Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

UTRACONA CZEŚĆ KATARZYNY BLUM Heinrich Boll

27-01-2012, 21:33
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 7.50 zł     
Użytkownik pajarzy
numer aukcji: 2019823008
Miejscowość Rogoźno
Wyświetleń: 6   
Koniec: 25-01-2012 11:18:29

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 1979
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wszystkie moje aukcje | Komentarze | Strona "O mnie" | Zadaj pytanie | Dodaj do ulubionych

Antykwariat akapit zaprasza!

 

                   Kto czyta książki, żyje podwójnie

                                                                                                       Umberto Eco



Kontakt

[zasłonięte]@gmail.com

tel.:      500 [zasłonięte] 913



Płatności
Numer konta otrzymają Państwo w mailu potwierdzającym zakup.
W tytule przelewu proszę wpisać jedynie swój NICK z Allegro.


Wysyłka
Wszystkie pozycje są solidnie pakowane w ochronne koperty bąbelkowe, co zapobiega zniszczeniom podczas transportu.
Wszystkie przesyłki wysyłam w ciągu 48h od wpłynięcia zapłaty na konto.






 

 

TYTUŁ: Utracona cześć Katarzyny Blum, albo Jak powstaje przemoc i do czego może doprowadzić
AUTOR: Heinrich Boll
WYDAWNICTWO:
Czytelnik Warszawa
ROK WYDANIA:        
1979
ILOŚĆ STRON: 163
OPRAWA: Twarda
STAN OGÓLNY:
Dobry
INFORMACJE DODATKOWE:

Drobne zabrudzenia oprawy, pożółkłe strony, ex libris, pieczęcie i sygnatury biblioteki


 

 


Na początku lat 70. XX w. Niemcami Zachodnimi wstrząsnęła seria zamachów terrorystycznych organizowanych przez lewackie bojówki sfrustrowane krachem studenckiej rewolty 1968 r. Bulwarowa prasa rozpętała nagonkę przeciw prawdziwym i domniemanym bojówkarzom oraz osobom sympatyzującym z lewicą. Celował w tym zwłaszcza brukowy dziennik "Bild", sztandarowy tytuł koncernu medialnego magnata Axela Springera. Zirytowany kampanią oszczerstw, które złamały życie wielu ludziom, Heinrich Böll napisał "Utraconą cześć Katarzyny Blum" (1974), w której przeciwstawił się ogólnokrajowej nagonce na anarchistów. Tytułowa bohaterka, nieinteresująca się polityką przeciętna kobieta o banalnym życiorysie, zostaje wplątana w kryminalno-polityczno-medialną awanturę. Upokarzana przez policję, zaszczuta przez media, bezbronna i opuszczona, w akcie desperacji sięga po przemoc. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem. Sfilmowana przez Volkera Schlöndorfa i Margarethe von Trotta (1975) zyskała światową popularność. Ściągnęła jednak na Heinricha Bölla gniew Axela Springera, który piórami swoich dziennikarzy atakował pisarza na łamach "Bilda". W powieści dopatrywano się początkowo naiwnego usprawiedliwiania terroryzmu. Dziś rzadko kto czyta w ten sposób powieść Bölla. "Utracona cześć Katarzyny Blum" uważana jest za błyskotliwy pamflet na mass media i głos w dyskusji o przyszłości demokracji. W 1984 r. książkę przeniósł na ekran brytyjski reżyser Simon Langton w głośnym filmie telewizyjnym "Utracona cześć Kathryn Beck" z Marlo Thomas i Krisem Kristoffersonem.

Bezkompromisowa postawa, odważne poglądy i aktywne uczestnictwo w debatach o życiu publicznym sprawiły, że Heinricha Bölla (1[zasłonięte]917-19) nazywano sumieniem Niemiec Zachodnich. Był synem rzeźbiarza, którego prześladowani za katolicyzm przodkowie uciekli z Anglii. Inaczej niż większość jego kolegów, w szkole średniej nie należał do Hitlerjugend. Podczas wojny był żołnierzem Wehrmachtu i dostał się do amerykańskiej niewoli. Po wyjściu z obozu ukończył studia germanistyczne, zarobkował jako stolarz i pracownik biura statystycznego. Debiutował zbiorem opowiadań "Pociąg przybył punktualnie" (1949), w którym demaskował etos żołnierski.
Bohaterami jego utworów byli ludzie sponiewierani przez wojnę, inwalidzi, dawni żołnierze, którzy nie potrafią się odnaleźć w powojennej rzeczywistości. Absurdalność wojny i będącą jej wynikiem nędzę portretował w kolejnych książkach, m.in.: "Wędrowcze, gdy dotrzesz do Spa..." (1950), "Gdzie byłeś, Adamie?" (1951) oraz "Portret grupowy z damą" (1971), która przyniosła mu światowy rozgłos. Za najdoskonalsze dzieło Bölla uchodzi "Bilard o wpół do dziesiątej" (1959), eksperymentalna powieść o wielopokoleniowej rodzinie kolońskich architektów, będąca panoramą Niemiec pierwszej połowy XX w. W "Bilardzie" pisarz poddał krytyce tzw. niemiecki cud gospodarczy, w którym widział zjawisko antyhumanistyczne. W "Zwierzeniach clowna" (1963) dał wyraz rozczarowaniu współczesnym światem i rozbuchanym konsumpcjonizmem. Występował w obronie Andrieja Sacharowa i innych dysydentów w krajach komunistycznych. Nigdy nie związał się z żadną partią polityczną. W 1972 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

 

 

 

Oferta specjalna!

Przy zakupach na kwotę 150 zł pokrywam koszty wysyłki krajowej

(po przedpłacie na konto)



Pamiętaj, że dokonanie zakupu na mojej aukcji jest równoznaczne z akceptacją zasad opisanych na stronie O mnie.

 

Copyrights by pajarzy © - wszystkie prawa zastrzeżone - kopiowanie szablonu, opisu, zdjęć i innych elementów aukcji zabronione!