Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WACHOWICZ - MAŁKOWSCY TWÓRCY HARCERSTWA POLSKIEGO

23-04-2015, 20:17
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 40 zł      Aktualna cena: 34.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 5254804454
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 3   
Koniec: 23-04-2015 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

książka posiada dedykację autorki.


„Wierna Rzeka Harcerstwa" pięciotomowy cykl Barbary Wachowicz, autorki świetnych biografii Wielkich Polaków: Kościuszki, Mickiewicza, Słowackiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, laureatki wielu nagród przyznanych przez harcerstwo z Orderem Uśmiechu i Laską Skautową „Niezawodny przyjaciel harcerstwa". I tom cyklu „WIERNA RZEKA HARCERSTWA" poświęcony Oldze i Andrzejowi Małkowskim, twórcom harcerstwa polskiego, to gawęda ukazująca ich niezwykłe biografie w świetle nowych dokumentów, odkryć, relacji, listów, zdjęć. Autorka miała szczęście dotrzeć do Druhny Oleńki jeszcze za jej życia i uzyskać pasjonujące wywiady. W książce idziemy tropem Druhny Oleńki i Druha Andrzeja od dzieciństwa po ich dni ostatnie, od pierwszych drużyn skautowych we Lwowie po twórcze działania drużyn pod ich patronatami istniejącymi dziś. W tym trzecim już wydaniu znajdziecie nieznane karty pamiętników Olgi Małkowskiej, i rewelacyjny list, w którym po powrocie do Polski z tułaczki wojennej Oleńka napisała: „Doprawdy nasz naród jest wspaniały!"
Barbara Wachowicz z trzema pokoleniami „wiernej rzeki harcerstwa" za oceanem, w Chicago. Harcmistrz Jerzy Bazyiewski - współtwórca harcerstwa polskiego w Ameryce po wojnie i druhowie % drużyny mającej ten sam patronat, który wybrali pierwsi skauci Andrzeja Maikowskiego we Lwowie -Tadeusza Kościuszki.
Fot. Urszula Kraś"niewska, dyrektorka szkoły polskiej im. Kościuszki w Chicago, działającej wedle przesłania Patrona -„Łączmy serca, łączmy ręce". Jak w harcerskim kręgu.



Spis treści



„Rycerze Orla Białego"................. 9
„O broń i orły narodowe"................ 23
Elsowie Ojca Lutosa................... 33
Lwowskie dzieci..................... 45
Skauci druha Małkowskiego .............. 58
„Harcerzy polskich ród"................. 73
Andrzejowe Batiary................... 88
Czerwone korale..................... 94
„Jesteśmy Polakami!".................. 99
Płomienny drużynowy.................. 103
Żołnierze niepodległości................. 116
Tatrzańskie Termopile.................. 130
Światło na obczyźnie .................. 141
Ostatnia modlitwa.................... 165
Losy braci........................ 171
„Familia Małkowskich"................. 189
„Wśród pienińskich gór stał Cisowy Dwór"...... 197
„Należymy do Polski".................. 227
Kawałek Polski ..................... 239
Zmierzch „Królowej harcerzy"............. 246
„Rozpalać serc ludzkich watry"............. 262
Bibliografia ....................... 336




Oceny książki Barbary Wachowicz „Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju!"
„Z każdego zdania książki promieniuje głęboki pietyzm dla spraw nadrzędnych, ogromny patriotyzm, umiłowanie polskości, apoteoza wartości moralnych, ideałów harcerskich, szlachetności i dobra. Wieloma barwami mieni się język utworu, niepowtarzalny i sugestywny. Ta gawęda pomaga czytelnikowi wiele zrozumieć, poszerza jego wiedzę, wzbogaca sferę uczuć.
Tę wyjątkowo piękną książkę i zapowiedziane dalsze części Wiernej rzeki harcerstwa powinni przeczytać wszyscy młodzi ludzie. Również wielu tych, którzy pełnię życia widzą jedynie w dostatku, karierze, realizacji egoistycznych i utylitarnych dążeń".
Maria Żmigrodzka — „Gawęda o twórcach harcerstwa polskiego"
(„Niedziela" 25 VI1995 r.)
„Twórczość i osobowość Barbary Wachowicz wywiera ogromny wpływ na młodzież. Idąc tropem jej bohaterów — przedstawionych tak żywo — przypominamy sobie czym jest dla nas Wspólne Dobro, któremu na imię Polska i jak jej służyć.
Książka o twórcach polskiego harcerstwa jest pełnym pasji wezwaniem do działania. Druhna Oleńka i Druh Andrzej są najdoskonalszym wzorem dla tego gatunku ludzi, którzy nie spoczną, dopóki nie osiągną pełni swoich możliwości. Harcerstwo — system wychowania, jaki stworzyli, wytycza nowe kierunki, przywraca zdolność marzenia, wnosi w życie człowieka niezłomną odwagę i zdecydowanie. Miałem możliwość przeżycia wielkiej przygody harcerskiej i sprawdzianu jej wartości w Powstaniu Warszawskim. Przypomnienie nam założycieli harcerstwa w fascynującej prezentacji — mobilizuje do głębokiej refleksji, iż rzeczywisty sukces życiowy bierze się ze zrozumienia wartości pracy dla innych. Z kart książki emanuje miłość Ojczyzny i pasja zaangażowania w wyszukiwaniu dobra..."
Bogusław Ustaborowicz, żołnierz Batalionu „Parasol", Chicago, USA
„Tylko Barbara Wachowicz potrafi pisać w ten wzruszający sposób o łudziach. Także tylko ona potrafi włożyć tyle serca i trudu w docieraniu do źródeł, s'wiadków i dokumentów, zanim stworzy z nich i własnej erudycji kolejną, pasjonującą książkę. Tytuł jest jak wezwanie na zbiórkę: Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Na taką książkę czekały przez długie lata całe drużyny młodych ludzi w harcerskich mundurach. Kto śledzi twórczość Barbary Wachowicz, będzie wiedział, że i ta gawęda to fascynująca podróż przez czas...1'
Krystyna Konecka — „Wierna rzeka harcerstwa" („Gazeta Współczesna" nr 81, 1996 r.)
„Druhno Oleńko! Druhu Andrzeju! Nie umarliście — żyjecie w nas!" — wołają harcerze Szczepu „Zielony Płomień" Kręgu Instruktorskiego imienia Małkowskich w Łodzi, organizując Zlot Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej w stulecie narodzin twórców harcerstwa polskiego. „Bohaterstwo codziennego życia jest tak samo wspaniałe jak bohaterstwo walki" — mówi Aleksander Ka-miński w biografii Andrzeja Małkowskiego, zwąc go „mistrzem pracy szarej i mistrzem pracy porywającej".
„Ukazuje się nam Matkowski, działający w skautingu jak błyskawica, jak płomień..." — to słowa harcmistrza Jana Rossmana, komendanta harcerskiej wojennej „Szkoły za lasem" Szarych Szeregów.
„I była Olga chłodną i twardą jak stal — dla siebie, i zawsze uroczą, pociągającą wzwyż, ku słońcu innych i to nawet wówczas, gdy słońce jej życia chyliło się wyraźnie ku zachodowi" — wspomina Małkowską jedna z jej harcerek.
Złocistojesiennego, zakopiańskiego października roku 1978 idąc Małym Żywczańskim usłyszałam drżące wołanie. Olga stała w oknie. Była sama. W domu pustym, opuszczonym, smutnym, dożywała swych ostatnich dni Pierwsza Harcerka Rzeczypospolitej.



WIELKOŚĆ 21x15CM,TWARDA OKŁADKA OKŁADKA,LICZY 346 STRON.

STAN BDB/BDB- .


WYDAWNICTWO RYTM WARSZAWA 2003.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE