Trójka przyjaciół wyjeżdża razem na wakacje. Wspaniały początek - budowanie szałasu, oglądanie okolicy - nie zapowiada tego, że Paragon, Mandżaro i Perełka będą musieli rozwiązać zagadkę przerażającą - Kto tak naprawdę straszy w pobliskim zamku. Wciągająca i pełna przygód powieść w interpretacji Andrzeja Szopy.
"Przy akompaniamencie piekielnych jęków na flance baszty ukazała się jasna i zwiewna postać. Jej białe, luźne szaty, przepojone niebieskim światłem, powiewały na wietrze. Nie szła ani nie kroczyła, lecz płynęła, jak gdyby wiatr lub inne nieokreślone siły przesuwały ją wzdłuż ciemnych murów.
Trwało to moment, nie dłużej niż kilka głębokich oddechów wystraszonego chłopca. Naraz mrok zatopił basztę, a postać zniknęła jak zdmuchnięty płomień świecy."
Adam Bahdaj (ur. 2 stycznia 1918 w Zakopanem, Polska - zm. 7 maja 1985 w Warszawie, Polska)- polski pisarz, tłumacz z języka węgierskiego.Bahdaj urodził w Zakopanem, gdzie spędził lała szkolne i częściowo studenckie. W okresie tym byl członkiem Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, uprawiał taternictwo i narciarstwo, brał udział w zawodach narciarskich. Lata zakopiańskie silnie odbiły się w jego twórczości, zwłaszcza w książkach o tematyce górskiej i sportowej. Drugą wojnę światową spędził na Węgrzech. Brał czynny udział w organizowaniu ruchu oporu i życia kulturalnego polskich uchodźców na ziemi węgierskiej. W roku 1943 debiutował w Budapeszcie książką "Seklerskie ballady ludowe". Lata okupacyjne stanowią drugi nurt w jego twórczości - nurt przygody kurierskiej. Po powrocie do kraju do roku 1949 pracował jako dziennikarz.W roku 1949 ukazała się jego pierwsza powieść "Ich pierwszy start". Od tej chwili poświęcił się wyłącznie pracy literackiej. Laureat wielu nagród w tym nagrody Prezesa Ministrów za całokształt twórczości.