UFO: Aftershock jest sequelem stosunkowo chłodno przyjętej gry UFO: Aftermath. Była ona próbą stworzenia po latach gry strategicznej bazującej na sukcesie powstałej w 1994 roku UFO: Enemy Unknown – niestety wiele z tych planów nie wyszło, bo chociaż Aftermathzachował ducha oryginału, rozgrywka w nim była nadto wobec oryginału uproszczona.
Akcja sequela rozpoczyna się w roku 2054, w pół wieku po katastrofie, która uczyniła powierzchnię Ziemi nie nadającą się do mieszkania dla ludzi. Niedobitki rodzaju ludzkiego emigrowały na powierzchnię unoszącej się wyspy, Laputy, lecz i tam dosięgło je przeznaczenie w postaci rewolty przeciw nadmiernie skorumpowanej władzy. Konflikt zakończył się unicestwieniem wyspy i ludzie zostali zmuszeni łaskawym okiem spojrzeć na spustoszoną powierzchnię Niebieskiej Planety, obecnie znajdującej się w rękach obcych. Zadaniem gracza jest więc odbicie swej dziedziny z rąk kosmicznych najeźdźców – sektor po sektorze, państwo po państwie.
Przy produkcji Aftershock’a autorzy wzięli sobie do serca uwagi graczy i poszerzyli możliwe działania gracza o bogatszą interakcję ze środowiskiem, a sam rozwój kierowanych przezeń postaci został znakomicie urozmaicony. Teraz gracz może wprowadzić podkomendnych do budynku, nakazać snajperowi zajęcie pozycji na dachu, a sam budynek w wyniku walk może zostać poważnie uszkodzony. Przed misją zaś, każdego żołnierza może udoskonalić za pomocą implantów oraz różnorodnego sprzętu wojskowego.
Nadal mamy do czynienia z hybrydą dwóch gatunków: strategii oraz drużynowej gry taktycznej. W pierwszej części zadaniem gracza jest zakładanie baz, rozwój technologii, werbowanie żołnierzy oraz reagowanie na obecność obcych. W części drugiej gracz dowodzi maksymalnie siedmioosobowym oddziałem podczas misji terenowych, których zadaniem jest bądź eksterminacja obcych istot, bądź ratunek istotnych postaci, bądź odzyskanie cennych artefaktów, bądź uruchomienie fabryki, bądź zabezpieczenie surowców itp.
Interesującymi cechami gry są:
- ścisłe przenikanie się części strategicznej i taktycznej;
- nowe technologie do opracowania;
- nowe rodzaje broni do zdobycia i do produkcji;
- nowi wrogowie i nowi sprzymierzeńcy;
- poszerzone opcje zarządzania bazami;
- wzrost znaczenia elementów erpegowych;
- trzymająca w napięciu fabuła;
- nieliniowa rozgrywka, w której rozwój sytuacji ściśle zależy od poczynań gracza;
- różne specjalizacje żołnierzy w używaniu sprzętu;
- statystyki postaci obejmujące: siłę, szybkość, zręczność, siłę woli, inteligencję, percepcję;
- bogate opcje rozbudowy baz.