Coby van Baalem wyjaśnia: Nie dlatego, że ujeżdżenie jest łatwe, ale dlatego, że łatwo jest wyjaśnić jego zasady. Bez względu na stopień zaawansowania w jeździe, podstawy ujeżdżenia są zawsze takie same. To właśnie na tym twierdzeniu opiera się nasza książka - a zmierza do wyjaśnienia, jak osiągnąć elastyczność i rozluźnienie oraz jak prawidłowo używać pomocy.
Sześć, ściśle ze sobą powiązanych zasad klasycznego ujeżdżenia: regularność chodów, elastyczność i rozluźnienie, kontakt (i przyjęcie wędzidła), impuls (dynamika ruchu), wyprostowanie, zebranie (zaangażowanie zadu i lekkość przodu) - przeplata się ze sobą w miarę jak postępuje trening. Każda z nich powinna być interpretowana osobno i zastosowana w odpowiedniej kolejności, aby doprowadzić do wyszkolenia konia ujeżdżeniowego.
Autorzy książki stwierdzają, że jeździec, który postępuje zgodnie z tymi sześcioma zasadami szkolenia konia i rozumie, że musi je stosować w odpowiedniej kolejności, a nie tylko niektóre z nich, będzie robił postępy i odniesie sukces bez względu na swoje predyspozycje i zdolności. J. Zinnemann i C. van Baalem napisali książkę w taki sposób, aby czytelnicy mogli z łatwością podążać za jasnymi instrukcjami pozwalającymi na osiągnięcie stałych postępów w treningu konia. Udało im się również zająć problemami, z którymi na co dzień borykają się wszyscy jeźdźcy, od początkujących do zaawansowanych.
Książka zawiera również istotne informacje hodowlane dotyczące wielu bardzo dobrych koni ujeżdżeniowych Opisuje konie na których młodzi jeźdźcy zdobywają tytuły mistrzowskie, konie zawodników olimpijskich oraz utalentowane, młode konie jak również konie klasy Grand Prix.
Książka "Ujeżdżenie jest proste" jest pięknie ilustrowana, pokazuje zarówno jeźdźcom, jak i trenerom jasno i przejrzyście, jak na każdym etapie szkolenia konia można osiągnąć lepsze wyniki w programach ujeżdżenia oraz jak wykonywać coraz bardziej zaawansowane ćwiczenia. Równocześnie autorzy mają na uwadze dobro i zadowolenie konia.
Johann Hinnemann jest jednym z najlepszych trenerów ujeżdżenia na świecie. Znany jest ze swojego zdecydowanego podejścia do jazdy konnej i treningu koni. Był trenerem kanadyjskiej ekipy ujeżdżenia, trenował niemiecką ekipę wspólnie z Klausem Balkenholen, a obecnie jest trenerem ekipy holenderskiej.
Coby van Baalen jest jeźdźcem dyscypliny ujeżdżenia, trenerem i jedną z najbardziej lojalnych zawodniczek trenujących z Johann'em Hinnemann'em. Zdobyła zespołowo srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Rzymie w 1998 roku i na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000. Ma swoją stajnię, w której trenują zdolni i bardzo pracowici jeźdźcy. Trenuje tam też jej córka Marlies, która w 1998 roku zdobyła złoty medal indywidualnie na Mistrzostwach Europy Juniorów.
Spis treści:
Do polskiego czytelnika
Przedmowa
Wstęp
POCZĄTEK I CEL.
Rozdział l Cel: Przepuszczalność.
Przykładowe konie: Ideaal, Fidermark, Laurentianer
Zagadnienie: Umiejętne postępowanie z końmi sportowymi
Rozdział 2 Zasady treningu
Przykładowe konie: Natrial, Festivo
Zagadnienie: Zachowanie koni
Zagadnienie: Młody koń/kuc
Przykładowy koń/kuc: Anjonette.
ETAP OSWAJANIA I PRZYZWYCZAJANIA
Rozdział 3 Takt
Przykładowe konie: Habibi, Dancer, Biraldo, Power and Paint
Zagadnienie: „Pasażowaty" kłus
Rozdział 4 Rozluźnienie
Przykładowe konie: Commodore, Arthur, Grenoble
Zagadnienie: Rozluźnienie w kłusie
PRACA NAD RÓWNOWAGĄ POZIOMĄ.
Rozdział 5 Kontakt
Przykładowe konie: Inspekteur, Baboon, Roman Naturę, Ehrentanz
Zagadnienie: Munsztuk
Rozdział 6 Impuls - dynamika ruchu
Przykładowe konie: Darwin, Finesse, Jup, Bas, Weltino
Zagadnienie: Rozprężanie.
PRACA NAD RÓWNOWAGĄ W ZEBRANIU
Rozdział 7 Wyprostowanie
Przykładowe konie: Noble Casper, Idocus
Zagadnienie: Koń nierówno lub za mocno opiera się na wędzidle
Rozdział 8 Zebranie
Przykładowe konie: Olympic Ferro, Morę Magie, Heruto
Zagadnienie: Ćwiczenia poprawiające dosiad
PORADY PRAKTYCZNE
Rozdział 9 Lotne zmiany nogi
Literatura
Indeks
Autorzy zdjęć i ilustracji