Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WASILIEW ZŁOBIN - WSPÓŁCZESNE DESANTY MORSKIE

31-01-2014, 20:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł      Aktualna cena: 24.99 zł     
Użytkownik ikonotheka
numer aukcji: 3895064712
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 10   
Koniec: 31-01-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.50 [kg]
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 1972
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WSTĘP - SPIS TREŚCI - OPIS:

PRZEDMOWA


Desanty morskie, jako jedna z form wspólnych działań wojsk lą¬dowych i floty, są znane od czasów starożytności. Początkowo do de¬santów używano zwykłych wojsk lądowych. Jednakże wraz z rozwo¬jem sztuki wojennej powstała konieczność specjalnego przygotowy-■wania i wyposażania do tego celu oddziałów. Takimi oddziałami w składzie sił marynarki wojennej stała się piechota morska, której pierwszy pułk został sformowany w Rosji na rozkaz Piotra I w 1704 roku.
W toku rozwoju środków walki zbrojnej na morzu zmieniały się odpowiednio zadania i skład sił morskich. Główny kierunek tych zmian sprowadzał się do komplikowania się działań bojowych wsku¬tek wzrostu ich skali, przyspieszenia tempa, stosowania nowych środ¬ków bojowych tworzonych w oparciu o ostatnie osiągnięcia nauki i techniki oraz wykorzystywania do wykonania postawionych zadań różnorodnych sił — lądowych, morskich i powietrznych. Doświad¬czenia minionych wojen wykazują, że w każdym wypadku ostateczny wynik walki zbrojnej rozstrzygał się na lądzie przez rozbicie sił zbrojnych przeciwnika i zajęcie jego terytorium. Jednym z głównych środków zapewniających osiągnięcie tego celu były działania desan¬towe, prowadzone przez specjalnie utworzone, wysoko manewrowe siły i środki w składzie sił morskich, wojsk lądowych i lotnictwa.
Wojska w działaniach desantowych były wysadzane na terytorium nieprzyjaciela z morza i z powietrza, przy czym stosunek ilościowy między wojskami wysadzanymi z morza i z powietrza ulegał dużym zmianom.
Morskie siły desantowe zaczęto tworzyć w Stanach Zjednoczonych i Japonii w latach 1933—1935, w związku z konfliktem tych państw w południowo-wschodniej Azji i w strefie wysp Oceanu Spokojnego.
Morskie lub, jak je też nazywają, amiibijne siły desantowe zajmują

specjalne miejsce w systemie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i innych państw imperialistycznych.
W referacie na wspólnym, uroczystym posiedzeniu KC KPZR, Rady Najwyższej ZSRR i Rady Najwyższej Rosyjskiej Federacyjnej Socja¬listycznej Republiki Radzieckiej, poświęconym setnej rocznicy urodzin W. I. Lenina, tow. L. I. Breżniew powiedział: .....imperializm, który zwalił na człowieczeństwo już dwie wojny światowe, również w bie¬żącym okresie jest nieodłącznie związany z takimi przestępstwami, jak wojny agresywne, bezceremonialna ingerencja w życie innych krajów i narodów, bestialstwa rasistów i kolonizatorów. Na różnych krańcach świata wspiera on dawno przeżyte, znienawidzono przez narody reżimy polityczne" 1.
Zasadniczym elementem sił desantowych jest piechota morska — elita imperializmu, używana do bezpośredniego realizowania celów agresji i podbojów kolonialnych, zwalczania ruchów narodowowy¬zwoleńczych i rozprawiania się z masarni robotniczymi.
Jednym z ważniejszych kierunków doskonalenia morskich sił desan¬towych państw imperialistycznych jest obecnie realizacja przedsię¬wzięć mających na celu przyspieszenie tempa przeprowadzania ope¬racji desantowych. Osiąga się to przez zwiększenie prędkości okrętów desantowych (do 20—24 węzłów), szerokie, wciąż wzrastające wyko¬rzystywanie śmigłowców do wysadzania desantu z okrętów, budowę szybkich (do 40—45 węzłów) środków desantowych na podwodnych skrzydłach i poduszkach powietrznych, wprowadzanie zmechanizowa¬nych systemów do przewożenia ładunków z okrętów na brzeg.
Ogólna tendencja rozwoju okrętów desantowych za granicą zmierza do zastosowania dużych, uniwersalnych okrętów (w miejsce wielu pod-klas istniejących obecnie okrętów), dostosowanych do dostarczania na nie przygotowane wybrzeże pododdziałów piechoty morskiej, w pełni wyposażonych we wszystkie niezbędne środki walki. Do uzbrojenia wprowadza się ostatnio we wciąż wzrastającej skali wozy bojowe o różnym przeznaczeniu — transportery opancerzone, czołgi, maszyny inżynieryjne itp. Szybko rozwijają się środki techniczne pododdziałów płetwonurków bojowych.
Celem niniejszej książki jest zapoznanie czytelnika tylko z mor¬skimi środkami desantowymi. Ze względu na to, że siły to najbar¬dziej rozwinęły się w Stanach Zjednoczonych, książka opiera się przede wszystkim na materiałach z praktyki amerykańskiej; przyta¬cza się w niej jednak również dane o morskich siłach desantowych innych krajów kapitalistycznych.
Szczególną uwagę zwrócono w książce na doświadczenia użycia okrętów desantowych i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych

w rozbójniczej wojnie w Wietnamie — kraju, który w istocie rzeczy stał się poligonem doświadczalnym amerykańskiego wojskowego sprzę¬tu technicznego i sprawdzania w praktyce taktycznych założeń prowa¬dzenia działań bojowych.
Książka została napisana na podstawie materiałów opublikowanych w prasie zagranicznej, dlatego też należy odnosić się krytycznie do zawartych w niej twierdzeń.
Autorzy rozpatrywali morskie siły desantowe jako system zabezpie¬czający przewóz i wysadzanie wojsk na terytorium przeciwnika. System ten zosta! podzielony na następujące podsystemy: środki transportowe lub okręty desantowe, środki desantowo-przeprawowe, wojska desantowe (piechota morska) ze środkami wzmocnienia i za¬bezpieczenia.


SPIS TREŚCI


Str.
Przedmowa o
Rozdział 1. Krótka historia rozwoju morskich sil desantowych . . 9
Działania desantowe i rozwój sil desantowych w okresie poprze¬
dzającym drugą wojnę światową 9
Działania desantowe w okresie drugiej wojny światowej . . 17
Okręty desanlowe okresu drugiej wojny światowej .... 48
Rozdział 2. Współczesne morskie siły desantowe 64
Morskie siły desantowe w okresie powojennym 64
Współczesne poglądy na działania desantowe 92
Okręty sił desantowych flot niektórych państw kapitalistycznych 104
Rozdział 3. Współczesne okręty i transportowce desantowe , . . 107
Klasyfikacja okrętów i transportowców desantowych . . . 107
Lotniskowce desantowe 108
Okręty desantowc-doki 118
Transportowce desantowe-doki 129
Okręty desantowe do przewozu czołgów 142
Transportowce desantowe 168
Okręty sztabowe sił desantowych 179
Specjalne okręty ogniowego wsparcia desantu 183
Okręty desantowe nowych podklas 187
Rozdział 4. Środki desantowo-przeprawowe . 193
Klasyfikacja środków desantowo-przeprawowych . . . . 193
Środki desantowe do przewozu czołgów 19'+
Środki desantowe do przewozu piechoty 203
Amfibic transportowe ............ 210


Środki desantowe o nowych zasadach poruszania się
Porównanie efektywności pływających środków desantowych
o różnych sposobach poruszania się
218
237
Rozdział 5. Wojska desantowe sił morskich 248
Bojowe .środki walki piechoty morskiej
Środki Jotniczc piechoty morskiej i morskich sil desantowych . 269
Urządzenia do przyspieszania tempa lądowania wojsk i ich roz¬
wijania na brzegu 277
Bibliografia .
Piechota morska 248
Bojowe .środki walki piechoty morskiej......
Środki lotnicze piechoty morskiej i morskich sil desantowych . 269
Urządzenia do przyspieszania tempa lądowania wojsk i ich rozwijania na brzegu.............277
Bibliografia .



WIELKOŚĆ 20X14CM,LICZY 286 STRON,64 RYSUNKI.

STAN :OBWOLUTA DB-,KSIĄŻKA DB+/BDB-

WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ PROSZĘ O KONTAKT W CELU USTALENIA JEJ KOSZTÓW / .

WYDAWNICTWO MON WARSZAWA 1972
NAKŁAD 3336 EGZ.!!!.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE