W niełasce u Pana Boga to bezkompromisowa, miejscami brutalnie szczera opowieść o ludziach, którzy prosto z burzliwego dzieciństwa wkroczyli w rzeczywistość PRL-u: o członkach ZMP, ZLP, PZPR. To wyznanie człowieka lewicy, wolne od kompleksów i fałszywego poczucia winy. Najnowsza książka Aleksandra Minkowskiego, pisana z pozycji zaangażowanego uczestnika wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, wzbudziła kontrowersje i wywołała żywą dyskusję, zanim jeszcze ukazała się drukiem.
Wśród bohaterów książki pojawiają się znane do dziś postacie, które w tamtych latach odgrywały znaczącą rolę w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym Polski, m.in.: Wojciech Jaruzelski, Władysław Gomułka, Józef Cyrankiewicz, Marek Hłasko, Jerzy Andrzejewski, Adam Michnik, Lew Rywin, Jerzy Urban… i wielu innych.
W niełasce u Pana Boga wydawca poprzedził wprowadzeniami dwóch znanych publicystów formułujących biegunowo różne oceny postawy życiowej i twórczości autora.
“[...] Jego żywiołem wciąż pozostaje polityka. Nie uczestniczy już w niej, ale kibicuje wytrwale, wierny swojej drużynie. Szalikowiec wzorowy.” (Krzysztof Masłoń, Szalikowiec)
“[...] Myślę, że dzisiaj warto by podjąć dyskusję o pokoleniu lat 30. i jego roli w polityce i literaturze. Może książka Minkowskiego mogłaby być ważnym słowem w takiej dyskusji?” (Zbigniew Safjan, Urodzeni nie w porę)