Najmłodsze dziecko Flymaster
Flymaster Avionics przdstawia GPS’a, nowe średniozaawansowane urządzenie przeznaczone do latania przelotowego.
GPS posiada wszystkie potrzebne do latania przelotowego funkcje tak jak NAV i LIVE, poza tymi charakterystycznymi do latania zawodniczego i liverackingu. Jest to zupełnie nowe urządzenie stworzone na podstawie maszynki przelotowej użytej do obsługi zawodów Red Bull X-Alps jaką jest Live, po którym odziedziczyło konstrukcję wewnętrzną czyli płytę główną i trwały wyświetlacz z nowym zabezpieczeniem.
Flymaster wyposażył GPS w mapę zakazanych przestrzeni powietrznych, dzięki czemu znacznie wzrasta bezpieczeństwo pilota.
Tak jak w innych naszych produktach, używając prostego w obsłudze programu DESIGNER, każdy użytkownik może stworzyć wiele ekranów o różnym wyglądzie w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Teraz możesz mieć na ekranie to co chcesz, w wybranym przez siebie miejscu i rozmiarze. To koniec z narzekaniem na małe cyferki czy wykresy.
Strukturalna konstrukcja obudowy GPS sprawia, że jest on zdecydowanie mocniejszy niż jego poprzednicy. Dzięki niej ekran stał się odporniejszy na zarysowanie i złamania. GPS to urządzenie z tzw. prostą nawigacją, do latania przelotowego i rekreacyjnego, a dzięki swoim unikalnym cechom udowadnia, że jest warte wydanych pieniędzy i jest obecnie najlepszą okazją na rynku.
Każde z pól danych można ustawić w/g własnych preferencji i uzyskać takie informacje jakie są potrzebne.
Funkcja na którą należy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza w słabych, trudnych do wykorzystania warunkach termicznych to wskaźnik najbliższego noszenia tzw. “Buzer”.
Fragment instrukcji obsługi:
“6.5.6.Brzęczyk - wskaźnik bliskości noszenia
“VARIO” posiada wskaźnik bliskości noszenia, istotną innowację firmy Flymaster przy wykrywaniu słabych noszeń. Zazwyczaj, każde wario zaczyna wydawać dźwięki po przekroczeniu pewnej prędkości wznoszenia, np. 0.1 m/s, a taka sytuacja zajdzie dopiero wtedy, gdy powietrze będzie wznosić się szybciej niż prędkość opadania paralotni w locie ślizgowym.
Innymi słowy oznacza to, że powietrze musi się wznosić dobrze ponad 1 m/s. zanim wariometr piśnie po raz pierwszy. “VARIO” można ustawić tak, by pierwszy dźwięk wydawał o wiele wcześniej, już w chwili gdy paralotnia jeszcze opada, ale otaczające ją powietrze delikatnie unosi się do góry, co oznacza, że jesteś w pobliżu komina. Nie zmieniaj wtedy kierunku lotu, bądź czujny, po chwili zacznij szukać…”
Praktyczny przykład zastosowania tej funkcji przedstawia poniższy rysunek:
Na tym przykładzie zakładamy, że obie paralotnie, żółta i czerwona w spokojnym powietrzu mają opadanie 1 m/s. Pilot czerwonej ma “VARIO” z progiem noszenia ustawionym na 0.1 m/s i parametrem brzęczyka ustawionym na 3. Pilot żółtej paralotni ma zwykły wariometr. Kiedy obaj piloci wchodzą w delikatne noszenie nic jeszcze nie słychać. Powietrze wznosi się z prędkością 0.1 m/s., ale obaj piloci opadają -0.9 m/s. Bliżej środka komina powietrze wznosi się już 0.8 m/s, czyli obaj piloci opadają -0.2 m/s.
Na tym etapie pilot na pomarańczowym skrzydle zacznie słyszeć brzęczyk zbliżeniowy Flymastera “VARIO”, który pomoże mu zlokalizować noszenie, podczas gdy vario pilota żółtego skrzydła o niczym jeszcze nie melduje. Ostatecznie w centrum komina powietrze wznosi się z prędkością 1.2 m/s., więc obaj piloci wznoszą się z prędkością 0.2 m/s. “VARIO” przechodzi z brzęczenia do normalnego dźwięku noszenia to jest dopiero ten pierwszy moment kiedy pilot zielonej paralotni usłyszy pierwsze pikanie swojego przyrządu.
Oczywiste jest, jak bardzo sygnalizator bliskości noszenia może pomóc w jego znalezieniu, czy wręcz przetrwaniu kryzysu termicznego. Sygnalizację bliskości noszenia można w łatwy sposób wyłączyć ustawiając brzęczyk na 0. “VARIO” będzie wtedy pracował jak normalny wariometr.
Wyjątkowe cechy wariometru Flymaster “GPS”
Rozdzielczość wyświetlacza (duży kontrast skali szarości) 320x240 pikseli
Pojemność akumulatora (litowo-jonowy) (mA.h) 2750
GPS 50 kanałów/ 4hz
Interfejs radiowy ( zgodny z normami FCC i ETSI na użytkowanie bez licencji w paśmie 315, 433, 868, 915 MHz.)(możliwe połączenie bezprzewodowe z zewnętrznymi sondami, np. wiatrowa sonda prędkości, M1-obsługa PPG, obydwa urządzenia)
Połączenie USB (możliwe połączenie z komputerem w celu zrzucenia lub pobrania danych dot. lotu, danych dot. zakazanej przestrzeni powietrznej (vario nie), itp.)
Ładowanie akumulatora przez ładowarkę sieciową lub standardowy port USB
Pełen moduł GSM/GPRS quad-band klasy 10 z transmisją danych i połączeniem głosowym
Uaktualnianie oprogramowania przez USB (darmowe)
16 różnych stron/układów ekranu (każdą stronę można stworzyć korzystając z nowego oprogramowania zwanego Designer i zawrzeć na niej dużą ilość elementów ograniczoną jedynie przez ilość miejsca na ekranie)
43 konfigurowalne obszary danych ( użytkownik może zmieniać wielkość, obramowanie, nazwę, czcionkę...)
Zapisywanie/zapamiętywanie lotów w 3D w formacie IGC
176 000 punktów tracka
Możliwość zapisania 248 lotów
600 zakazanych stref
Polskie menu i instrukcja obsługi.
Kompatybilny z MAC
GPS w wykorzystaniu PPG:
W komplecie:
Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą firmy Flymaster Avionics Lda.
FLYMASTER POLSKA
Walter Wojciechowski[zasłonięte]@o2.pl,0-502-[zasłonięte]-765 skype: xcwalterWalter Wojciechowski - instruktor paralotniowy, wieloletni członek kadry narodowej, aktywny pilot.Zakupy u mnie to gwarancja fachowej obsługi, właściwie dobranego sprzętu i satysfakcji.