Magnetycznie czynna jest powierzchnia cylindryczna wałka. Bieguny magnetyczne rozmieszczone są obwodowo, naprzemiennie na całej długości (N, S, N, S... i tak dalej), w odstępach zbliżonych do średnicy wałka. Na obu końcach znajdują się gwintowane otwory służące do montażu. Obudowa wałka wykonana jest ze stali kwasoodpornej AISI 304 (1.4301 wg EN 10088), spełniającej wymagania norm spożywczych i przemysłowych. Grubościenna rura osłonowa zapewnia długi czas eksploatacji.
Podawana przez nas indukcja magnetyczna została zmierzona powierzchni wałka, nad środkowymi biegunami. W wałku zastosowano spiekane magnesy neodymowe o indukcji remanencji około 1,3 [T] (~13000 [Gs]), co umożliwia wychwytywanie nawet elementów ferromagnetycznych o bardzo małej wielkości. Maksymalna temperatura pracy dotyczy pracy ciągłej.
Na zamówienie wykonujemy wałki magnetyczne o niestandardowych wymiarach, sposobach mocowania oraz podwyższonej temperaturze pracy.
Wałki wykonujemy zarówno w wersji wodoszczelnej jak i niewodoszczelnej. Zróżnicowane średnice i długości umożliwiają samodzielne konstruowanie układów separacyjnych do produktów sypkich, lejnych i gazowych, takich jak cukier, mąka, ziarna, zioła, granulaty, oleje, soki czy powietrze.
Na zdjęciu widzimy wałki magnetyczne z wychwyconymi opiłkami żelaznymi.
Czyszczenie odbywa się poprzez przesunięcie wychwyconych elementów ferromagnetycznych do jednego z końców wałka. Siła magnetyczna na końcach jest mniejsza, co pozwala na łatwiejsze ich oderwanie.