Władza Johna Scotta podejmuje problematykę władzy społecznej, zwięźle prezentując zarówno klasyczne, jak i współczesne stanowiska w debatach toczących się wokół tego zagadnienia. Autor zarysowuje ogólne pojęcie władzy oraz jej rozmaite aspekty, takie jak: przywództwo, wywieranie nacisku, przymus, dyscyplina, ekspertyza, protest, zbiorowa mobilizacja czy władza interpersonalna. Książka zawiera wnikliwe analizy praktyk władzy i panowania, a także wiążących się z nimi dyskusji teoretycznych, oraz stanowiący dla nich podstawę bogaty materiał empiryczny. Mowa jest o istocie współczesnej państwowości, o suwerenności, hegemonii, globalnej władzy ekonomicznej, systemach światowych, administrowaniu i nadzorze w biznesie, relacjach władzy w miejscu pracy, ruchach społecznych oraz dynamice rodziny.
Władza jest nieodzownym wprowadzeniem dla studentów, zainteresować może także badaczy na co dzień zajmujących się socjologią, polityką i naukami społecznymi w ogólności.
„O takich monografiach każdy student socjologii marzy: zwięzłe, choć ogarniające całość istniejącej wiedzy o przedmiocie, napisane przez znakomitych specjalistów, a przejrzyście skonstruowane i przejrzyście wyłożone, naraz zaoszczędzające żmudnych poszukiwań i zachęcające do dalszych, świadomie ukierunkowanych studiów. A zestaw tytułów tak jest przez redaktorów serii skomponowany, by dostarczyć rzetelnej informacji o każdym zagadnieniu, przez jakie przyjdzie studentom przegryzać się w trakcie ich studiów” (Zygmunt Bauman).
John Scott jest profesorem socjologii na uniwersytecie w Essen i w Bergen |
|