Wiewiórki syberyjskie mogą być uatrakcyjnieniem zarówno wnętrza naszego domu jak i naszego ogrodu. Wiewiórki występują naturalnie na terenach gdzie klimat jest niemalże identyczny jak nasz co powoduje, iż nie wymagają one specjalistycznego ogrzewania czy też oświetlenia. Mogą być hodowane zarówno w domu jak i na dworze, a dla osób które mają możliwość, polecamy połączyć wolierę zewnętrzną z klatką w domu.
W domu Burunduki w warunkach domowych można trzymać w wielu rodzajach zbiorników np. - terraria szklane - terraria i zbiorniki z płyty meblowej, osb - klatkach dla gryzoni - wolierach dla ptaków Jeśli chodzi o wielkość to jest jedna zasada - im więcej miejsca tym lepiej! W dużych zbiornikach wiewiórki będą czuły się lepiej. Będziemy mogli im stworzyć więcej pola do zabawy jak i kryjówek gdzie będą odpoczywać lub nawet chować się przed sobą jeśli zdecydujemy się na hodowlę kilku sztuk w jednym zbiorniku. Minimum jakie powinniśmy dla nich stworzyć to ok. 60x50x50cm
Na zewnątrz Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zbiornika domowego z tym na zewnątrz, a nawet stworzenie całego mieszkanka burunduków w zewnętrznej wolierze. Do budowy woliery zewnętrznej możemy wykorzystać drewniane kantówki i siatkę dla ptaków. Oczko siatki nie powinno mieć oczka większego niż 2x2cm. Wybieramy miejsce które nie jest w pełnym słońcu i jest osłonięte od wiatru. Jeden, a nawet dwa boki można wykonać jako pełne ściany co będzie osłaniało naszą wolierę przed zacinającym deszczem, czy śniegiem, a także przed wiatrem.
Wyposażenie Podstawowym wyposażeniem zarówno zbiornika w domu jak i woliery na zewnątrz są gałęzie. Im więcej gałęzi tym lepiej! Burunduki kochają przeskakiwać między nimi, a gałęzie powiększają ich przestrzeń życiową. Kolejnym ważnym elementem jest miseczka lub poidło w której znajdować się będzie zawsze świeża woda do picia. Kryjówki możemy wykonać z drewnianych budek dla ptaków, wydrążonych w pniach dziuplach itp. itd. Zawsze należy przy hodowli wielu osobników wyposażyć wolierę w kilka budek więcej niż mamy osobników. Możliwości aranżacji jest na prawdę wiele. Należy pamiętać aby stworzyć wiewiórką możliwe jak najbardziej naturalne warunki - wyposażenie ze sztucznych materiałów jak np. plastik jest zbędne! Przy hodowli na zewnątrz warto budki ocieplić np. styropianem lub wełną mineralną, obijając ocieplenie dodatkową warstwą deseczek aby burunduki nie miały dostępu do ocieplenia. Pozwoli to podwyższyć na czas mrozów temperaturę wewnątrz budek.
Burunduki najczęściej wybierają jedno miejsce w którym się załatwiają. Można zaobserwować gdzie znajduje się miejsce z odchodami i w tym miejscu ustawić kuwetę z piaskiem lub żwirkiem dla kotów. Ułatwi to nam czyszczenie woliery lub zbiornika hodowlanego.
Żywienie Naszym wiewióreczką podajemy nasiona, pestki, orzechy m.in. słonecznik, dynia, pestki owoców w tym jabłek, gruszek, orzechy laskowe, nerkowce itp. Owoce: jabłko, czereśnie, wiśnie, gruszki, Sianko, świeża trawa i mniszek lekarski (zarówno świeżo zerwany jak i suszony). Uzupełnieniem białka jest: gotowane jajko (na twardo), larwy mącznika młynarka (dość małe ilości ze względu na dużą zawartość chityny), szarańcza Każda wiewiórka jest indywidualistą żywieniowym :) Zaobserwowaliśmy, że np. nasiona dyni uwielbiają wszystkie wiewiórki ale jeśli chodzi np. o mącznika to lubią go w różnym stopniu podobnie jak jajko i inne produkty wysoko białkowe.
W razie pytań proszę o kontakt telefoniczny: 756 [zasłonięte] 10 60 lub poprzez formularz allegro
|