Czy umysł ma moc uzdrawiania? Profesor Anne Harrington nie aspiruje do tego, by udzielić na tak postawione pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W zamian, sięgając do historii medycyny i historii społecznej, przedstawia czytelnikom, jak próbowała (i próbuje) odpowiedzieć na nie medycyna i jak odpowiada na nie kultura.
ANNE HARRINGTON
WEWNETRZNA SIŁA
Umysł, Ciało i Medycyna
(delikatne rysy na okładce)
Wydanie: Wydawnictwo CIS Warszawa 2008
Liczba stron: 398
Cudowne uzdrowienia, hipnoza i sugestia, pozytywne myślenie, medytacja, efekt placebo, psychoanaliza, psychosomatyka, medycyna alternatywna? Od wieków ludzie wierzą, że leczenie to nie tylko leki, zabiegi i kuracje, że medycyna naukowa nie wszystko potrafi wyjaśnić, a człowiek (bywa, że wspomagany przez Boga lub bogów i świętych) potrafi zapanować nad chorobą. Z jednej strony wiara ta stała się pożywką dla tysięcy szarlatanów, którzy - czasem nawet w dobrej wierze - pasożytują na ludzkiej naiwności, zwykle nie pomagając, a nierzadko, i to już prawdziwa tragedia, szkodząc. Z drugiej jednak dziś już nawet naukowa medycyna uznaje i docenia działanie różnych mechanizmów i technik, których nadal nie jest w stanie racjonalnie wyjaśnić. Czy zatem umysł ma moc uzdrawiania? Profesor Anne Harrington nie aspiruje do tego, by udzielić na tak postawione pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W zamian, sięgając do historii medycyny i historii społecznej, przedstawia czytelnikom, jak próbowała (i próbuje) odpowiedzieć na nie medycyna i jak odpowiada na nie kultura. Wewnętrzna siła wprowadza czytelnika w historię mesmeryzmu, hipnozy, cudownych uzdrowień z Lourdes, pozytywnego myślenia, walki ze stresem, a wreszcie medytacji i medycyny Wschodu (a raczej tego, czym stała się dla Zachodu). Na kartach tej książki zetkniemy się z wieloma zdarzeniami, których wyjaśnienie sprawiało - i sprawia - kłopoty konwencjonalnej medycynie, znajdziemy tu opisy przypadków i technik, które nauki medyczne uznały, ale i takie, które odrzucają. Przede wszystkim jednak poznamy fascynujący fragment najnowszej historii naszej cywilizacji i różne odpowiedzi, jakie na pytanie o wewnętrzną siłę udzielali i ci, którzy leczą, i ci, którzy muszą się leczyć.
Profesor Anne Harrington jest dziekanem Wydziału Historii Nauki Uniwersytetu Harvarda. Jest autorką książki Reenchanted Science, redaktorem tomów Visions of Compassion: Western Scientists and Tibetan Buddhists Examine Human Nature i The Placebo Effect, opracowała też The Dalai Lama at MIT. Mieszka w Watertown, Massachusetts.