Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WAGA-HISTORYA KSIĄŻĄT I KRÓLÓW-1818-ORYGINAŁ

22-06-2015, 10:49
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 1 500 zł     
Użytkownik 2slonecznik
numer aukcji: 5444768560
Miejscowość ŁÓDŹ
Wyświetleń: 5   
Koniec: 22-06-2015 10:46:34
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Witam na mojej kolejnej aukcji antykwarycznej!

Do sprzedania kolejny skarb z mojej “Kolekcji białych skarbów”.

Dziś oferuję niezwykłe dzieło, jedną z najpoczytniejszych książek dotyczących historii Polski "Teodora Wagi s. p. Historya książąt i królów polskich, krótko zebrana. Dla lepszego użytku powtornie przeyrzana i dodatkami pomniżna." Teodora Szymona Wagi. Jest to oryginalne wydanie z 1818 roku. Książkę wydała wileńska oficyna wydawnicza Józefa Zawadzkiego, specjalizująca się wydaniach uniwersyteckich, podręcznikach, pracach naukowych (m.in. Jędrzeja Śniadeckiego), tomikach poezji (wydała m.in.: pierwszy tomik poezji Adama Mickiewicza), dziełach historycznych (Waga, Lelewel), Statutach Litewskich, którymi przez długi czas posługiwał się carat. Książkę rozprowadziła warszawska Księgarnia Zawadzkiego i Więckiego.

Teodor Waga (1740- 1801) obok Gala Anonima, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza należy do najwybitniejszych postaci dziejopisarstwa polskiego. Historyk, prawnik, podróżnik i kaznodzieja zasłynął jako kronikarz dziejowy i wychowawca młodzieży. Uczeń Stanisława Konarskiego przerósł swego zacnego mistrza.

Ignacy Chodynicki w "Dykcyonarzu uczonych Polaków" wydanym na początku XX wieku napisze o Wadze:
"Najpierwsze dzieło, które dało poznać Wage uczonéj publiczności jako literata jest "Historya Królów i Książąt polskich krótko zebrana" w Warszaw. u Pjar 1770 in 8. Przedrukowana poźniéj kilkakroć jako dzieło używane w szkołach pjarskich i innych od lat kilkudziesiąt, które w nauce dziejów krajowych jedynym stało się przewodnikiem."

Faktem jest, że na "Historii książąt i królów polskich" wychowało się wiele pokoleń Polaków. Niektórzy nawet uczyli się czytać z tej książki. Przez wiele lat książka była podręcznikiem historii i przewodnikiem po polskości. W latach 1[zasłonięte]767-18 ukazały się aż 23 wydania, które szybko znajdowały nabywców. Książka należy do najpoczytniejszych w historii Polski.

Teodor Waga "za namową i dla użytku pewnej damy" pierwotnie pisał swoje dzieło jedynie dla młodzieży. Takie też ukazało się drukiem w 1767 roku w Supraślu. Potem jednak zmienił koncepcję i postanowił stworzyć dzieło bardziej historyczne niż literackie. W ciągu trzech lat praktycznie od podstaw stworzył nowe dzieło, pozostawiając jedynie niektóre bajkowe opisy z supraskiego zbioru. W 1770 r. w Warszawie ukazał się pierwodruk zmienionego dzieła, opisującego dzieje Polski, od czasów najdawniejszych do końca panowania Augusta III.

Autor przez wiele lat przerabiał i udoskonalał swe dzieło. Spory wpływ na późniejszy kształt "Historii książąt i królów polskich" miał Adam Naruszewicz i jego "Historia narodu polskiego", wydana w latach 1[zasłonięte]780-17.

Licytowane dzieło jest bez wątpienia najlepszą edycją dzieła, która została opracowana i uzupełniona kilkoma nowymi dodatkami (m.in. rozdziałem poświęconym Stanisławowi Augustowi) przez Joachima Lelewela. Przeróbka podręcznika Wagi była dla Lelewela praktycznie pierwszym ważnym wyzwaniem naukowym i trzeba przyznać, że została zrealizowana bardzo dobrze. Na dobrą sprawę czytelnik nie potrafi wskazać fragmentów dodanych przez Lelewela. "Historia książąt i królów polskich" wywarła tak duży wpływ na Lelewela, że później w samodzielnych badaniach monograficznych tworzy kolejne ujęcia historii Polski w taki sam sposób jak robił to Teodor Waga.

Książka oprawiona w półskórek z naturalnej koziej skóry połączonej z ręcznie marmoryzowanym papierem szlachetnym. Odcięcie papieru i skóry podkreślone ślepymi liniami. Grzbiet 5-polowy z czterema zwięzami. Na zwięzach ślepe tłoki. Tytulatura i ornamenty grzbietu tłoczone na złoto. Wyklejka z papieru szlachetnego, wzmacnianego scyzurą. Kapitałka ręcznie wyszywana. Blok barwiony, nakrapiany i woskowany. Na kartach pojawia się foxing (rdzawe plamki). Na karcie tytułowej podpis byłej właścicielki. Na Regestrze wpisy zrobione ołówkiem, bez szkody dla tekstu. Uzupełniony ubytek części ostatniej karty (widoczny na zdjęciach). Stan książki co najmniej dobry. Efektowny wolumin.

Ewenementem jest numeracja rzymska wliczona przez drukarza do numeracji ogólnej (totalny unikat!)

Zapraszam wszystkich bibliofilów do licytacji! Gratka dla znawców i kolekcjonerów! Ten skarb może być Twój!

Zdjęcia przedstawiające licytowane dzieło: