Autor: Waldemar Łysiak
Wydawnictwo: KAW
Stron: 285
Stan: dobry+
O książce
Najlepszy (przynajmniej na ów czas) napoleonista świata używa alegorii gry karcianej, aby pokazać kilkuletnią partię, jaką stoczyli ze sobą Mały Kapral i jego wielki wróg – car Aleksander. Poker to nieprzypadkowa przenośnia; jakże często słyszymy o politycznym pokerze – grze pełnej bluffów, uników, wyrachowania, ale i prostego łutu szczęścia. Taką rozgrywkę, w całej jej pełni – od siłowych realiów wojen, po psychologiczne uwarunkowania protagonistów - śledzimy dzięki powieści. A, o czym wiedzą ci, którzy przegrali już wszystko kilka razy, poker wciąga; jeśli brydż to gra królewska, to właśnie poker jest cesarską.
Książka Cesarski poker poświęcona jest w całości pojedynkowi Napoleona Bonapartego i cara Aleksandra I, przyrównanemu do gry w pokera. Koncepcja jak najbardziej zaskakująca, ale i, jak się później okazuje – niezwykle trafna. Cesarskiego pokera czyta się z przyjemnością, mimo nagromadzenia dat, faktów i nazwisk. Waldemar Łysiak Bardzo wyraźnie demonstruje uwielbienie dla Napoleona i być może stąd wynika wrażenie subiektywizmu autora. Poświęcona on również kilka stron na opisanie sprawy polskiej, krytykując niektórych historyków i oskarżając ich o fałszowanie historii. Z Cesarskiego pokera wyłania nam się jednak przede wszystkim portret psychologiczny obu graczy : ich cechy charakteru, sposób zachowania się, czy chociażby ciekawie opisany stosunek do kobiet. Kim więc byli gracze o wielkie stawki i ogromne terytoria?
Jest to pierwsza ksiązka opublikowana przez państwowe wydawnictwo, przeciw której ZSRR złożył oficjalny protest w polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zarzucając jej antyrosyjskość, a także antyradzieckość zawarta w wyraźnych aluzjach do współczesności. - Przegląd Polski, magazyn literacki nowojorskiego Noweg Dziennika, 9.06.1983
Zapraszam również na moje pozostałe aukcje.
|