Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WERBENA CYTRYNOWA DUŻE ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

07-07-2012, 5:09
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 12.50 zł      Najwyzsza cena licytacji: 12.50 zł     
Użytkownik grzesiu787
numer aukcji: 2460009126
Miejscowość Wrocław
Kupiono sztuk: 2    Zostało sztuk: 23    Licytowało: 2    Wyświetleń: 57   
Koniec: 15-07-2012 12:17:05
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

LIPPIA TRÓJLISTNA, WERBENA CYTRYNOWA (Aloysia trhhylla)

 

zdjęcia zostały zrobione 30.05.2012r. i przedstawiają faktyczny wygląd ziół wystawionych do sprzedaży.

Ładne duże i świetnie ukorzenione zioła

      o wysokości około 35-40 cm. 

                        w doniczkach P-12

           ZIOŁA DLA SMAKU I ZDROWIA

Na półkach sklepowych roi się od suszonych przypraw. Tymianek, majeranek, papryka, czosnek, bazylia, oregano, przyprawa do bigosu, do grilla, do ziemniaków i wiele innych. Jednak aromat tych suszonych nigdy w pełni nie odzwierciedli zapachu i smaku świeżych ziół.

 

 

Wspaniała roślina o niesamowitym cytrynowym aromacie. Ze świeżych lub mrożonych listków robi się napar, wspaniałą orzeźwiającą herbatkę pitą na ciepło, mrożoną lub z kosatkami lodu w upalne dni. Młode poszatkowane liście dodaje się również do sosów sałatkowych i puddingów.

Lippia trójlistn(Lippia citriodora) zwana Werbeną cytrynową, pomaga w stanach wyczerpania organizmu, ale dodatkowo działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma też działanie ściągające,tonizujące,wiatropędne, wspomagające trawienie,przeciw utleniające, przeciwzapalne.

Podobnie jak werbena, pomaga w stanach wyczerpania organizmu, ale dodatkowo działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma też działanie ściągającetonizujące, wiatropędne, wspomagające trawienie, przeciw utleniające, przeciwzapalne. Ma działanie relaksujące, uspokajające, antydepresyjne – wzmacnia układ nerwowy i uspokaja psychikę, dając poczucie odprężenia przez redukcję depresji i stresu.Harmonizuje funkcje serca, stymuluje aktywność macicy, wzmacnia laktację, wspomaga funkcje płuc, żołądka, trawienie oraz przyjemnie odświeża oddech. Znakomita przy wzdęciach, skurczach żołądkowych i jelitowych. Ma uspakajający wpływ na centralny system nerwowy, łagodzi migreny, depresje, nerwobóle, mdłości, częstoskurcz, pomaga regenerować i osłaniać komórki. Ma działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. Zawarty w lippii cyneol ogranicza namnażanie wirusów grypy,drożdżaków z gatunku Candida albicans, bakterii Escherichia coli, zaś geraniol pomaga w walce z pasożytami.


Liście można zbierać i suszyć przez cały rok . Świerzymi można aromatyzować olej i ocet. Suszone liście dodaje się także do ziołowych pachnących mieszanek kwiatowych(potpourri) i ziołowych poduszeczek.


ZASTOSOWANIE: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zapobiega palpitacji serca, uspokaja, odpręża, migrena, nieświeży oddech, infekcje grzybiczne, bakteryjne i wirusowe


Ta wonna roślina kwitła w rejonie Morza Śródziemnego od kiedy ludzie sięgają pamięcią.
Przez długi czas uważany za symbol pomyślności, krzew Werbeny jest w dalszym ciągu tradycyjnie uprawiany
w Prowansji.
Werbena, nazywana również "zaczarowanym", "czarnoksięskim" czy "uzdrawiającym" ziołem,
posiada również urokliwy cytrynowy zapach.
Ta magiczna roślina jest manifestacją doskonałości.
Rzymianie przypisywali ją do Wenus, wierząc, iż posiada moc zdolną ponownie wzniecić ogień gasnącej miłości.
Jej cytrynowa woń działa energetycznie i odświeża zmysły, przeganiając zmęczenie i troski.
Zbiory Werbeny przypadają na okres od maja do lipca, tuż przed zakwitnięciem.
Aby pozyskać ekstrakt, liście usuwa się i suszy z dala od światła.
Następnie zostają namoczone w roztworze alkoholowym w celu uzyskania naturalnego wyciągu z Werbeny,
znanego ze swoich zmiękczających i kojących właściwości

 

Lippia nadaje się do hodowli mieszkaniowej razem z innymi kuchennymi przyprawami. Można ją również na okres letni wystawić do ogrodu i jesienią przenieść do mieszkania.

Lubi pełne słońce . Ziemia powinna być lekka, zasadowa i przepuszczalna.

 

 

Werbenę cytrynową można naleźć w składzie wielu herbatek ziołowych o działaniu relaksującym, uspokajającym i nasennym a w wyspecjalizowanych sklepach herbacianych są dostępne jej seledynowe, smukłe listki. Ponieważ jest mniej znana niż lawenda czy melisa, warto wiedzieć o niej coś więcej. Jej odświeżający, cytrynowy aromat i łagodny smak zasługują na lepsze poznanie.

Ziele werbeny zawiera glikozydy (witeksyna i izowiteksyna)2, flawonoidy, ligany, seskwiterpeny oraz triterpeny i fenolokwasy . Za charakterystyczny, cytrynowy zapach odpowiedzialne są cytral, nerol i geraniol. Surowcem leczniczym są młode liście.


Najlepiej udowodnione jest hamujące działanie wyciągów z werbeny cytrynowej na wzrost gronkowca złocistego, co jest bardzo ważne, ponieważ ten chorobotwórczy drobnoustrój bardzo szybko rozwija oporność na penicylinę.
Cytral działa także przeciw nowotworowo, ponieważ hamuje także wzrost komórek nowotworowych powodując ich apoprtozę (śmierć komórkową).Działanie werbeny jest wszechstronne – działa lekko ściągająco, napotnie i łagodząco stąd polecana jest przy przeziębieniach i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Dzięki zawartości werbenaliny jej napar przynosi ulgę przy migrenach, bólach głowy i zatok oraz bezsenności ułatwiając zasypianie. Dzięki cytralowi wykazuje też działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze.

Werbena działa także rozkurczowo na mięśnie gładkie ludzkiego organizmu – działając żółciopędnie ułatwia trawienie, pomaga przy zastojach żółci, nieprawidłowej pracy wątroby oraz łagodzi zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Tradycyjnie polecano jej napary karmiącym matkom ponieważ wspomaga laktację działając mlekopędnie. Ze względu na działanie moczopędne poprawia pracę nerek i likwiduje obrzęki, a w medycynie ludowej była stosowana jako lek na kamienie moczowe.

 

 

Zioła nawozimy w okresie wiosennym średnio co dwa tygodnie. Jednak substancje, które będą nam do tego służyć, nie mogą być pochodzenia chemicznego, bowiem odbije się to na jakości naszych sadzonek, a i późniejsze spożycie nawożonych sztucznie ziół może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Dlatego najlepiej stosować nawozy organiczne i używać ich zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta, traktując zioła jak normalne rośliny.

 

 

Gdy chcemy zasmakować świeżych listków jednego z ziół, najlepiej zerwać je z rana. Wbrew pozorom nasze łakomstwo ma dla roślinek dobroczynne działanie, bowiem pozwala zachować krzaczek w zwartej formie.


 

Świeże zioła to

prawdziwy

smak, aromat i zdrowie!


Świeże zioła można obecnie kupować także w supermarkecie, jednak ich żywotność jest często zawodna. Przesadza się je do większej doniczki, ale nie zawsze się przyjmują, a często bardzo słabo rosną.

Nie wiem czym jest to spowodowane, być może są to odmiany przystosowane tylko do bardzo precyzyjnych warunków glebowo/oświetleniowo/temperaturowo/wodnych, być może są te biedne zmutowane roślinki, zabawki w rękach chciwych ogrodników.

 

Cennik przy przesyłce Poczta Polska paczka priorytetowa polecona:

sadzonki pocztą wysyłamy od poniedziałku do środy
kupując 1 sadzonkę płacisz za paczkę 11zł
kupując 2- 4 sadzonki płacisz za paczkę 14zł.
kupując 5- 10 sadzonek płacisz za paczkę 18zł.
kupując 10 - 30 sadzonek płacisz za paczkę 21zł.

Kurierem wysyłamy od poniedziałku do czwartku, a zapłacisz:
zamawiając 1- 10 sadzonek zapłacisz 21zł.
powyżej 10 - 30 sadzonek zapłacisz 30 zł.


info:

[zasłonięte]@onet.eu
tel.661[zasłonięte]408