Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Walki uliczne

09-07-2015, 11:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 30 zł     
Użytkownik polskaksiegarnia
numer aukcji: 5497510363
Miejscowość Bytom
Wyświetleń: 1   
Koniec: 09-07-2015 11:32:57

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Walki uliczne


Walki uliczne


30,00 zł

  • Wydawca: ZP GRUPA SP.Z O.O.
  • ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]38291
  • Autor: Rowecki Stefan
  • Rok wydania: 2013

Reprint wydanej w 1928 roku w Wojskowym Instytucie Naukowo-Wydawniczym pracy wówczas podpułkownika Sztabu Generalnego - Stefana Roweckiego. Omawia zagadnienie użycia wojska do stłumienia rozruchów. Opisuje powstawanie rozruchów, charakterystykę terenu walk ulicznych, zasady działań w mieście i użycia poszczególnych rodzajów wojsk. Opisuje dowództwo, wywiad, łączność a także m.in. zachowanie się wojska względem tłumu. Omawia różne sposoby walki jak zdobywanie budynków, forsowanie ulic, walki o część miasta lub zdobywanie miasta będącego w rękach buntowników. Po części teoretycznej w załącznikach autor omawia "Czerwoną strategię", czyli zasady prowadzenia wojny klasowej i wojny domowej oraz przygotowania Związku Radzieckiego do wzniecania wojny domowej. Następnie przedstawia praktyczne zastosowanie tych zasad w analizie zamachów komunistycznych w Hamburgu w 1923 roku, w Bułgarii także w 1923 roku, stolicy Estonii - Tallinie w 1924. Niestety nie ma tu omówienia zamachu w Tyflisie (Gruzja) - był to chyba jedyny zamach komunistyczny uwieńczony powodzeniem i płk Rowecki nie dysponował wówczas wiarygodnymi źródłami do jego analizy. Praca zawiera bogatą bibliografię przedmiotu zaś reprodukowane szkice pozwalają zorientować się w terenie omawianych walk.
Książka ta przez prawie pół wieku była na indeksie, zaś wiele egzemplarzy archiwalnych zostało zdekompletowanych m.in. pozbawionych mapek - co niezwykle utrudniało lekturę.