Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Unikat Róża Józef Katerla Żeromski Oryginał 1910

25-01-2012, 11:34
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 94 zł     
Użytkownik huloj1948
numer aukcji: 2068662558
Miejscowość @
Wyświetleń: 10   
Koniec: 30-01-2012 09:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Róża

Unikat

wydanie II

 

Józef Katerla - Stefan Żeromski

Oryginał 1910

dramat niesceniczny

 Cytat z Wikipedii

Róża – dramat niesceniczny Stefana Żeromskiego, wydany pod pseudonimem Józef Katerla przez Spółkę Nakładową Książka w Krakowie w roku 1909. Żeromski w tym utworze starał się zająć stanowisko wobec sprzecznych poglądów na sens i celowość rewolucji 1905 roku oraz kreśli własną wizję rozwiązania problemów społecznych i politycznych w Polsce na początku XX wieku. Można przyjąć, że jego poglądy własne są tożsame z działalnością Traugutta, Montwiłła, Toczyńskiego, Okrzei, których wymienia jako bohaterów narodowych (w Prologu).

 Róża była uprawiana już w starożytności w Chinach, na Bliskim Wschodzie oraz w Grecji, Rzymie i w całej Europie, symbolizowała miłość, piękno i subtelne uczucia. W chrześcijaństwie biała róża symbolizowała niewinność, a czerwona – męczeństwo. Żeromski w swym utworze (w Prologu) postulował, aby różę czarującą ustanowić (w niepodległej Polsce) jako znak sławy, nagrodę za bohaterstwo, cnotę i geniusz.

Motyw róży występuje w utworze w różnych kontekstach. Jako symbol miłości, gdy Czarowic, jeden z głównych bohaterów, kupuje ukochanej wielki pąk omdlałych, damasceńskich róż i trzy pąsowe indyjskie róże, lecz są to tylko marzenia zza krat więziennych.

Natomiast w sali balowej na estradzie pojawia się postać ponętnej bestyjki - dziewczyna okryta niby całunem ściągniętym z katafalku. U dołu szaty wyhaftowane białe róże śliczny stanowią ornament, szlak jak gdyby żałobny.

Ostatecznie w Epilogu, gdy Czarowic ginie w zamachu na wojska rosyjskie: Głowa [jego] upadła między kolczaste, grube, wyniosłe badyle róży dzikiej i otrząsnęła płatki kwiatowe. Spadły kwiatki na czoło zroszone śmiertelnym potem, na pierś wydającą ostatnie tchnienie. W głowach zmarłego stanęło mgliste widmo Bożyszcza. Strząsnęło na piersi nieżywe ostatni płatek róży dzikiej.

 

 

Nakład Spóki Nakładowej Książka "Kraków"

 

STRON 270 + 6; FORMAT 14,8 CM X 21,4 CM

STAN "DOBRY +"

ŚRODEK CZYSTY

  

PRZED  LICYTACJĄ BARDZO PROSZĘ  ZAPOZNAĆ SIĘ ZE STRONĄ  ‘’O MNIE”

przystąpienie do licytacji jest równoznaczne z zaakceptowaniem zasad opisanych na stronie >o mnie<