Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wasylewski : KLASZTOR I KOBIETA (+ Skoczylas)

16-01-2012, 18:44
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 20 zł      Aktualna cena: 20 zł     
Użytkownik bedelec
numer aukcji: 2047691133
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 22   
Koniec: 19-01-2012 20:01:05

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Stanisław Wasylewski : KLASZTOR I KOBIETA

Stanisław Wasylewski (1[zasłonięte]885-19) był dziennikarzem i prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem, współpracownikiem m.in. "Pamiętnika Literackiego", "Ludu", "Słowa Polskiego" oraz redaktorem "Gazety Porannej" i satyrycznego "Szczutka". Był autorem znakomitych esejów i szkiców historycznych, poświęconych głównie dziejom polskiej kultury obyczajowej i literackiej w czasach oświecenia i romantyzmu, pełnych humoru i nieznanych szczegółów z epoki. Za książkę "Na Śląsku Opolskim", która ukazała się w Katowicach w 1937 r., otrzymał Literacką Nagrodę Miasta Poznania i Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury.

Ilustracje książki stanowi 9 całostronicowych drzeworytów (na wklejkach) oraz 8 inicjałów autorstwa Władysława Skoczylasa - przykłady widoczne są na skanie.
Władysław Skoczylas (1[zasłonięte]883-19) był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i pedagogiem, twórcą nowoczesnego polskiego drzeworytu. Studiował w Wiedniu i w krakowskiej ASP, m.in. u T.Axentowicza, L.Wyczółkowskiego i K.Laszczki. Studiował także rzeźbę i drzeworytnictwo w Paryżu (u E.A.Bourdelle'a) i Lipsku. W 1908 r. został nauczycielem rzeźby figuralnej w zakopiańskiej Szkole Przemysłu Drzewnego i z przerwami przebywał w Zakopanem do 1918 r. Stał się miłośnikiem i znawcą folkloru podhalańskiego, zwiedzał najodleglejsze wsie Podhala i odszukane w nich motywy przenosił na swoje obrazy, a zwłaszcza drzeworyty.
Po I wojnie światowej osiadł w Warszawie i był tam najpierw docentem grafiki na Politechnice Warszawskiej (1[zasłonięte]918-19), a następnie od 1922 r. profesorem ASP. Członek grupy Formistów, był współzałożycielem "Rytmu", "Rytu" i Instytutu Propagandy Sztuki, gdzie współdziałał z Karolem Stryjeńskim. W 1928 r. zdobył brązowy medal w olimpijskim konkursie sztuki w Amsterdamie za cykl akwarel "Łucznik". Wypracował własny styl drzeworytniczo-linearny, świadomie prymitywizowany, oparty na doświadczeniach sztuki ludowej. Jego uczniem był znany śląski grafik Paweł Steller.

Prezentowana publikacja stanowi studium z dziejów kultury polskiej w średniowieczu, a jej pierwsze wydanie ukazało się w 1923 r.
Spis treści :
--- W roku pańskim 1001 --- O siostrach i braciach Ś-tego Norberta --- O śniadych cysterkach i czarnych benedyktynkach --- O słowiku z Asyżu i paniach wawelskiego dworu --- Wśród bluszczów świętej legendy --- Walka z szatanem --- Życie za krat --- Walka z mężczyzną --- Gospodarstwo na roli, ogrodzie i morzu --- Szpital, apteka, sąd boży --- Piastunka cywilizacji polskiej --- Gdy przeminęły dwa wieki --- "Niszczcie klasztory " --- Rebelia odszczepieńców --- Zakonnice polskie wobec reformacji
Wyd. Wydawnictwo Literackie, Kraków 1957 r., nakład 20 000 egz., ss. 162.
Wymiary 24,5 x 17 cm. Okładka twarda płócienna. Stan więcej niż dobry (lekkie zabrudzenie okładki).

Uwaga : przed wzięciem udziału w aukcji proszę przeczytać stronę "o mnie"