Wprowadzenie
Książka dra inż. arch. Jana Wrany pt. Wystawiennictwo-strukturalne ogniwo rozwoju miasta - dotyczy niezwykle istotnego problemu, którego rozwiązanie może w znaczący, a być może nawet decydujący sposób zaważyć na dalszym rozwoju przestrzennym, a także spoieczno-go-spodarczym miast naszego kraju, w tym również aglomeracji Krakowa.
Współczesne targi w postaci centrów wystawienniczych, mające ugruntowany i znamienity rodowód historyczny, towarzyszyły miastom od momentu ich narodzin, by dziś przybrać postać złożonych programowo i funkcjonalnie zespołów architektoniczno-urbanistycznych, ściśle powiązanych ze strukturą układu miasta.
Przedmiotowa publikacja - poprzez przybliżenie szerszemu ogółowi czytelników, a wśród nich także i mieszkańcom Krakowa wiedzy o znaczeniu i o roli, jaką odgrywają w naszych czasach centra wystawiennicze w miastach Europy i świata - może zaważyć na podjęciu decyzji i działań, w efekcie których Kraków - miasto szczególne, jedna ze stolic kulturalnych Europy o powszechnie uznanych walorach kulturowo-krajobrazowych, wzbogaci swoją strukturę przestrzenną o nowe ogniwo. Ogniwo to może pozwolić na zwielokrotnienie potencjału ekonomicznego miasta, a więc także urealnić realizację bardziej rozbudowanych programów, dotyczących z jednej strony porządkowania i odzyskiwania dla potrzeb mieszkańców obszarów i obiektów zdegradowanych, z drugiej zaś strony stworzyć warunki dla wdrożenia koncepcji równoważenia rozwoju aglomeracji Krakowa, ukierunkowanych na polepszenie warunków środowiska mieszkaniowego, na jego humanizację także poprzez spełnienie postulatów proekologicznego kształtowania przestrzeni tego środowiska.
Zawarta w pracy dra inż. arch. Jana Wrany charakterystyka i typologia centrów wystawienniczych oraz koncepcje, a także opis przeprowadzonych studiów i analiz są przedstawione w sposób czytelny i jednoznaczny, umożliwiający zrozumienie istoty poruszana ;; - -
przez ogół zainteresowanych.
Istotnym walorem książki, a równocześnie jednym z jej celów jest ? . szczególnej uwagi na potrzebę harmonijnego wkomponowania powstając, !i cych się centrów wystawienniczych, dostosowania ich cech i ich skali do Aspekt ten dotyczy zwłaszcza miast historycznych, posiadających znaczące i krajobrazowe, które stanowią o ich atrakcyjności i unikalności, a zarazem są