Victor V386MC - miniaturowy tower wyposażony w proc. 386SX 16 MHz, 4 MB RAM, FDD 1,44, HDD Seagate ST-144 125 MB zamontowany na stałe.
Kompletny - brak jedynie opcjonalnego dysku w specjalnej kieszeni wsuwanego do wnęki komputera
Victor to marka kojarząca się ze słynnym komputerem Act Sirius 1/Victor 9000. Firma słynąca z innowacyjności, wysokiej jakości produktów i związanych z tym kłopotami finansowymi. W Polsce praktycznie nie znana w czasie zalewającej nas na przełomie l. 80/90 tych tajwańskiej tandety. Historie marki Victor znajdziemy na stronach:
http://www.actsirius1.co.uk/#nogo
http://en.wikipedia.org/wiki/Victor_Technology
Oferowany egzemplarz pochodzi z okresu tuż po przejęciu oddziału komputerowego szwedzkiej f-my Datatronic przez amerykańskiego potentata Tandy. Konstrukcja zatem pochodzi zapewne jeszcze z czasów szwedzkich - odznacza się wysoką jakością wykonania zawłaszcza zasilacza (automatyczny elektromagnetyczny bezpiecznik!) oraz płyty głównej (konstrukcja tzw sandwich). Całość wykonana w UK/ECC.
To zalety ale jest i kilka wad związanych z upływem czasu - 25 lat:
1. odłamany plastikowy przycisk/bolec ze sprężynką włącznika/wyłącznika zasilania (cześć niewidoczna - znajduje się pod przyciskiem power). Obecnie jest wciśnięty "na stałe" toteż komputer włączamy poprzez podanie mu zasilania/ podłączenie kabla. Rzecz do naprawy poprzez wymianę włącznika - naprawa poprzez klejenie itp raczej nie ma sensu. Uwaga: automatyczny bezpiecznik "puka" przy włączaniu/wyłączaniu zasilania. Proszę się nie przerażać. Nic złego się nie dzieje.
2. wyczerpana bateria układu RTC Dallas - zwykle w takiej sytuacji uniemożliwia to praktycznie całkowite korzystanie z komputera, w tym przypadku jest to możliwe z ograniczeniami - nie rozpoznaje i nie zapamiętuje HDD i zgłasza dość irytująca komendę "nieoczekiwanej sumy" pamięci RAM mimo wydawałoby się poprawnego ich zdefiniowania (na zdjęciach w necie innych egz w przypadku komunikatu o wyczerpanej baterii wyświetla się identyczny komunikat - widocznie tak już jest).
Z komputera obecnie można korzystać ale tylko z FDD. Po wbiciu podstawowych danych w BIOSie w tym datę komputer trzyma parametry nawet kilka minut nawet po wyłączeniu zasilania. Ale wymiana bateria na pewno by się przydała. Można to to zrobić w sposób opisany na stronie http://www.classic-computers.org.nz/blog/2[zasłonięte]009-10-renovating-a-dallas-battery-chip.htm i przejść na baterie typu "coin".
3. Zauważyłem też drobne pękniecie (ale nie odłamanie) w lewym górnym rogu maskownicy maskownicy.
Naturalny kolor maskownicy jest charakterystyczny dla produktów marki Victor czyli jasna kawa z mlekiem - maskownica HDD pod napędem FDD nie jest oryginalna dodałem możliwie zbliżona do reszty. I to tyle uwag.
warto zajrzeć na stronę:
http://www.datasalen.se/Utstallning/Data/Victor/victorv386mxeng.htm
http://arvutimuuseum.ut.ee/index.php?m=eksponaadid&id=211 (wersja późniejsza)
http://web.archive.org/web/201[zasłonięte][zasłonięte]010000*/http://www.vintagecomputer.net/cisc367/386-486-era_aplus.pdf (tu znajdziemy ustawienia jumperów V386MX)
Polecam - to bardzo ciekawa kompaktowa konstrukcja wczesnych l. 90-tych wyraźnie odbiegająca od pospolitych wówczas topornych blaszaków tzw. Baby-AT.