Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Uprawa truskawek podłożach inertnych pod daszkami

05-01-2015, 20:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29.90 zł     
Użytkownik agroswiat_pl
numer aukcji: 4936008091
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 9   
Koniec: 05-01-2015 19:48:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Nasze aukcje | Napisz do nas | O nas | Koszt wysyłki | Kontakt

Kontakt

E-mail: [zasłonięte]@agroswiat.pl

Telefony:

22[zasłonięte]226-67

512-[zasłonięte]-991

[zasłonięte]500-4567

Fax.: 22[zasłonięte]434-60
Formy płatności

Tradycyjny przelew na konto

Płacę z Allegro

Płatność przy odbiorze

Książki wysyłamy:

Pocztą Polską

Kurierem Opek

Nasze konta:

721[zasłonięte]200400[zasłonięte]20239[zasłonięte]364


501[zasłonięte]555811[zasłonięte]51500[zasłonięte]071

Koszt wysyłki

Bez względu na ilość zamówionych tytułów koszt wysyłki doliczany jest jednokrotnie i zależy od wagi książek.
Tytuł Uprawa truskawek w podłożach inertnych pod daszkami
Autor Tomasz Werner, Mariusz Podymniak
Wydawca Hortus Media
Rok wydania 2012
Liczba stron 96
Wymiary 165 x 240 mm
Okładka miękka
ISSN 978-83-[zasłonięte]865-4-3

„Truskawkowe Factory" to pierw­sze tego typu w Europie, a może i na świecie wdrożenie, które przy wyko­rzystaniu nowoczesnych technologii umożliwiało zapoznanie się z uprawą truskawek na rynnach, zaczynając od budowy konstrukcji, poprzez założe­nie i prowadzenie uprawy, na zbiorze i sprzedaży owoców kończąc.

Głównym celem publikacji jest przed­stawienie krok po kroku, jak założyć nowoczesny system uprawy truskawek i jak prowadzić taką uprawę. Chcieliśmy również porów­nać, które z posadzonych odmian najlepiej będą się sprawdzały w tego typu produkcji na skalę towarową w Polsce.

Zainspirowany faktem, iż Pol­ska przez wiele lat była największym producentem, konsumentem oraz eksporterem truskawek w Europie, ponad trzy lata temu zobaczyłem ogromny potencjał w tej dziedzinie i postanowiłem wyprowadzić naszą polską truskawkę z gleby na wyższy poziom - na poziom rynny uprawowej, przekazując wiedzę i wdrażając takie systemy uprawowe. Jeśli Holendrzy, Belgowie, Francuzi czy Hiszpanie zrobili to wiele lat temu i dziś produkują ogromne ilości truskawek wysokiej jakości, to przecież i my Polacy możemy zrobić krok do nowoczesności - produkować truskawki w podobny sposób i oczywiście dobrze na tym zarabiać.

W ciągu ostatnich lat miałem możliwość odwiedzić i poznać dziesiątki producentów tru­skawek w Polsce, zachodnich krajach Europy, a nawet w dalekich Chinach, które odwiedziłem w czasie ostatniego Międzynarodowego Kongresu Truskawkowego. Będąc ponad 20 lat poza Polską nauczyłem się jednego - że warto współpracować i dzielić się doświadczeniem, bo współnie można zrobić więcej. W Polsce nie jest to jeszcze zbyt popularny trend, jednak ci, którzy już spróbowali - a zwłaszcza młode pokolenie - widzą, że warto.

W większości krajów, w któ­rych rozwinięta jest produkcja deserowych truskawek, przy ciągle rosnących kosztach produkcji szybko rozwijają się nowe technologie upraw. Do takich zalicza się uprawa truskawek pod różnego typu osłonami - począwszy od foliowych daszków, przez tu­nele foliowe, na szklarniach kończąc. Prowadzona jest ona najczęściej na tzw. podniesio­nych stołach. Do ich budowy bardzo często wykorzystuje się specjalne, profilowane rynny. Jako pojemniki uprawowe użyte mogą być maty z substratem kokosowo-torfowym czy różnej wielkości doniczki (okrągłe, kwadratowe, podłużne). W takim syste­mie uprawy niezbędna jest fertygacja, a pewne oszczędności w ilości zużywanych nawozów moż­na uzyskać stosując recyrkulację pożywki. Inną ważną zaletą uprawy truskawek na podniesionych stołach jest znaczne usprawnienie samego zbioru owoców, który pracownicy wykonują w pozycji wyprostowanej.

Produkcja deserowych truskawek na różnego rodzaju konstrukcjach pozwalających na odizolo­waną od gleby uprawę jest już w wielu krajach zachodniej Europy powszechna. Bardzo często po­dejmują ją ogrodnicy uprawiający dotychczas warzywa (pomidory, ogórki) czy rośliny ozdobne (np. cięte kwiaty róż). Uprawa truskawek na rynnach ma wiele zalet, w postaci nie tylko ilości i jakości plonu, ale również poprawy warunków pracy w takich systemach.

Upowszechnienie nowoczesnych systemów produkcji roślin rozpoczęło ewolucję w zakresie sto­sowania rynien uprawowych, które m.in. umożliwiają spełnienie najważniejszego wymogu dotyczącego ochrony środowiska, jakim jest stosowanie w 100% zamkniętego systemu obiegu pożywki.

W Polsce uprawa truskawek poza glebą, w pojemnikach ustawianych na różnego rodzaju rusztowaniach, prowadzona jest w niewielkiej liczbie gospodarstw. Jeden z powodów takiej sytuacji stano­wi brak wystarczającej ilości informacji zarówno o tym systemie produkcji, jak i o związanych z nim korzyściach. Od dwóch lat staramy się to zmienić upowszechniając wiedzę dotyczącą takiej uprawy poprzez organizowanie spotkań, podczas których prezentujemy nowoczesny sposób produkcji tru­skawek. Teraz dołączamy do tego specjalnie przygotowaną publikację, która powstała dzięki oso­bom i firmom zaangażowanym w projekt „Truskawkowe Factory 2012" realizowany w Śmigłu.

Spis treści

Wstęp 5

Rusztowania 10

Urządzenia do fertygacji 16

Osłony 21

Podłoża, pojemniki i strategia nawożenia 27

Uprawa 40

Odmiany 46

Fertygacja 58

Aktywatory wzrostu 66

Ochrona roślin 70

Zbiór owoców i opakowania 81

Schładzanie i przechowywanie 84

Opis projektu 86

tematyka_ogr_rosl

Dziękujemy za odwiedzenie naszych aukcji!