Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

UNIA EUROPEJSKA ROZWÓJ I ZAGROŻENIA

06-01-2015, 23:19
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 15 zł     
Użytkownik biwenter
numer aukcji: 4939444550
Miejscowość Szczecin
Wyświetleń: 1   
Koniec: 06-01-2015 22:29:52

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2000
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAM

MAM DO SPRZEDAŻY KSIĄŻKĘ

TYTUŁ UNIA EUROPEJSKA ROZWÓJ I ZAGROŻENIA

AUTOR JULIAN KACZMAREK

WYDAWNICTWO ATLA 2

KSIĄŻKA JEST NOWA ALE MA LEKKO ZAGNIECIONĄ OKŁADKĘ Z PRZODU



Od Autora
Jednym z ważniejszym procesów polityczno-społecznych i gospodarczych współczesnego świata jest europejska integracja. Różnorodność problemów, które pojawiają się w związku z tym procesem, nie ułatwia obywatelom Starego Kontynentu zajęcia jednoznacznego stanowiska wobec Unii Europejskiej - rozwoju jej struktury i zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom na drodze do stabilizacji i pokoju w tym rejonie świata.
Społeczności krajów oczekujących integracji wątpliwości, obaw i zastrzeżeń mają szczególnie dużo. Ich źródłem są m.in. niedawna historia, o wiele niższy status ekonomiczny, frustracje i problemy związane z transformacją systemową. Dlatego wiedza o Unii Europejskiej, w ogóle znajomość szeroko rozumianej problematyki politycznej, jest nam, Polakom, szczególnie potrzebna w najbliższym okresie.
Po pierwsze - każdy z nas powinien być gotowy do powzięcia decyzji dotyczącej członkostwa Polski w tej organizacji. Chodzi o referendum, które w niedalekiej przyszłości zostanie przeprowadzone, a dotyczyć ono będzie naszego wejścia do Unii Europejskiej, a więc organizacji, która jest już obecnie potęgą ekonomiczną, a w najbliższym czasie zamierza stać się jedynym europejskim filarem NATO w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa europejskiego.
W wypadku przyjmowania Polski do NATO wystarczyła bowiem decyzja parlamentu i rządu. Tym razem decydować o tym będą wszyscy obywatele, którzy wezmą udział w głosowaniu, a informacji o Unii Europejskiej, niestety, nie mamy zbyt wiele.
Po drugie - powinniśmy tę naszą decyzję podejmować z punktu widzenia ogólnonarodowego interesu bezpieczeństwa, a więc w perspektywie naszego przyszłego status quo w Europie.
Rozważania o tak rozumianym bezpieczeństwie, a więc bezpieczeństwie pojmowanym jako zapewnienie istnienia bytu, opieram na dwóch elementach:
na własnych doświadczeniach, jako iż żyłem we wszystkich formach
ustrojowych XX wieku;
na ocenach wynikających z dokonanych przeze mnie analiz, których część
była w różnym czasie publikowana.
Wydaje się słuszne, aby racjonalność naszych działań i decyzji w tak znaczących sprawach znalazła potwierdzenie zarówno w osobistych refleksjach każdego z nas, jak i rzetelnym rozważeniu historycznych doświadczeń Europy oraz jej obecnej sytuacji.
Potwierdzeniem potrzeby większego niż dotychczas informowania naszego społeczeństwa o problematyce integracji z Europą stała się dla mnie mała ankieta, którą przeprowadziłem wśród swoich znajomych. Otóż zapytałem, czy mogliby poprawnie wymienić 6 najważniejszych instytucji Unii Europejskiej. Proszę mi pozwolić, aby rezultat tej ankiety nie został jednak ogłoszony.
Biorąc zatem pod uwagę zarówno potrzeby, jak i przede wszystkim moją wiedzę w zakresie tej problematyki, uznałem za niezbędne:
w pierwszym rozdziale - przedstawić swój punkt widzenia na Unię
Europejską i jej rozwój historyczny, a więc jej blaski i cienie;
w drugim rozdziale - zasygnalizować problem globalizacji, który,
jakby swego rodzaju dziecko demokracji, w zależności od dalszego rozwoju można traktować wielorako: jako dalszy rozwój kapitalizmu lub jako zupełnie nową formę ustrojową;
w trzecim rozdziale - przedstawić te formy ustrojowe (faszyzm,kapitalizm,
fundamentalizm religijny), które mogą stanowić zagrożenie dla Unii Europejskiej;
w ostatnim, czwartym rozdziale - pokazać związki Polski z Unią
Europejską oraz pozytywy i negatywy stąd płynące, co, jak mniemam, pozwoli odpowiedzieć zarówno na pytanie, które w ramach referendum zostanie zadane, a dotyczące integracji Polski z tą organizacją, jak i na sprawy stabilizacji i pokoju naszego kraju.