położenie "i granice, góry, rzeki, jeziora.
IX. Literatura polska ...........21
epoka dawniejsza, epoka nowsza, czasy najnowsze.
X. Ustrój władz i urzędów państwowych i samorządowych oraz ich zakres działania . . - . 23 Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, wydawanie dekretów, Urzędy Wojewódzkie, Starostwa Powiatowe, Rady NarodoSve, Organy Rad Narodowych, funkcjonowanie Rad Narodowych, kompetencja Rad Narodowych, Kompetencja Prezydenta K. R. N.
XI. Przepisy % dziedziny ubezpieczeń społecznych 28 cel ubezpieczeń - ubezpieczenie na wypadek choroby i macierzyństwa, niezdolności do zarobkowania lub śmierci osoby ubezpieczonej, wskutek wypadku podczas pracy albo choroby zawodowej, od niezdolności zarobkowania wzgl. śmierci osoby ubezpieczonej z innych powodów, świadczenia chorobowe, świadczenia w razie wypadku, świadczenia emerytalne.
XII. Podatki.............30
1. Państwowy podatek dochodowy:
państwowy podatek dochodowy opłacają, opodatkowaniu podlegają dochody, za dochód uważa się, wymiar podatku dochodowego, dodatek do państwowego podatku dochodowego, dochody z uposażeń, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, podwyższanie i obniżanie stopy podatkowej, członkowie rodziny.
2. Ordynacja podatkowa:
postępowanie w sprawach podatków państwowych, właściwość rzeczowa, komisje i sekcje odwoławcze, orzeczenia i postanowienia, zbieranie ewidencyjne, wianków ie i biegli, zeznania, opracowanie materiaiu wymiarowego, księgi handlowe. nakaz p atniive, odwołania, odroczenia, raty, umorzenia, nadpłaty i zwroty podatkowe, odpowiedzialność za podatek, przestępstwa.
3. Podatek obrotowy:
co i kto podlega podatkowi, zwolnienia, podstawa opodatkowania.
4. Opłaty rejestracyjne;
pobieranie i uiszczanie opłat, o.M/:iehie zakłady, zwolnienia od opłat, ceny kart rejestracyjnych.
XIII. Ustawa przemysłowa........ 48
przemysł, rzemiosło, wolność procederowa, rozpoczęcie prowadzenia przemyaiii, treść zgłoszenia o prowadzeniu przemyssu. osob niezdolne ,. do działań, osobv prawne, przemysł koncesjonowany, zakiad prze-mysiowy, oznaczenie przedsi biorstwa na zewn.itrz, zmiana lokalu przedsiębiorstwa, filia, prowadzenie pr: emysłu przez zastępcę, dzierżawa przedsiębiorstwa przemysłowego, prowadzenie przedsi biorstwa po śmierci przedsiębiorcy prze/ wdowę wzgl. nieletnie dzieci, odebranie koncesji, przeinys okrężny, cechy przemyski okrężnego, zakaz przemysłowcowi trzymania uczniów, umowa o naukę, rzemiosła, w których wolno brać op-att za naukę, obowiązki pryncypa a wobec ucznia, obowiązki ucznia wobec pryncypaia, jednostronne rozwiązanie umowy o naukę, wygaśniecie umowy o naukę, dozwolona liczba uczniów, kształcenie terminatorów, kształcenie uczniów w przedsiębiorstwie w kilku zawodach, egzamin czeladniczy, dowody uzdolnienia zawodowego, dyspensy, mistrzowie rzemieślnicy, cechy, czeladnicy przy cechu, ustrój wewnętrzny cechu-statut.zatwierdzeniestatutu, sądy polubowne, nadzór nad cechami, rozwiązanie cechu, stosunek cechów do izby rzemieślniczej, zwi zki cechww, statut związku cech iw, zatwierdzenie statutu związku, nadzór nad związkiem cechu, władze pr/emyslowe. wykaz rzemiosł. ,



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.