Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

UNIKATOWY SZKOCKI PAŁASZ - CLAYMORE XVIIw.

31-05-2012, 7:32
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 545 zł     
Użytkownik www_replicart_pl
numer aukcji: 2327862290
Miejscowość Krzywin
Wyświetleń: 29   
Koniec: 05-06-2012 18:33:43
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

UNIKATOWY SZKOCKI PAŁASZ - CLAYMORE XVIIw.





UNIKATOWY SZKOCKI PAŁASZ - CLAYMORE XVIIw.


Prezentowany model jest wierną repliką oryginału (waga i wymiary jak w oryginale).


REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.


ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.


W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.



Producent: Płatnerze Hiszpańscy (ISD79)

długość 102 cm
waga: 2 kg


Model ten wykonany jest z wysokowęglowej stali toledańskiej. Rękojeść wykonana jest z mosiądzu i materiału bawełnianego. Pałasz nie jest naostrzony ani przystosowany do ostrzenia. (ostrze należy konserwować)


Pochwa wykonana jest ze stali polerowanej


Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.


CIEKAWOWSTKA:


Claymore (szk. gael. claidheamh mòr - wielki miecz) - nazwa odnosząca się do dwóch typów szkockich mieczy - dwuręcznego i pałasza o rozbudowanej, koszowej osłonie rękojeści.



Dwuręczny miecz claymore to tradycyjna broń piechoty szkockich górali w okresie od wieku XV do XVII. To ten miecz został spopularyzowany przez kulturę masową jako niemalże atrybut, a przynajmniej podstawowa broń szkockiego górala, do tego też miecza zazwyczaj odnoszą się autorzy książek i opowiadań fantasy, gdzie często się pojawia. Obecnie oryginalne miecze claymore są spotykane bardzo rzadko. Ostatnią bitwą, podczas której prawdopodobnie zostały wykorzystane dwuręczne claymore'y, była bitwa o Killiecrankie w 1689 r. podczas powstania jakobitów.


Ten typ broni przypisywany jest czasem (m.in. przez film Braveheart. Waleczne serce reżyserii Mela Gibsona) szkockiemu bohaterowi narodowemu - Williamowi Wallace'owi. Jest to jednak mało prawdopodobne, jako że miecze tego typu wykształciły się długo po jego śmierci.


Charakteryzuje się długą głownią prostą o przekroju trójkątnym lub soczewkowatym jednostajnie zwężającym się ku szczytowi. Jelec o ramionach skośnych, pochylających się ku głowni i wymodelowanych trójbocznie, zakończonych ażurowymi rozetkami oraz wąsami ujmującymi część zastawy. Uchwyt rękojeści kolisty z głowicą o rysunku koła. Miecze te zdobiono rzadko, służyły wyłącznie do walki.


Typowy claymore mierzył ok. 140 cm, przy czym ok. 33 cm stanowiło rękojeść, a 107 cm - ostrze. Waga była zbliżona do 2,5 kilograma.


" KTO KRAJ SWÓJ KOCHA I BOGA SIE BOI


MA SZABLĘ, KONIA, O RESZTĘ NIE STOI"


Jan Ursyn Niemcewicz " Stefan Czarnecki" fragment


/