Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Urząd mojego ojca Singer

31-01-2014, 6:47
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 4 zł     
Użytkownik Tsailuna
numer aukcji: 3846798539
Miejscowość Ożarowice Niezdara
Wyświetleń: 9   
Koniec: 31-01-2014 06:53:53

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

ISAAC BASHEVIS SINGER - URZĄD MOJEGO OJCA

 

 

- z serii

- wydawnictwo BIS 1992   ISBN 83[zasłonięte]85144-1

- stan dobry-,zagięcia okładki,nieco przybrudzone brzegi stron, brak str.tytułowej  ,nr.17, oraz ostatniej


 Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.

Opowieści zawarte w tej autobiograficznej książce Isaaca Bashevisa Singera ukazały się najpierw w "Jewish Daily Forward" jako seria esejów pod pseudonimem Izaak Warszawski.

Singer wspomina w nich swoje dzieciństwo, które spędził w Warszawie, w kamienicy przy ulicy Krochmalnej, a zwłaszcza "bejt din", czyli sąd rabinacki.

Kreśli niezapomniany obraz życia i czasów, które na zawsze odeszły w przeszłość. Gabinet ojca, pokątnego rabina, odwiedzają codziennie ludzie szukający rady, chcący rozsądzić sporne sprawy, zawrzeć małżeństwo czy uzyskać rozwód. Łagodny uczony ojciec oraz pobożna, lecz zarazem praktyczna matka wiodą życie zgodne z żydowskimi tradycjami, których barwny opis znajdujemy na kartach powieści.
"Urząd mojego ojca" jest niezapomnianym zbiorem obrazów widzianych oczami dziecka, które jako syn rabina staje się wielokrotnie świadkiem dintojry, czyli sądu rabinackiego.

 

Krótkie historie, urywki wspomnień, portrety ludzi przychodzących na dintojrę - wszystko to układa się w bezcenny obraz, będący świadectwem żydowskiej kultury, mentalności. Ów obraz oddaje atmosferę i istotę sądu rabinackiego, ale przede wszystkim rysuje się niezwykle żywo, przywołując ludzkie losy, naturę człowieka targaną przeróżnymi namiętnościami, ludzką biedę, skłonność do zazdrości, chciwości, jak i dobroci.