WDRAŻANIE NOWOCZESNOŚCI
Tadeusz Chęciński
Wydawnictwo: PWN, 1978
Oprawa: miękka
Stron: 176
Stan: bardzo dobry, nieaktualne pieczątki
Nakład : 1500 egzemplarzy
Omawiane zagadnienie ma wyjątkowo szeroki zakres tematyczny zarówno przedmiotowy (co wdrażać), jak też podmiotowy (uczestnicy procesu wdrażania).
Ogólnie" biorąc, wdrażana „nowoczesność" może obejmować wyniki prac badawczych prowadzonych przez własną bazę naukowo-techniczną danego kraju, bądź pochodzić z importu, w formie nabytych od zagranicznych kontrahentów: patentów na wynalazki, licencji patentowych, licencji know-how, dokumentacji technicznych, praw do korzystania z doradztwa (consultingu) i innego rodzaju usług naukowo-technicznych, ekonomicznych lub organizacyjnych.
W niniejszej książce poruszam niektóre wybrane, bardziej istotne dla procesu wdrażania „nowoczesności" problemy, związane z praktycznym wykorzystywaniem w gospodarce narodowej osiągnięć krajowych placówek badawczych i naukowo-technicznych.
Sprawy importu „nowoczesności" oraz warunków efektywnego jej wykorzystania omówiłem w innej książce.
Przez wdrażanie nowoczesności rozumiem praktyczne wykorzystywanie wszelkiego rodzaju wynalazków, pomysłów, doświadczeń produkcyjnych, jednym słowem wyników prac badawczych i doświadczalnych, w celu uruchomienia nowej produkcji, bardziej atrakcyjnej i lepiej odpowiadającej potrzebom i gustom użytkowników bądź konsumentów, wprowadzenie do programów wytwórczości nowych wyrobów o wysokich własnościach użytkowych i szerszych, bogatszych asortymentów, w celu ulepszenia jakości produktów, zwiększenia wydajności i obniżenia kosztów produkcji.
SPIS TREŚCI : Od autora
I. Geneza rewolucji naukowo-technicznej. Jej przejawy i skutki. Stałe podnoszenie poziomu techniki i działalność innowacyjna warunkiem społeczno-gospodarczego rozwoju kraju.
II. Przebieg procesu wdrażania nowoczesności. Etap pierwszy - prace badawcze .
Etap drugi - prace rozwojowe.
Etap prac wdrożeniowych.
III. Partnerzy wdrażania nowoczesności . Współpraca między instytucjami i placówkami naukowymi a przemysłem.
Formy powiązań wdrożeniowych między nauką a przemysłem
IV. Wdrażanie nowoczesności w gospodarce Polski. Obecna sytuacja i warunki aktywizacji. Placówki naukowo-badawcze jako „dostawcy" nowoczesności
Przemysł jako „odbiorca" nowoczesności
System umów wdrożeniowych
Licencje zagraniczne i krajowe
V. Wybrane zagadnienia importu nowoczesności i międzynarodowej współpracy naukowo-technicznej. .