autor: Hieronim Rybicki, wstępem i zakończeniem opatrzył Włodzimierz Stępiński [Słupsk 2013] 21,00 zł
Autor opisał w tej książce swoje przeżycia okupacyjne. W związku z tym, że wydarzenia II wojny światowej stają się coraz bardziej odległe i młodszym pokoleniom znane są tylko w ogólnych zarysach, Autor postanowił na ten temat napisać. Chciał też przybliżyć pamięć o specyfice wojny, przeżyciach, cierpieniu, prostych, zwykłych ludziach, dzieciach, osobach dorastających, nieludzko wykorzystywanych robotnikach.
Kolejną myślą przewodnią było dostarczenie konkretnych informacji o życiu codziennym ludzi z niższych warstw społecznych. Zazwyczaj umyka to uwadze autorów opracowań naukowych, a pamiętnikarstwo obejmuje swym zainteresowaniem przeważnie osoby bardziej znaczące w życiu politycznym i wojskowym.
Książka dotyczy okupacyjnych przeżyć autora, jednak wykracza poza ramy standardowych wspomnień. Przeplatają się w niej opisy pewnych wydarzeń zaczerpnięte z opracowań z własnymi dociekaniami naukowymi. Jednostkowe przeżycia autora powiązane z ogólniejszymi refleksjami są w ten sposób bardziej czytelne i lepiej spełnią ogólnie rozumianą edukacyjną misję. Książka opatrzona jest zdjęciami i kopiami dokumentów.
Wznowienie publikacji wstępem i zakończeniem opatrzył prof. Włodzimierz Stępiński.