Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

USTAWY I ROZPORZĄDZENIA ADMINISTR. OBOW.W RP 1925

05-03-2015, 19:53
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 59.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 5110661246
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 7   
Koniec: 05-03-2015 19:50:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WSTĘP.



Cel i zakres wydawnictwa.
Genezą wydania niniejszego „Zbioru" — jest praktyczne i teoretyczne znaczenie, jakie przedstawiać może dla społeczeństwa zestawienie obok siebie w jednym wydawnictwie ważniejszych przepisów administracyjnych, obowiązujących we wszystkich dzielnicach Rzeczypospolitej.
Stosownie do tych założeń „Zbiór" 'obejmuje głównie przepisy dotyczące jaknajszerszych warstw ludności oraz traktujące o najżywotniejszych interesach tychże.
Dla uniknięcia przeciążenia wydawnictwa, zebrany w myśl powyższych zasad materjał został ponadto podzielony na dwie kategorje t. j. większość ustaw i rozporządzeń zamieszczono w „Zbiorze" w pełnym brzmieniu, część zaś w wyciągach. Przyczem starano się, by przytoczone wyciągi dawały zasadniczy całokształt danego przepisu oraz by w zupełności uwzględniały odnośne postanowienia porządkowe i policyjno-karne.
Wobec istnienia trzech, a ściślej biorąc nawet czterech systematów prawa administracyjnego, pozostałych po b. państwach zaborczych oraz intensywnie tworzącego się systema-tu prawa administracyjnego polskiego—wydanie zbioru przepisów administracyjnych o zakresie jak zbiór niniejszy — natrafiało na szereg trudnych do pokonania przeszkód i to zarówno natury zasadniczej jak i technicznej — co z konieczności musiało zaważyć do pewnego stopnia na jakości niniejszego „Zbioru".
I tak rozbieżność zasadniczych kierunków poszczególnych ustawodawstw, różnice językowe, różne systemy redagowania ustaw itp. spowodowały, że niektóre przepisy dotyczące zasadniczo tych samych działów administracji w poszczególnych dzielnicach nie mogły być zamieszczone w jednym odnośnym Rozdziale lub nawet Grupie, lecz musiały się zna-leść w działach pokrewnych. Niedogodność tą, wynikającą
z samego charakteru układu wydawnictwa, starano się zniwelować do pewnego stopnia zapomocą dołączonego do „Zbioru" skorowidza.
Również poważne trudności nastręczało częstokroć ustalenie, które z wydanych przez władze zaborcze ustaw i rozporządzeń zachowały swą moc obowiązującą, które zaś w myśl zasady „lex posterior" w całości lub w części zostały uchylone. W wypadkach więc, gdy odnośna wątpliwość mogłaby być usuniętą jedynie przez kompetentną władzę w drodze prawomocnej interpretacji — koniecznością było zamieścić obydwa odnośne przepisy w niniejszym „Zbiorze" — mimo, iż taktyka ta kolidowała znów z technicznymi względami wydawnictwa.
Wreszcie spotykana w „Zbiorze" niejednolitość pod względem stylu tłumaczeń ustaw zaborczych i niejednolitość terminologji — wypływa stąd, że częstokroć nie mogąc uzyskać odnośnych źródeł w oryginalnym języku, musiano się ograniczyć do zamieszczenia danego przepisu w tym brzmieniu polskim, w jakim dotychczas był on w obiegu, gdyż wobec powyższego dowolne poprawianie odnośnych choćby nawet znaczniejszych usterek językowych - niewskazanym było ze względów prawniczych.
Całość materjału zamieszczonego w „Zbiorze" podzielono na Rozdziały, łącząc takowe w 15 odrębnych Grup według działów administracji, których dane przepisy dotyczą, Również poszczególne Grupy starano się zasadniczo zamieszczać w kolejnym porządku według pokrewieństwa materjału, od zasady tej jednak musiano niejednokrotnie odstąpić ze względów technicznych — dla pośpiechu bowiem część pracy redakcyjnej i drukarskiej prowadzone były równocześnie. Kilka ustaw, które zasadniczo biorąc winnyby znaleść się w niniejszym „Zbiorze" umyślnie pominięto — a to ze względu na znaczny rozmiar tychże i niecelowość podawania ich w wyciągach — przy równoczesnym szczupłym zakresie ich mocy obowiązującej pod względem tery-torjalnym.
Z tych również względów przepisów odrębnych, dotyczących wyłącznie Ziem Górnośląskich w „Zbiorze" niniejszym nie uwzględniono.
Moc obowiązująca ustaw.
• Zgodnie z ogólną zasadą, wyrażoną w odnośnych aktach ustawodawczych o objęciu dotyczących dzielnic —- na poszczególnych ziemiach Rzeczypospolitej obowiązują wszystkie przepisy prawne, które tam zostały wydane przez b. władze zaborcze lub okupacyjne, a które obowiązywały w chwili obejmowania tych dzielnic przez Państwo Polskie — o ile przepisy te nie zostały uchylone przez ustawy lub rozporządzenia polskie z chwilą obejmowania tych ziem lub później.
Mimo iż częstokroć zacho/Jzi sprzeczność między tymi przepisami a naczelnemi zasadami Konstytucji (art. 38) prawnie przepisy te obowiązują nadal w dotychczasowem brzmieniu, aż do czasu poszczególnego uzgodnienia ich z Konstytucją w drodze prawodawczej — w myśl zasady, wyrażonej w art. 126 Ustawy Konstytucyjnej.
Co się zaś tyczy ustaw i rozporządzeń ministerjalnych, wydanych przez władze Rzeczypospolitej — to takowe obowiązują na całym terenie podległym w danej chwili władzom Państwa Polskiego, o ile przepisy te w samej swej treści inaczej nie postanawiają, lub o ile prawa autonomiczne (Wojew. Śląskie) nie stają temu na przeszkodzie.
Wreszcie zasadą, praktykowaną w ustawodawstwie poi-" skim a wypływającą z powyższej jest, że ustawy i rozporządzenia, wydane przez władze Państwa Polskiego przed czasem, nim poszczególne ziemie prawnie zostały przyłączone do Rzeczypospolitej —- obowiązują na tych ziemiach tylko w tym wypadku jeśli specjalną ustawą lub rozporządzeniem moc odnośnych przepisów rozciągniętą została także i na te dzielnice.
Dla ułatwienia orjentacji czy dany przepis prawny obowiązuje na odnośnej ziemi — podano w zamieszczonej pod każdą ustawą i rozporządzeniami uwadze nr. pozycji Dz. U. pod którą znajduje się postanowienie rozciągające moc obowiązującą tegoż przepisu na odnośną dzielnicę. Nadto zaś poniżę] zamieszczamy odnośne daty dotyczące przyłączenia poszczególnych dzielnic do Rzeczypospolitej, które przez porównanie ich z datami wydania ustaw, wskazanymi w Spisie rzeczy — umożliwią czytelnikowi zorjentowanie się czy dany przepis prawny został wydany przed przyłączeniem odnośnej dzielnicy do Państwa Polskiego czy też po tej dacie.
Poszczególne zaś dzielnice, których fakt późniejszego prawnego zespolenia z Rzecząpospolitą uwzględniamy w niniejszym „Zbiorze" przyłączono jak następuje:
B. dzielnicę Pruską tj. Województwo Poznańskie i Pomorskie, poddano władzy centralnych organów Rzeczypospolitej Polskiej t. j. Sejmu, Naczelnika Państwa i Ministrów. Ustawą z dnta I sierpnia E9B9 r. ogłoszoną w Dzienniku Praw P. P. Nr. 64 poz. 385 z dn. 12 sierpnia 1919 r. przyczem jednak rnoc obowiązująca ustawy o wydawaniu Dziennika Ustaw Rz. P. — poz. 400/19 rozciągnięto dopiero ustawą z dnia 17 maja 1920 r. ogłoszoną w Dzienniku Ustaw Nr. 47 poz. 288 z r. 1920 z oznaczeniem wejścia w życie tej Ustawy od dnia I sierpnia 1920 r. Od tej więc dopiero daty ustawy polskie ogłaszane w Dzienniku Ustaw Rz. P. obowiązują tym samym i na terenie b. dz. Pruskiej. Ustawy zaś polskie ogłoszone przed tą datą obowiązują tamże tylko w tym wypadku, gdy przed dniem I .VIII 1920 moc ich została rozciągnięta na b. dz. Pruską specjalnym rozporządzeniem Ministra b. dz.'Pruskiej, w myśl jego kompetencji —Dz.
U. Nr. 64 poz. 385 z r. 1919) ogłoszonym w Dzienniku Urzęd. b. dz. Pruskiej — lub gdy moc ich rozciągnięta została na b. dz. Pruską poszczególnym zarządzeniem władz centralnych Rzeczypospolitej, wydanym po dn. 1 .VIII 1920 r. a ogłoszonym w Dz. Ustaw.
Ziemie Wschodnie,
przynależne do obszaru Rzeczypospolitej zgodnie z umową o preliminaryjnym pokoju i rozejmie podpisaną w Rydze dnia 12. X 1920 r. (Dz. U. Nr. 28 poz. 161 z r. 1921) poddano władzy organów centralnych Rzeczypospolitej t. j. Sejmu, Naczelnika Państwa i Ministrów. Ustawą Z dnia 4 lutego 1921 r. ogłoszoną w Dz. U. Rz. P. Nr. 16 poz. 93 z dnia 19. II 1921 r. przyczem ustawą tą rozciągnięto również moc obowiązującą ustawy poz. 400/19 o wydawaniu Dziennika Ustaw Rzeczposp. P.
W myśl załącznika do ustawy — poz. 93/21 do Ziem Wsch. zasadniczo biorąc należą województwa Wołyńskie, Poleskie i Nowogrodzkie a nadto ustawa ta — poz. 93/2! dała pewne uprawnienia Radzie Ministrów co do zmiany obowiązujących przepisów prawnych odnośnie do powiatów białostockiego, bielskiego i sokolskiego.
Ziemię Wileńską
t. j. powiaty wileński, oszmiański, święciański, trocki i brac-lawski, złączoną z Rzeczpospolitą mocą uchwały Sejmu Ustawodawczego (Dz. U. Nr. 20 poz. 162 z r. 1922) poddano władzy organów centralnych Rzeczypospolitej — t. j. Sejmu, Naczelnika Państwa i Ministrów. Ustawą Z dnia 6 kwietnia 1922 r. ogłoszoną w Dz. U. Nr. 26, poz. 213 z dnia 13 kwietnia 1922 r. przyczem Art. 8 tejże ustawy przyłączono do Ziemi Wileńskiej powiaty dziśnieński, duniło-wi-czowski i 'wilejski, wyłączając je z województwa Nowogrodzkiego. Tąż ustawą rozciągnięto moc obowiązującą Ustawy— poz. 400/19 o wydawaniu Dziennika Ustaw R. P.
Na Ziemie Górnośląskie Województwa Śląskiego rozciągnięto moc obowiązującą Konstytucji z dn. 17 marca 1921 r. oraz Ustawy Konstytucyjnej z dn. 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. Nr. 73 poz. 497 w brzmieniu ustaw — poz, 146/21, 449/21 i 608/21.) Ustawą z dnia 16 czerwca I922 r. ogłoszoną w Dz. U, Rz. P. Nr. 46 poz. 388 z dnia 22 czerwca 1922 r.
Tąż ustawą rozciągnięto moc obowiązującą Ustawy — po. 400/19 o wydawaniu Dziennika Ustaw Rz. P. Dla orjen-tacji czy ustawy polskie, ogłoszone po wyżej wymienionej dacie — obowiązują na terenie Województwa Śląskiego, jako posiadającego autonomję — podano w Grupie XV mniejszego Zbioru — wyjątki z Ustawy o statucie organicznym Województwa Śląskiego.
Przeliczenie Kwot.
Kwoty, przychodzące w poszczególnych przepisach prawnych podano w „Zbiorze" w ich pierwotnem brzmieniu w rublach, koronach, markach niemieckich i markach polskich, ustalonym ostatnio obowiązującymi w tym względzie przepisami a obok w przeliczeniu ich na Złote według odnośnych rozporządzeń waloryzacyjnych, wydanych w roku 1924 a w szczególności według Rozporz. Rady Min. z dnia 21 stycznia 1924 r. Dz. U. !Sr.9poz. 89 w brzmieniu poz. 302/24 i poz. 529/24 (rozporządzenie to zamieszczono w Grupie XV. „Zbioru") oraz według rozporządzenia z dn. /. *01łI. 1924 Dz. U. ŚACr. 82 poz. 785.
Ze względów techniczno-wydawniczych „Zbiór" niniejszy podzielono na 2 części — z których 2-ga obejmie dalszych 8 grup, a to: I) Przepisy dotyczące przemysłu, 2) Przepisy sanitarne, 3) Przepisy o zarazach zwierzęcych, 4) Przepisy dotyczące gospod, krajowego, 5) Przepisy budowl. i ogniowe, 6) Przepisy o broni i materj. wybuchowych, 7) Przepisy o ruchu ludności oraz 8) Różne przepisy admin. i admin. policyjne.
Przepisy zamieszczone w niniejszej części „Zbioru" skompletowano do dnia 1 lutego 1925 r. — przyczem zmiany zaszłe w ostatnich tygodniach, których ze względów techn. nie można już było uwzględnić w odnośnych Rozdziałach, zamieszczono w dziale „Uzupełnień", znajdującym się na końcu niniejszej części. W dziale tym zamieszczono również kilka przepisów administr. których możność lub konieczność zamieszczenia w „Zbiorze" nasunęły się dopiero ^później.
Zmiany te w skorowidzu uwzględniono.
Dział „Uzupełnień" zamieszczony'przy części II „Zbioru" obejmie również zmiany, dotyczące przepisów zawartych w części 1-szej a zaszłe do dnia ukazania się tejże części II-giej. Skorowidz zamieszczony przy części II „Zbioru" odnosić się będzie do całego materjału zawartego w obu częściach „Zbioru" wraz z-uzupełnieniami.
Tadeusz Sikorski- Stanisław Czaputowicz.
Warszawa w lutym 1925 r.



SPIS RZECZY.



Grupa I. Str.
Ustawa Konstytucyjna, ochrona wyborów i obowiązek służby
wojskowej.
Rozdział I. Konstytucja. I. Ustawa z 17 marca 1921 r. — poz. 267 .... 1
Rozdział II. Godła i barwy Rzeczyposp. Polskiej. I. Ustawa z 1 sierpnia !919 r. — poz. 416 . . . . 17
Rozdział W. Ustawa o wydawaniu Dziennika Ustaw R. P.
\. Ustawa z 31 Hpca 1919 — poz. 400 w brzmieniu
ustawy z 1 LXII 1924 —poz. 1 z r. 1925 .... 18
Rozdział IV. Ochrona wyborów.
1. Dekret Naczeln. P. z 8 stycznia 1919 — poz. 96. 19
2. Ustawa z 26.1 1907 Dz. u. p. austr. Nr. 18 ... 21
Rozdział V. Obowiązek służby wojskowej. 1. Ustawa z 23 maja 1924—poz. 609 ogł. 18.VII 1924 24
Rozdział VI. Użycie wojska w niebezpieczeństwie.
1. Rozporządź. Rady Ministrów o sposobie użycia
wojska dla zabezpiecz, porządku publicznego z 18
kwietnia 1919 r. —poz. 276 w brzmieniu: Rozporz.
R. Min. z 2O.X 1924 r. ~- poz. 895......
4-ła
Grupa II
Przepisy o obywatelstwie, paszportach i ochronie granic. Str
Rozdział I. Przepisy o obywatelstwie.
1. Ustawa z 20 stycznia W20 r.— p>z. 44 ogł. 31.1 1920r. 5]
2. Rozporządzenie Min. Spr. Wewn, w przedmiocie wykonania ustawy z 20 I 1920 r. — z 7 czerwra 1920
— poz. 320 w brzmień u Rozporz. M. i. W. z 13 lutego 1924 — poz. 240........ 53
3. Rozporządzsnt'! M n. b. Dzielnicy Pruskisj w porozumieniu z M 5. W. z 5 lut;^> 1921 — poz. 95 w brzmieniu Razp. M. S. W. z 13 lutego !924 r.
— poz. 240......¦........ .57
4. Rszporządzsrre Ra \y Obrony Państwa z 11 sierpnia 1920 w prze Gniocie utraty obywatelstw! Państwa Polsk. wskutek nie-so-ił i eaia obow^ku sł iżby wojskowej — poi. 540 ogł. 24.VIII 1920 r. . . . 58
5. Rozporządzanie Min. S. \Vewa. w porozum>eniu z M. S. Wijsk. i M. Spr. Z*gr. z 11 kwietnia 1923 r.
— poz. 374............... 59
6. Okólnik M. S. W. o związkach małż. z obywatelami Sianów Zjedi. Ameryki Półn. Dz. Urzęd.
Nr. 2 poz. 24 z r. 1923.......... 60
Rozdział II Przepisy, paszportowe.
1. Rozporz. M. S. W. z28.IV 1919owydaw. paszportów zagranicznych Dz. U. Nr.31 poz. 395zr. 1919. 60
2. Ro?porz. M. S. W. o wydawaniu paszportów zagranicznych Momtor Polski Nr. 72 poz. ! 12 z r. 1921. 61
3. Rozporz. M. S. W. o wyd. paszp. zagr. na wielo-krjtne przekraczanie granicy Monitor Polski Nr. 108
poz. 56 z r. 1922........... 63
4. Rozporz. M. S. W. w porozum, z M. Pr. i O." Sp. w sprawie wydaw. paszportów zagr, i przepustek osobom, udającym sie zagranicę celem pracy zarobkowej z dnia 27.IV lV20 poz. 207 w brzmieniu Rozp. M. S. W. z dn, 12.IV 1922 — poz. 237. . 63
5. Rozporz. Min. b. dz. Pruskiej o wydawaniu paszportów zagranicznych Dz. Urz. b. dz. pr. Nr. 19
poz. 121 z r. 1921............ 64
6*. Rozporz. Min. Skarbu w porozum, z M. S. W. w sprawie opłat za paszporty na wyjazd zagranicę z dnia 1 sierpnia 1924 r. — poz. 677 .... 65
7. Okólnik M. S. W. w sprawie wiz konsulatów cudzoziemskich Dz. Urz. Nr. II poz. 212 z r. 1920. 66
8. Okólnik M. S. W. w sprawie paszprrtów dla emi- Str. grantów do Stanów Zjpdn. Dz. Urv. Nr. 5 poz. 168
z r. 1922................ 66
9. Okólnik M. S. W. w sprawie paszportów dla emigrantów do Argentyny Dz. Urz. Nr. 26 poz. 145
z r. 1923................ 69
10. Okólnik M. S. W. w sprawie wiz paszportowych
dla cudzoziemców Dz. Urz. Nr. 1 poz. 18 z r. 1924. 70
11. Okólnik M. S. W. w sprawę terminu wyjazdu cudzoziemców D-'. Urz. Nr. 7 poz. 191 z r. 1923 . 72
12. Okólnik M. S. W. w sorawie wydawania Dowodów osobistych Di. Urz. Nr. 12 poz. 378 zr. 1921. 73
13. Rozporz. Mm. b. dz. Pruskiej o wydawanijp Wykazów osobistych Dz. Urr.. b. dz. pr. Nr. 5 z r. 1920. 76
14. Rozkaz Kmdy Gł. P. P. Nr. 110 o legitymowaniu
się legitymacjami urzęcfniczemi....... 77
Rozdziaf III. Ochrona granic.
1. Rozporządź. Rady Obrony Państwa w przedmiocie ochrony granic z dn. 20. lipca 1920 r. —poz. 426. 77
2. Rozkaz ICo.T^enćly Głównej P. P. Nr. 42-—o kontroli ruchu osobowego na granicy....... 80
3. Rozkaz Komendy Gł. P. P. Nr. 101 — o dokonywaniu rewizji granicznej przez P. P. . - . 83
4. Rozkaz Komendy Gł. P, P. Nr. 236 o ochronie słupów granicznych........... 85
Grupa III.
Prasa i widowiska.
Rozdział I. Przepisy prasowe w b. dz. austrjackiej.
1. Ustawa prasowa z dn. 17.XII 1862 r. Dz. p. p.
Nr. 6. z r. 1863............. 89
2. Ustawa z dn. 15.X. 1868 Dz. p. p. Nr. 142 . . . 97
3. Ustawa z dn. 9.VII. 1894 Dz. u. p. Nr. 161 ... 97
Rozdział II. Przepisy prasowe w b. dz. pruskiej. 1. Ustawa prasowa z dn. 7.V. 1874 r....... 99
Rozdział III. Przepisy prasowe w b. dz. rosyjskiej.
1. Dekret Naczelnika Państwa w przedmiocie tymczasowych przepisów prasowych z dn. 7. II. 1919 r. . Dz. Pr. Nr. 14 poz. 186. ogł. 8. II. 1919 .... 104 i
2. Dekret Naczelnika Państwa w przedmiocie przepisów tymczasowych o zakładach drukarskich i składach druków z dn. 7.H. 1919. Dz. Pr. Nr. 14
paz. 146. ogł. 8.H. 1919 r.......... 109
3. Rozporządź. M. S. W. Dz. Urzęd. Nr. 12 poz. 138 Str z r. 1919................ Iii
4. Okólnik M. S. W. Dz. Urzęd. Nr. 48/49 poz. 69 i
z r. 1919................. 113
Rozdział IV. Przepisy o widowiskach w b. zab. rosyjskim.
1. Dekret Naczeln. Państwa w przedmiocie przepisó v tymczasowych o widowiskach z dn. 7.II 1919 r. — poz. 177 ogl. 8.II. 1919 r.......... ||4
2. Rozporządź. M. S, W. „Monitor Polski" Nr. 372 z r. 1919 w brzmieniu Rozporz. M.S. W.—poz. 343
z t. 1923 «.............. ||4
3. Okólnik M.S. W. o nadzorze nad kinematografami
Dz. Urzęd. Nr. 19 poz. 233 z r. 1919 .... ]]6
4. Okólnik M. S. W. o nadzorze nad teatrami, kabaretami i t. d. Dz. Urzęd. Nr. 19 poz. 237 z r. 1919 117
5. Okólnik M. S. W. o kartach filmowych. Dz. Urzęd.
Nr. 11 poz. 203 z r. 1920......... 117
6. Rozporządź. M. S. W. o zakazie używania mundurów wojska. polsk. na scenie. Monitor Polski
Nr. 69 z r. 1919............. 118
Grupa IV,
Stowarzyszenia i zgromadzenia.
Rozdział I. Przepisy o stowarzyszeniach i zgromadzeniach obow. w b. dz. austriackiej.
1. Ustawa o stowarzyszeniach z dn. I5.X 1867 Dz.
U. p. Nr. 134.............. 121
2. Ustawa o zgromadzeniach z dn. 15. XI. (867. . . 125
Rozdział II Ustawa o stowarzyszeniach obow. w b. dz. Pruskiej. 1 Ustawa z dn. 19.IV. 1908 Dz. U. Rzeszy niem. str. 151 128
Rozdział III. Przepisy o stowarzyszeniach i zgromadzeniach obow. w b. zab. rosyjskim.
1. Dekret Naczelnika Państwa o stowarzyszeniach
z dnia 3.1 1919 r. — poz. 88, ogl 8.1 1919 r. . 132
2. Rozporz. M. S. W. Dz. Urz. M. S. W. Nr. 4 z r. 1919 w którym ogłosz. przepisy tymczasowe o stowarzyszeniach i związkach z dnia 4.17 marca 1906 r. 133
3. Rozporz. M. S. W. Dz. Urzęd. Nr. 19 poz. 100
z r. 1920 w brzmieniu — poz. 463/21 i 169/24. . 137
4. Rozporz. 'Komisarza generalnego Ziem Wschodnich o stowarzyszeniach z dnia 25.IX 1919 Dz. Urz. Z. C. Z. W. Nr. 25 poz. 255 . .
5. Tymczasowe przepisy o zgromadzeniach Zb. pr. Str. Ces. Ros. T. XIV ukaz z dnia 4.17 marca 1906, wydany na zas. art. 115 ustawy o zapobieganiu przestępstwom............. 143
Rozdział IV. Przepisy dodatkowe o stowarzyszeniach i zgromadzeniach.
1. Ustawa z dn. 5. VIII 1922 r. w sprawie wolności zgromadzeń przedwyborczych — poz. 594 ogl. 18
VIII 1922................ 146
2. Ustawa o szkołach akademickich z dn. 1 3.V1I 192Or.
poz. 494 ogł. 10.VIII 1920 r......... 146
3. Okólnik M.S.W. o legalizacji stronnictw politycznych
Dz. Urzęd. Nr. 7 z r. 1920......... 147
4. Dekret Naczelnika Państwa w przedmiocie tymczasowych przepisów o pracowniczych związkach zawodowych z dn. 8.II. I9i9 r. poz. 209 ogł. 8 II.
1919 r. . . .*............. 148
5. Ustawa z dn. 4 lipca 1923 r. w sprawie zakładania filji przez Związki Zawodowe — poz. 594 ogł. 3.
VIII. 1923 r................ 150
C r u p a V.
Komunikacja.
Rozdział I. Drogi publiczne kołowe.
Ustawa o budowie i utrzymaniu dróg publicznych z dn. 10. XII 1920 — poz. 32/21 ogł. 15.1. 1921 r. !53 Ustawa z dn, 7.X. 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publ. poz. 656 ogl. I 2.Xl 1921 r. 161 Rozporządź. M. R. Publ. z dn. 3.V1 1922 o wymijaniu i wyprzedzaniu na drogach publ. — poz. 407 167
Rozporządź. M. R. Publ. z dn. 3O.XII. 1922 r. w przedmiocie sadzenia i utrzymania drzew przydrożnych na drogach publ. — poz. 51/23. ... 167 Rozporządź. M. R. Pub), z dn. 26.VI 1924 r. regulujące używanie i ochronę dróg — poz. 611 ogł. 18.VII. 1924 r.....¦ . ,...... 168
Rozdział II. Przepisy o samochodach.
Rozporządzenie M. R. Publ. i M. S. W. z dnia 6.VII. 1922 r. o ruchu samochodów i innych pojazdów mechanicznych na drogach publicznych — poz. 587 w brzmieniu — poz. 302/24 i 951/24 — ogł. 16. VIII. 1922 r............ 179
2. Ustawa z dn. 26- IX )922 w przedni, ratyfikacji gtr przystąp. Polski do międzynarod. konwencji, dotyczy ej ruchu automobilowego —¦ poz. 762 . 192
3. Rozporządź. M. Skarbu z dn. 31 .XII 1921 r. wprzed-mioci- ruchu samochodowego, motocyklowego
i rowerowego prz~z granicę Rzplitej — poz. 57/22. 192
4. Ustawa o Komunikacji pojazdami motorowymi
z dnia 3.V 1909 Dz. ust. Rzeszy str, 437 ... ] 93
5. Rozkaz dzienny M. S. Wojsk z dnia 4.VI 1921 r.
Nr. 99, o samochodach wojskowych , 194
Rozdział III Oczyszczanie dróg publicznych. 1. Ustawa z dnia LVII 1912 r, Zb. pr. Rzeszy str. 99. 195
Rozdział IV Przewozowe przepisy kolejowe.
1. Rozporz. M Koi. Żel. z dnia 5.III 1923 r. o taryfie osobowej i bagażowej na kolejach poz. 193 ogł.
28.111 i 9^3 w brzmieniu poz. 1090/23, poz. 27/25. 197
2. Rozporz. M. K. Ż. z dn. 5.IU 1923 o taryfie cz. II poz. 193 ogł. 28.111 1923 w brzmieniu—poz. 396/23 398/23, 67/24, 254/24, 539/24 itd........ 208
3. Rozporz. M. K. Ź. Dz. U. Nr. 65 poz. 414 z r. 1921 w brzmieniu poz. 593/21, 719/22, 907/24 — (wyjątki o przewozie zwłok i zwierząt żywych) . 210
4. Rozporz. M. K. 2. Dz. U. Nr. 16, poz. 82 z r. 1920 (załącznik o przewozie materjałów wybuchowych) 213



WIELKOŚĆ 22X15CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY VI+600 STRON.

STAN:OKŁADKA DB-,BLOK STRON I-VI I 1-49 JEST LUŹNY,MAŁY UBYTEK KARTKI 119-120,STRONY SĄ POŻÓŁKŁE,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB .

KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 10 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM / KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA.W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .


WYDAWNICTWO KSIĘGARNI E.HOESICKA WARSZAWA 1925.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE