Z przyjemnością przyjmuję wpłaty przez PayU, jeśli kupujący potrafi to zrobić. Jeśli nie potrafi - niech się najpierw zapozna z podwieszonym wątkiem w Pomocy, może potrenuje na kimś innym lub wpłaci na konto.
Witold Englender - "Małe conieco nie tylko o fotografii"
czyli zbiór felietonów o historii fotografii i kilku innych rzeczach.
Książka wydana przez Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne w maju 2009 (dzięki Wam wielkie!), premierę oficjalną miała na 23 Ogólnopolskich Warsztatach Fotograficznych w Broniszowie w czerwcu. Format 15x21, 296 stron, ilustracje monochromatyczne. ISBN - 978-83-[zasłonięte]983-4-3 Nakład 300 egzemplarzy stąd niewiele tylko egzemplarzy autorskich mi się dostało, a jeszcze mniej będzie na Allegro! Bez przesady można rzec - mikroskopijnie! Autograf na życzenie, całkiem bez dopłat.
Zawartość książki: 1/ Wstęp czyli Małe conieco nie tylko o fotografii. 2/ Piszę sobie czyli nieporadnik własny. 3/ Bardzo krótka i bardzo subiektywna historia fotografii. 4/ O dzieciach i cmentarzach czyli jeszcze przed. Ze starych katalogów. 5/ Prolegomena chochlikologii fotograficznej czyli prawdziwa historia fotografii. 6/ O dwóch takich, co fotografowali. 7/ Fernande Barrey czyli rzecz o modelce, fotografie i malarzu. 8/ Jak Japonia odkryła fotografię albo fotografia Japonię czyli długonosi fotografowie w Kraju Kwitnącej Wiśni przełomu epoki Edo (1[zasłonięte]603-18) i Meiji (1[zasłonięte]868-19). 9/ Niegdysiejsze gejsze czyli o wczesnej japońskiej fotografii. 10/ Frida Kahlo (żona Diego Rivery - malarka) jako spinacz czyli jednak o fotografii, a właściwie o Guillermo Kahlo, wielkim fotografie Meksyku. 11/ Kolekcja czy zbiór - słów kilka tyczących zbieractwa wszelkiego, a fotografom też mogących się przydać. 12/ Człowiek z obu stron lustra. 13/ Fotografia w seansach mediumicznych XIX i początku XX wieku. 14/ Po prostu monidła. 15/ Sfery magiczne fotografii czyli nasza mała nieśmiertelność. 16/ O prawdzie fotografii i kilku innych rzeczach nieważnych. 17/ O prawie do praw czyli - zaliż prawa autorskie są prawami naturalnymi i jak z nich naturalnie korzystać, żeby nie stracić, alibo też pociągniętym nie zostać. Krótka historia powstawania prawa do własności intelektualnej, a od pewnego czasu ze szczególnym uwzględnieniem fotografii. 18/ Na dwoje babka wróżyła czyli troszkę o prawie autorskim i własności intelektualnej nie tylko dla fotografów ze szczególnym uwzględnieniem wszechobecnego internetu. 19/ Raj utracony w/g Mamuta. 20/ Przy rogatce, we własnym namiocie… 21/ "Fotografia rzemieślnicza na Śląsku XIX/XX w." w Galerii "Ciasna" w Jastrzębiu (VI-VIII. 2000). 22/ Szkic do artykułu o historii stereofotografii lub "w stronę trzeciego wymiaru". 23/ Sukcesorzy - hobby czy uwarunkowanie genetyczne? 24/ Skąd wzięli się polscy fotografowie na Syberii czyli Stryj nie był wyjątkiem. (wprowadzenie czy też wyprowadzenie do wystawy Zofii Lubczyńskiej "Notatnik Stryja") 25/ Teatr w fotografii, fotografia w teatrze w Polsce przełomu XIX i XX wieku. 26/ O tłach czyli apoteoza drugiego planu! 27/ Zakład fotograficzny rodziny Tschentscherów w Chorzowie. 28/ Dlaczego warto zbierać stare fotografie czyli jak zostać utopcem? 29/ Zakłady fotograficzne "Walery" czyli hrabia Ostroróg Ojciec i Syn za granicą. 30/ Kobiece ciało to nie jest grecka waza czyli początek aktu lub akt początku fotografii. 31/ Jak to na wojence ładnie czyli słów kilka o początkach fotografii wojennej. 32/ Byłem tu - Zenek, czyli małe conieco nie tylko o fotografii turystycznej.
Książka niedostępna wcale i nigdzie, nakład wyczerpany już 2010 roku!
Szczęśliwemu (szczęśliwemu - udało mi się jeszcze znaleźć egzemplarz!) nabywcy dorzucę jeszcze biuletyn broniszowski z 2010 z niepublikowanym w książce felietonem o historii fotografii w Chinach!
|