Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

UNIKAT__MINIATUROWA DREWNIANA KATAPULTA

31-05-2012, 5:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 279 zł     
Użytkownik www_replicart_pl
numer aukcji: 2294157453
Miejscowość Krzywin
Wyświetleń: 27   
Koniec: 21-05-2012 15:02:33
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

MINIATUROWA DREWNIANA KATAPULTA






MINIATUROWA DREWNIANA KATAPULTA


Prezentowany model jest miniaturową repliką oryginału.


REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.


ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.


W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.



Producent: Włochy (AGC/T.01)


wysokość: 30 cm

długość 31 cm


szerokość: 30 cm


waga: 1,0 kg


Model ten wykonany jest z drewna.



Ciekawostka:


Katapulta — machina miotająca pociski wykorzystywana głównie w starożytności i średniowieczu.


Zasada jej działania opiera się na wykorzystaniu energii sprężystej. Energia ta była wykorzystywana do miotania na odległości kamiennych pocisków. Powstanie katapult wiąże się z szerokim programem udoskonalania uzbrojenia, jaki podjął Dionizjos Starszy, władca Syrakuz (Sycylia) w 399 p.n.e. przy udziale specjalistów z różnych państw greckich. Użył jej przy obleganiu Motii oraz przeciw Kartagińczykom. Pierwsze katapulty wyrzucały wielkie strzały. Zasadniczym jej elementem konstrukcyjnym był potężny łuk, który w późniejszych czasach sporządzany był ze stali. Pod koniec IV w. pojawiły się katapulty wyrzucające wielkie pociski kamienne lub ceglane o ciężarze 30-80 kg. i donośności do 200 m.,przeznaczone do zwalczania dużych obiektów takich jak okręty i wieże oblężnicze.


Pierwsza wiadomość o tego rodzaju katapultach dotyczy oblężenia Tyru przez Aleksandra Macedońskiego (w 332 p.n.e.). W III w p.n.e. pojawiły się nowe typy katapult w których łuk zastąpiono parą sztywnych ramion miotających, a energii dostarczały motki skręconych strun lub czasami włosów ludzkich. Ten typ rozpowszechniony był w czasach rzymskich, chociaż rzymianie najczęściej stosowali tzw. onager wyposażony w "łyżkę" na sztywnym ramieniu, która wyrzucała kamienny pocisk.


Największe katapulty skonstruował podobno Archimedes podczas obrony Syrakuz obleganych przez Rzymian (212 p.n.e.) i miały one wyrzucać pociski o ciężarze 250 kg. na odległość kilkuset metrów. Aleksandryjski mechanik-wynalazca Ktesibios (III w. p.n.e.) projektował katapulty oparte na działaniu strun metalowych lub sprężonego powietrza, ale jego pomysły nie doczekały się realizacji. W średniowieczu najczęściej stosowano machiny miotające typu katapult rzymskich.


W Europie po raz pierwszy pojawiły się w Hiszpanii w XII w. (trebusz). W Polsce używano machin miotających od początku XI w. podczas obrony Niemczy w 1017.


Katapulty zostały wyparte z uzbrojenia armii europejskich przez działa prochowe, a sporadycznie jeszcze je konstruowano w okresie odrodzenia.


Katapulta to również współcześnie urządzenie służące do wspomagania startu samolotów, stosowane na okrętach (katapulta startowa samolotu).



"WOJNY PROWADZONE SĄ PRZY UŻYCIU BRONI,


ALE WYGRYWANE PRZEZ LUDZI.


TO DUCH LUDZI, KTÓRZY IDĄ ZA WODZEM ORAZ LUDZI,


KTÓRZY PRZEWODZĄ PROWADZI DO ZWYCIĘSTWA"


Gen. George S. Patton



/