Książka bogato ilustrowana kolorowymi oraz czarno-białymi zdjęciami.
Ze wstępu Doroty Sobczak, Pawła Andruszkiewicza i Janusza Andresa do książki Ultrasonografia w stanach zagrożenia życia i intensywnej terapii:
Intencją autorów było stworzenie podręcznika dla lekarzy, którzy zaczynają wykonywać badania ultrasonograficzne w swojej pracy w OIT lub izbie przyjęć. Mamy nadzieję, że prosta i przejrzysta struktura książki ułatwi wyszukiwanie interesujących informacji i skłoni do dalszego rozwoju w tej pasjonującej dziedzinie.
Ze wstępu Marcina Wąsowicza do książki Ultrasonografia w stanach zagrożenia życia i intensywnej terapii:
Dokładnie rok temu podczas zjazdu Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii miałem okazję rozmawiać z autorami prezentowanego podręcznika o konieczności publikacji dotyczącej zastosowania ultrasonografii w medycynie stanów nagłych. W najśmielszych oczekiwaniach nie przypuszczałem, że w tak krótkim czasie powstanie doskonała monografia, z której powinni skorzystać zarówno specjaliści jak i rezydenci uczący się anestezjologii i intensywnej terapii czy medycyny ratunkowej.
Podręcznik zredagowany przez Dorotę Sobczyk, Pawła Andruszkiewicza i Janusza Andresa, w wyczerpujący sposób opisuje zastosowanie ultrasonografii w stanach wymagających leczenia przez lekarzy zajmujących się anestezjologią, intensywną terapią i medycyną ratunkową. Muszę przyznać, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością. Jest napisana w sposób zwięzły, a zarazem wyczerpujący i niezwykle bogato ilustrowana.
Najwięcej miejsca poświęcili autorzy ocenie morfologii i funkcji serca, czyli echokardiografii, zarówno przezklatkowej jak i przezprzełykowej. Kolejne rozdziały opisują zastosowanie ultrasonografii w ocenie jamy brzusznej (badanie wg protokołu FAST), płuc, zatok przynosowych i szerokości osłonki nerwu wzrokowego. Autorzy nie zapomnieli również o procedurach wykonywanych pod kontrolą USG, takich jak kaniulacja naczyń, perikardiocenteza czy torakocenteza. W podręczniku omawiane są zarówno podstawy badania ultrasonograficznego jak i szczegółowe aspekty konkretnych patologii w zakresie poszczególnych układów i narządów.
Będąc anestezjologiem i intensywistą stosującym od 8 lat ultrasonografię w praktyce klinicznej, chciałbym szczególnie podkreślić fakt, że książka jest zredagowana i napisana przez lekarzy praktyków, którzy sami od lat stosują wszystkie opisane techniki w swojej zawodowej codzienności.
SPIS TREŚCI
1. Podstawy ultrasonografii
2. FAST - Focused Assessment with Sonography for Trauma
3. Echokardiografia przezklatkowa
- podstawy echokardiografii przezklatkowej
- echokardiografia w stanach zagrożenia życia
- inne zastosowania echokardiografii w intensywnej terapii
- zastosowanie echokardiografii w resuscytacji krążeniowo-oddechowej
4. Echokardiografia przezprzełykowa
5. Ultrasonografia płuc w stanach zagrożenia życia
6. Interwencje pod kontrolą usg
- zastosowanie usg w kaniulacji naczyń
- perikardiocenteza pod kontrolą echokardiografii
- punkcja opłucnej pod kontrolą usg
7. Inne użyteczne zastosowania ultrasonografii w oddziale intensywnej terapii i stanach zagrożenia życia
- ocena ultrasonograficzna wymiaru osłonki nerwu wzrokowego
- badanie zatok przynosowych.