L-karnityna
zbudowana jest z dwóch aminokwasów: metioniny i lizyny. Należą one do grupy aminokwasów niezbędnych, a więc organizm powinien otrzymywać je w pożywieniu. Aktywna biologicznie jest L-karnityna, podczas gdy postać D nie oddziałuje na organizm. Wytwarzana jest w wątrobie. Do jej syntezy (oprócz metioniny i lizyny) potrzebne są także witaminy: C, PP, B6 oraz żelazo. Odkryto ją już w 1905 r, ale przemysłowa synteza L-karnityny została opracowana dopiero pod koniec lat 1970-ch.
L-karnityna wykazuje zdolność do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Jest więc związkiem biorącym udział w regulacji poziomu lipidów (tłuszczów) w naszym organizmie.
L-karnityna jest substancją niezbędną w energetycznych przemianach kwasów tłuszczowych.Gdy mięśnie potrzebują energii do wykonywania wysiłku fizycznego, cząsteczki karnityny mają za zadanie wychwytywać cząsteczki tłuszczu z krwi i transportować je do wnętrza komórekorganizmu, gdzie w mitochondriach kwasy tłuszczowe zostają przekształcane na energię.
Niezwykle ważnym elementem jej działania jest stabilizacja poziomu jonów potasu w komórkach, która ma wpływ na zwiększenie zdolności tkanki mięśniowej do wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych. Dodatkową cechą L-karnityny jest oddziaływanie w kierunkupoprawienia nastroju.
Dieta wegetariańska prowadzi do obniżenia zawartości L-karnityny w organizmie. Wtedy tym bardziej wskazane jest jej dostarczanie z zewnątrz.
Witamina C (kwas askorbinowy)
Najpierw świat poznał tragiczne skutki jej niedoboru, które wywoływały szkorbut, zwany też gnilcem. Był plagą rycerzy z wypraw krzyżowych, potem dalekomorskich marynarzy, a nawet żołnierzy wszystkich frontów I Wojny Światowej. W 1932 r Wang i King otrzymali witaminę C z cytryny, a rok później Haworth, Hirst i współpracownicy ustalili jej budowę chemiczną. Na jej syntetyczną postać trzeba było czekać do 1934 r.
Jest antyutleniaczem, zwalcza wolne rodniki, chroni skórę przed działaniem słońca i przed starzeniem, wpływa na wytwarzanie i zachowywanie kolagenu, ułatwia gojenie się ran, poprawia wydolność fizyczną, podnosi odporność na zakażenia, ma działanie antywirusowe, aktywizuje układ immunologiczny. Najbardziej znaną korzyścią przyjmowania witaminy C jest działanie prewencyjne i ulga w czasie przeziębienia.
Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych i epidemiologicznych stwierdzono, że 100 mg kwasu askorbinowego przyjmowanego codziennie wpływa na zmniejszenie śmiertelności spowodowanej chorobami serca, zawałami i rakiem. W oparciu o najnowsze raporty naukowe, dzienna dawka kwasu askorbinowego, pokrywająca całkowite zapotrzebowanie organizmu i działająca przeciwko chorobom serca i rakowi, powinna mieścić się w przedziale 100 -120mg.Większe dawki są wydalane z moczem.