Werbenę cytrynową można naleźć w składzie wielu herbatek ziołowych o działaniu relaksującym, uspokajającym i nasennym a w wyspecjalizowanych sklepach herbacianych są dostępne jej seledynowe, smukłe listki. Ponieważ jest mniej znana niż lawenda czy melisa, warto wiedzieć o niej coś więcej. Jej odświeżający, cytrynowy aromat i łagodny smak zasługują na lepsze poznanie.
Ziele werbeny zawiera glikozydy (witeksyna i izowiteksyna)2, flawonoidy, ligany, seskwiterpeny oraz triterpeny i fenolokwasy . Za charakterystyczny, cytrynowy zapach odpowiedzialne są cytral, nerol i geraniol. Surowcem leczniczym są młode liście.
Najlepiej udowodnione jest hamujące działanie wyciągów z werbeny cytrynowej na wzrost gronkowca złocistego, co jest bardzo ważne, ponieważ ten chorobotwórczy drobnoustrój bardzo szybko rozwija oporność na penicylinę. Cytral działa także przeciw nowotworowo, ponieważ hamuje także wzrost komórek nowotworowych powodując ich apoprtozę (śmierć komórkową).Działanie werbeny jest wszechstronne – działa lekko ściągająco, napotnie i łagodząco stąd polecana jest przy przeziębieniach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartości werbenaliny jej napar przynosi ulgę przy migrenach, bólach głowy i zatok oraz bezsenności ułatwiając zasypianie. Dzięki cytralowi wykazuje też działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze.
Werbena działa także rozkurczowo na mięśnie gładkie ludzkiego organizmu – działając żółciopędnie ułatwia trawienie, pomaga przy zastojach żółci, nieprawidłowej pracy wątroby oraz łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Tradycyjnie polecano jej napary karmiącym matkom ponieważ wspomaga laktację działając mlekopędnie. Ze względu na działanie moczopędne poprawia pracę nerek i likwiduje obrzęki, a w medycynie ludowej była stosowana jako lek na kamienie moczowe.
Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.
Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.
Świeże zioła to
prawdziwy
smak, aromat i zdrowie!
Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną.
Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.
Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:
sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środy
kupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11zł
kupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.
kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł.
kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.
Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:
zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.
powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.
info:
[zasłonięte]@onet.eu
tel.661[zasłonięte]408