Na tym wykresie widać powiększony wycinek początku rozjaśniania z wykresu poprzedniego. Zauważamy, że typowy PWM ma znacznie mniej płynną linie, zawiera ona widoczne schodki, które wyraźnie zaobserwujemy podczas rozjaśniania jako przeskoki światła. B/A/WPLED ma dużą rozdzielczość, 8x większą niż zazwyczaj się stosuje i dlatego takich schodków praktycznie nie ma. W powiększeniu zauważamy także po jakim czasie w naszym przykładzie zobaczymy 10% światła w obu przypadkach... wydaje nam się, że jeśli 10 minut rozjaśnia się płynnie dioda Power LED, a już po 8 sekundach mamy 10% to nie jest to fajne i zdecydowanie za szybkie. W układzie B/A/WPLED 10% nastąpi dopiero po 60 sekundach, czyli tak jak być powinno.
Płynne rozjaśnianie i wygaszanie z zachowaniem liniowej charakterystyki tak jak w układzie B/A/WPLED jest bardzo przyjemne dla oka zarówno dla dłuższych czasów rozjaśniania/wygaszania jak również, dla krótszych. Nasze subiektywne testy pokazują, że mając porównanie pomiędzy typowym PWMem a sterownikiem firmy EL KOSMITO oczy znacznie milej reagują na płynny start diod Power LED B/A/WPLED.
Jednak to nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Nie zapominajmny o wbudowanym układzie stabilizacji prądu a także uniwersalności i łatwości podłączenia do diod Power LED bez konieczności dobierania rezystorów, dodatkowych przetwornic i wielu innych rzeczy, które często trzeba skompletować. Tutaj właściwie potrzebne są jedynie diody Power LED, zasilacz i nasz układ.
Wymagania jakie postawiliśmy przed naszym układem były jednak znacznie większe. Przy powyższych zaletach chcieliśmy jeszcze osiągnąć jak największą precyzję stabilizacji prądu a także jak najwyższą sprawność. Wszystko to razem bardzo skomplikowało projekt i wymusiło zbudowanie bardziej złożonego układu niż pierwotnie był planowany. Jednak było warto.
Układ pozwala na pracę bistabilną i astabilną. W tym celu posiada dwa niezależne wyjścia. Jedno wyjście możemy np. zastosować do pracy z czujnikiem ruchu, a drugie jako włącznik na ścianie. Może to być bardzo przydatne rozwiązanie. Zarówno praca astabilna jak i bistabilna ma możliwość ustawienia czasu płynnego startu i płynnego stopu, czyli możemy zrobić tak, że podczas włączania włącznikiem diody będą rozjaśniały się w czasie 5 sek, gasiły w ciągu 10 sek, a przy włączaniu z zewnętrznego czujnika ruchu będą zapalały się w 3 sekundy i gasiły w 20 sekund. Jak widać można naprawdę różne wartości poustawiać w układzie. Czas płynnego zapalania i gaszenia może wynosić od 0 do 20 sekund (tryb normalny) i od 0 do 60 minut (tryb wolny). Czas pracy astabilnej można wyregulować od 0 do 20 minut.
Układ został wyposażony również w tryb wolnego rozjaśniania i ściemniania. Pozwala on na płynne rozjaśnianie diod przez nawet kilkadziesiąt minut. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może być przydatne w przypadku terrariów, akwariów, hodowców ptaków, którzy mają w klatkach oświetlenie zapalające się wraz z ustawionym zegarem. Od teraz można zrobić, aby oświetlenie ledowe zapalało się płynnie i nie rozbłyskiwało od razu na 100%.
Całe sterowanie układem może odbywać się przy pomocy przycisków zwiernych (takich jak dzwonkowe). Jak widać układ posiada naprawdę spore możliwości i różne zastosowania.
Cechy układu:
- Mikroprocesorowe sterowanie układem
- Płynne rozjaśnianie i wygaszanie z zachowaniem dobrego liniowego odwzorowania jasności
- Dwa wejścia: jedno do pracy astabilnej z ustawianym czasem, drugie do pracy bistabilnej
- Możliwość regulacji czasów rozjaśniania i wygaszania z osobna dla obu sposobów pracy (astabilnego i bistabilnego)
- Obsługuje diody na prąd 200mA, 300mA, 350mA, 420mA, 700mA, 1000mA
- Automatyczna stabilizacja prądu diod w zależności, który wybierzemy
- Możliwość współpracy z ze zwykłymi zasilaczami (nie muszą to być zasilacze do diod LED)
- Maksymalna moc podłączonych diod wynosi aż 25W
- Wysoka sprawność układu od 80 do 93% w zależności od ilości diod i zasilania
- Możliwość odwrócenia stanu przełączającego wejścia
- Praca w trybie normalnym i trybie wolnym do zastosowań takich jak oświetlenie klatek dla ptaków
- Możliwość wykorzystania wejść sterujących z dodatkową separacją lub skorzystania z prostego podłączenia bez separacji
- Proste podłączenie dzięki złączom skręcanym
- Obsługuje diody łączone szeregowo (należy wziąć to pod uwagę przy dobieraniu napięcia zasilania, aby nie było za niskie)
- Klasa szczelności: IP00
- Gwarancja 12 miesięcy
Parametry techniczne:
- Zasilanie: DC 7-32V
- Pobór prądu na czuwaniu ok: 15mA, co odpowiada przy 12V zasilania mocy zaledwie 0,18W
- Pobór prądu podczas pracy diod: zależny głównie od zastosowanej mocy diod
- Maksymalna łączna moc podłączonych diod 25W
- Dokładność prądu wyjściowego: ok +/-10% dla temperatury pokojowej
- Układ dostosowany do pracy w warunkach domowych w temperaturach od 10°C do 30°C
- Regulacja rozjaśniania i wygaszania od 0 do 20 sekund w trybie normalnym i od 0 do 60 minut w trybie wolnym
- Regulacja czasu pracy astabilnej od 0 do 20 minut
- Napięcie przełączania wejść: od 3,5V do 28V
- Wymiary 96x47x29
Odwiedź inne nasze aukcje i zobacz co produkujemy i/lub sprzedajemy!
Pamiętaj, że kupując to co produkujemy wspierasz producenta z Polski!
Nie sprowadzamy gotowych urządzeń "z poza Europy" :)
Dziękujemy za zapoznanie się z naszą ofertą i mamy nadzieję, że docenią Państwo nasze uczciwe podejście do klienta..
Polecamy!