Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Władysław Łoziński - Prawem i lewem

18-08-2014, 18:22
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 70 zł     
Użytkownik slawi1955
numer aukcji: 4438557378
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 11   
Koniec: 18-08-2014 18:01:03

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda z obwolutą
Rok wydania (xxxx): 2005
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 
Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku
Władysław Łoziński


Wydawnictwo Iskry 2005
165 x 235
str. 720

Skarżycie się na brak bezpieczeństwa na ulicach, bezkarność złodziei i bandytów? To poczytajcie. Narzekacie na zbyt łagodne prawo i opieszałość sądownictwa? To poczytajcie. Wzdychacie za dawnymi czasami, kiedy to człowiek czcił Boga, kochał bliźniego, szanował kobiety, troszczył się o dzieci, żył w zgodzie z rodziną i sąsiadami? To poczytajcie.
Niepiękny obraz, jaki maluje Łoziński, jeden z czołowych intelektualistów końca XIX i początku XX wieku, historyk, publicysta, powieściopisarz, w swej wyśmienitej książce Prawem i lewem. Obyczaje na Czerwonej Rusi w pierwszej połowie XVII wieku (wbrew tytułowi rzecz dotyczy znacznie szerszego okresu, praca była bowiem kilkakrotnie rozbudowywana), budzi grozę, a jednocześnie porywa literackim kunsztem i swadą autora. Zabójstwa, grabieże, porachunki, pojedynki, zajazdy, porwania kobiet, morderstwa mężów (czyli rozwód po staropolsku)... czego tu nie ma! A wszystko w majestacie prawa o dwóch obliczach: jednego dla silnych i możnych, innego dla słabych i biednych. Krytycy porównywali dzieło do najlepszych kryminałów, westernów, romansów historycznych - faktycznie czyta się je jednym tchem - choć oparte zostało na autentycznych materiałach archiwalnych, najczęściej aktach sadowych, kronikach, pamiętnikach z epoki.
Wydanie wzbogaca doskonały wstęp pióra jednego z najwybitniejszych znawców polskiej historii i kultury, profesora Janusza Tazbira, a zawarty tu interesujący materiał ilustracyjny sprawia, że książka jest nie tylko fascynująca, ale i piękna.


Władysław Łoziński - Prawem i lewem