\VS T ĘP
W krajach, o wysokim stopniu uprzemysłowienia obserwuje sit; szybki rozwój urządzeń i instalacji z olejowymi nośnikami ciepła. Tego rodzaju nośniki energii stosowane są głównie w przemyśle chemicznym i w metodach technologicznych zachodzą -cych w M wysokiej11 temperaturze w przemysłach przetwórczych. Do takich procesów między innymi należą:
- produkcja włókien sztucznych,
- produkcja linoleum, wykładzin podłogowych i sztucznej skóry,
- produkcja tworzyw sztucznych, żywic syntetycznych oraz ich przetwarzanie,
- ogrzewanie i suszenie w lakierniach, przemyś -łe poligraficznym itd.
Dotychczas, w kraju, w tego rodzaju procesach były stosowane tradycyjne nośniki ciepła, głównie para wodna, woda gorąca i energia elektryczna. Przy rekonstrukcji i modernizacji przemysłu, ko-n icczności racjonalizacji gospodarki energetycz nej, dążąc do zmniejszenia cnergo i materiało chłonności produkcji, należy między innymi, wpro wadząc olejowe nośniki ciepła.
Główną zaletą olejowych nośników ciepła jest to,że pomimo wysokiej temperatury, do 4-00 C, nie wy -
- obojętność ^ stosunku do większości materiałów konstrukcyjnych.
- brak potrzeby instalowania kosztownych stacji uzdatniania, które są niezbędne w instalacjach z tradycyjnymi nośnikami ciepła takich jak: woda lub para wodna.
Uwzględniając te zalety, łączne koszty instalacji z olejowymi nośuikami ciepła mogą być niższe niz koszty instalacji grzewczych z tradycyjnymi nośnikami ciepła.
Należy przypomnieć, że Urząd Dozoru Technicz -nego w komentarzu nr 2/R do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1961 r. w sprawie szczegółowego określenia rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu oraz zakresu tego dozoru nad poszczególnymi urządzę -niami technicznymi podaje, że do cieczy energetycznych obok wody, został zaliczony wysokotempera turowy nośnik ciepła.
W poradniku podano podstawowe właściwości olejowych nośników ciepła produkowanych w kraju oraz niektórych produkcji zagranicznej.
Ponieważ w Polsce nie podjęto jeszcze seryjne i produkcji urządzeń przeznaczonych dla olejowych instalacji grzewczych, w poradniku podano infor -macie o urządzeniach zacranicznych. Przytoczono