Witam!
Mam do sprzedania książkę (stan db- - podkreślenia tekstu długopisem, pewnie poprzedni właściciel używał książeczki do pisania jakiejś pracy i zaznaczał sobie ważne wiadomości)
Weterynaryjny poradnik rolnika
- Autor:
- Leszek Dziamski
- Wydawnictwo:
- PWRiL, 1985
- ISBN:
- 83-09-01041-9
- Liczba stron:
- 200
- Wymiary:
- 150 x 206 mm
- Oprawa:
- miękka
Wartości i zasięgu rolnictwa nie trzeba uzasadniać naszemu społeczeństwu. Każdy zdaje sobie sprawę, co znaczy mierny poziom, słaba wydajność, które ciągle jeszcze w części są wynikiem zaniedbań wynikających z niewiedzy. Dlatego też nieodzowny jest postęp w rolnictwie, we wszystkich jego elementach składowych. Obecnie, kiedy zagadnienie wyżywienia narodu jest sprawą nadrzędnej wagi, nie możemy pozwolić na nawet najmniejszy regres w chowie i hodowli zwierząt gospodarskich. W tej dziedzinie rolnictwa, często poza możliwościami producenta-rolnika, mieszczą się zagadnienia zdrowotności zwierząt. Wiadomo od dawna, że zdrowotność zwierząt jest bardzo ściśle związana z ich wyższą wydajnością.
Odpowiada za ten niebagatelny problem wspólnie z rolnikami hodowcami — służba weterynaryjna. W chwili obecnej należy do niej, już nie tylko leczenie zwierząt chorych, ale przede wszystkim zapobieganie wielu chorobom. Chorób tych jest bardzo wiele, o różnym charakterze, przebiegu i o różnej szkodliwości. Lecząc i zapobiegając niektórym chorobom zwierząt, pośrednio chroni się zdrowie ludzi. W ten sposób weterynaria uczestniczy czynnie i bezpośrednio w produkcji rolnej, mimo że jest jednostką usługową. Jednym z wielu czynników postępu, które mają niezaprzeczalne znaczenie w hodowli, jest zagadnienie permanentnego przekazywania, w jak najszybszym czasie, fachowych i w miarę szczegółowych informacji na temat zdrowotności zwierząt, których tak często brakuje producentom zwierząt. Lukę tę, w pewnym stopniu, ma zapełnić „Weterynaryjny poradnik rolnika". Napisany on jest z myślą głównie o rolnikach-hodowcach, a zawiera doświadczenia autora z własnej, codziennej wieloletniej praktyki terenowej. Będą to więc praktyczne wskazówki dla hodowców z zakresu zapobiegania niektórym chorobom pięciu gatunków zwierząt (bydło, trzoda chlewna, owce, konie i drób), a zebrane w pewną całość mają stanowić wzór praktycznych porad dla hodowców i minimum wiedzy z zakresu rozpoznawania objawów chorobowych wybranych chorób najczęściej występujących w praktyce terenowej.
|