Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym zawiera szczegółowe omówienie przepisów dotyczących:
• zakresu działania i zadań gminy,
• kompetencji władz,
• zagadnień związanych z gminną gospodarką finansową i mieniem komunalnym.
Autorzy omówili też zagadnienia związane z tworzeniem związków międzygminnych, stowarzyszeń gmin i zawierania porozumień. Skomentowane zostały także przepisy dotyczące nadzoru nad działalnością gminną i aktów prawa miejscowego.
Komentarz ten zawiera unikatowe porównanie analogicznych rozwiązań stosowanych w ustawach o samorządzie powiatowym i samorządzie województwa do obowiązujących rozwiązań w ustawie o samorządzie gminnym. Będzie więc przydatny także dla Czytelników zainteresowanych samorządem powiatowym i samorządem województwa. Książka zawiera także najnowsze orzecznictwo i literaturę przedmiotu.
Autorzy omówili najnowsze zmiany, także wchodzące w życie 1.1. 2012 r., dotyczące m.in.:
- zadań gminy, wprowadzonych ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 149, poz. 887) i ustawą – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)
- przeprowadzania referendum lokalnego (Dz. U. z 2011 r. Nr 134, poz. 777),
- wyznaczania przez Prezesa Rady Ministrów osoby, która przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji wójta (Dz. U. z 2011 r. Nr 117, poz. 679),
- skutków niezłożenia oświadczenia majątkowego (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 113);
- wygaśnięcia mandatu, wynikające z Kodeksu wyborczego.
Autorami komentarza są nie tylko teoretycy, ale także praktycy: sędziowie NSA oraz pracownicy naukowi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej.