Centralne układy smarowania
Są one nowoczesnym rozwiązaniem problemu smarowania w maszynach. Przeznaczone są do smarowania łożysk, prowadnic, kół zębatych, łańcuchów itp.
Centralne systemy smarowania znajdują zastosowania w maszynach zarówno konwencjonalnych jak i CNC do obróbki metalu, do obróbki szkła, wtryskarkach tworzyw sztucznych itp.
Smarowanie prowadnic jest jednym z decydujących czynników bezpiecznego funkcjonowania obrabiarki przez długi czas.Oprócz wizualnej kontroli prowadnic, pracownik nie musi już pamiętać o dodatkowym smarowaniu ręcznym za pomocą olejarki lub pompki ręcznej.
Układ jednoliniowy
W układzie jednoliniowym smarowanie odbywa się za pomocą precyzyjnych dozowników tłoczkowych, które za każdym razem podają stałą ilość środka smarnego.
Max ciśnienie wynosi 15 lub 20 bar (w zależności od typu pompy). Ciśnienie to jest na tyle wysokie, aby środek smarujący dotarł do każdego punktu smarującego.
Pompy w układzie jednoliniowym wyposażone są system odprężający ciśnienie, który zaraz po skończonym czasie smarowania, powoduje obniżenie ciśnienia w układzie. System odprężający ciśnienie sprawia, że układ przez długi czas pozostaje niezawodny, nie zdarzają się pęknięcia przewodów ani przecieki.
Agregat TSM/AP Agregat TSA/J
Zasada działania dozowników w systemie jednoliniowym
(1) Przed włączeniem pompy.
(2) Pompa pracuje - zaczyna zwiększać się ciśnienie. Olej wypływający z pompy powoduje ruch zaworu grzybkowego ku górze. (3) Pompa pracuje - wzrost ciśnienia zakończony. Kiedy zawór grzybkowy zatyka otwór środkowy, ciśnienie popycha tłok ku dołowi. (4) Pompa zatrzymuje się - dystrybutor został napełniony, a tłok cofnął się powodując zamknięcie wlotu zaworem grzybkowym. Olej został przepchnięty do górnej komory. Ciecz smarująca jest gotowa do wypływu. (5) Pompa pracuje - wzrost ciśnienia zakończony, następuje wypływ oleju. W trakcie czasu pracy pompy proces 2 i 3 powtarzają się tak, aby wzrost ciśnienia spowodował pchnięcie tłoka ku górze i wypływ oleju. (6) Pompa zatrzymuje się - dystrybutor został napełniony i pozostaje w stanie jak na rys. 4.
(2) Pompa pracuje - zaczyna zwiększać się ciśnienie. Olej wypływający z pompy powoduje ruch zaworu grzybkowego ku górze.
(3) Pompa pracuje - wzrost ciśnienia zakończony. Kiedy zawór grzybkowy zatyka otwór środkowy, ciśnienie popycha tłok ku dołowi.
(4) Pompa zatrzymuje się - dystrybutor został napełniony, a tłok cofnął się powodując zamknięcie wlotu zaworem grzybkowym. Olej został przepchnięty do górnej komory. Ciecz smarująca jest gotowa do wypływu.
(5) Pompa pracuje - wzrost ciśnienia zakończony, następuje wypływ oleju. W trakcie czasu pracy pompy proces 2 i 3 powtarzają się tak, aby wzrost ciśnienia spowodował pchnięcie tłoka ku górze i wypływ oleju.
(6) Pompa zatrzymuje się - dystrybutor został napełniony i pozostaje w stanie jak na rys. 4.
Przykładowy schemat podłączenia układu centralnego smarowania
Układ rezystancyjny Smarowanie w układzie rezystancyjnym odbywa się przy pomocy dozowników tzw. dławikowych - oporowych. Jest to układ przeznaczony przede wszystkim do mniejszych maszyn, nie wymagających aż tak dokładnego smarowania. Ilość środka smarującego ustawia się za pomocą czasu pracy pompy, a następnie reguluje się dławikiem na dozowniku. Wyposażenie pompy w system stałego ciśnienia chroni układ przed zniszczeniem.
Układ rezystancyjny
Smarowanie w układzie rezystancyjnym odbywa się przy pomocy dozowników tzw. dławikowych - oporowych. Jest to układ przeznaczony przede wszystkim do mniejszych maszyn, nie wymagających aż tak dokładnego smarowania. Ilość środka smarującego ustawia się za pomocą czasu pracy pompy, a następnie reguluje się dławikiem na dozowniku. Wyposażenie pompy w system stałego ciśnienia chroni układ przed zniszczeniem.
Agregat DSM/AP
Dodatkowe wyposażenie
Blok z dozownikami w układzie jednoliniowym - seria DX
DX 600 - 6 dozowników o wydajności 0,2 ml każdy
DX 800 - 8 dozowników o wydajności 0,2 ml każdy
Blok z dozownikami w układzie rezystancyjnym - seria DV
DV 600 - 6 dozowników z regulacją wydajności
DV 800 - 8 dozowników z regulacją wydajności
Pozostałe akcesoria: złączki proste, złączki kolankowe, pierścienie zacinające, nakrętki na przewód, trójniki, czwórniki, przewody plastikowe, uchwyty mocujące
[zasłonięte]@multimasz.pl
----------------------------------------------------------------------------------
Prawa własności intelektualnej