UNIKATOWA PIEPRZNICZKA SYGNOWANY ALLEN & THURBER 1837r.
Prezentowany model jest wierną repliką oryginału, z której można dodatkowo oddać suchy strzał.
REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.
ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.
W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.
Producent: Hiszpania (K 8652)
długość : 23 cm
waga: 0,5 kg
Model ten wykonany jest ze stopu cynku i aluminium oraz drewna
Cena nie dotyczy prezentowanego na zdjęciach stojaka.
CIEKAWOSTKA:
Pieprzniczka została wynaleziona przez rusznikarza z Massachusetts - Ethana Allena ( 1[zasłonięte]806-18), który nie był krewnym bohatera wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych o tym samym imieniu.
Allen opatentował tę broń w 1837 r. i produkował ją początkowo w Grafton w stanie Massachusetts, potem w Norwich, a następnie w Worcester. Przez długi okres pracował ze swym szwagrem w firmie pod nazwą Allen & Thurber.
Mówi się, że broń zyskała nazwę "pieprzniczka" w związku z tym, że czasami jej system kapiszonowy powodował przypadkowy strzał ze wszystkich luf jednocześnie, obsypując cel kulami jak pieprzem.
Wystrzały z pieprzniczki następowały szybko, jeden po drugim, dzięki zastosowaniu mechanizmu spustowo-uderzeniowego podwójnego działania realizującego samonapinanie kurka z jednoczesnym obrotem luf ( kolejne naciśnięcie na język spustowy powoduje obrót luf i wystrzał).
Pieprzniczki były jednak znane z tego, że nie strzelały zbyt celnie. W poczytnej książce Mark Twain opisuje swoje przygody na Dzikim Zachodzie, cytując wypowiedzi woźnicy dyliżansy na temat tej broni: "Jeśli (pistolet) nie tafi w to, do czego strzelał, trafi w coś innego. Tak rzeczywiście było. Strzelał do asa pik przybitego na drzewie, a trafił w muła stojącego jakieś trzydzieści jardów po lewej".
W końcu pieprzniczka ustąpiła przed rosnącą popularnością rewolwerów i firma Allen & Thurber zaprzestała jej produkcji w połowie lat 60 XIX wieku.
Klasyczna pieprzniczka - sześciostrzałowy model kalibru 31 cala wykonany po 1837 r. Pistolety firmy Allen & Thurber były znane z doskonałej konstrukcji, czego przykładem jest komplet luf wykonany z jednego kawałka stali.
"ZŁO NIE TKWI W KONSTRUOWANIU NOWYCH,
CORAZ GROŹNIEJSZYCH BRONI.
TKWI W DUCHU PODBOJÓW"
Ludwig von Mises