Już od kilku dziesiątek lat daje się u nas zauważyć zanikanie strojów ludowych, zrazu powolne, dzisiaj coraz szybsze. Zwracali na to uwagę tak badacze zwyczajów ludowych, etnografowie, jak miłośnicy rzeczy narodowych polskich, uświęconych tradycją wielowiekową.
Różne tego smutnego objawu bywały przyczyny. Jedną z głównych jest kosztowność stroju. Dawniej, gdy wieśniak posiadał kilkadziesiąt, a przynajmniej kilkanaście morgów gruntu, mógł sobie i rodzinie swojej sprawić paradne i piękne ubranie, bo go było stać na to. W miarę jak wzrastała ludność i trzeba było grunta dzielić między synów, dzielić między wnuki, pomniejszone dochody z pomniejszonej własności nie dostarczały tyle pieniędzy, ile ich trzeba było mieć na strój drogi, trzeba było dodzierać stare łachy. Jeszcze raz na wesele wspomógł się ten i ów na strój nowy i w tym stroju pokaże się kiedy niekiedy na paradzie, a zresztą chowa go do trumny.
Drugą ważną przyczyną zanikania strojów ludowych jest brak krawców, którzyby potrafili skroić i uszyć ładny strój według starej mody. Starzy krawcy wymarli, a nie zostawili zastępców, bo praca niepopłatna nie nęciła młodych ludzi do krawiectwa.
Najsmutniejszem jednak jest, że młodzież na wsi zaczyna lekceważyć strój, który im starsi pozostawili w spadku, zaczynają nim gardzić, a przebierać się w stroje miejskie, liche, tandetne, bez wyrazu, bo zdaje się im, że tem dorównają mieszczuchom. A najbardziej grzeszą w tym kierunku dziewczęta wiejskie, zmieniające piękne ubiory krakowskie, które tak im do twarzy, tak je zdobią naprawdę, na stroje panien z miasta, na stroje ostatniej mody.
Wreszcie skarżyli się wieśniacy, że nawet najpiękniejszy strój ludowy nie był szanowany przez warstwy inteligentne w mieście i na wsi. Przykrem jest przypomnieć, że byli ludzie, niby wykształceni, którzy nie rozumieli wartości pięknego stroju ludowego. Na szczęście, pod tym względem zaszła u nas zmiana na lepsze, teraz wszyscy już rozumiemy, że grozi nam zatrata wielkiego skarbu narodowego, jakim jest przepiękny strój nasz ludowy i wszyscy gorąco pragniemy, aby ten strój utrzymać, aby go zachować od zatraty.
Temu celowi ma służyć^książka niniejsza. Ma ona pokazać charakterystyczne stroje krakowskie, podać ich opis i krój, aby każdy krawiec, każda szwaczka mogła go uszyć, aby nasze teatra ludowe bez kłopotów mogły się zaopatrzyć w taki strój piękny.
Nie piszę tutaj dzieła naukowego, lecz pragnę zaradzić brakowi podręcznika praktycznego, pragnę przyczynić się do utrzymania stroju krakowskiego, aby Krakowiak na uroczystości świąteczne, narodowe i rodzinne mógł zawszę wystąpić godnie we własnym stroju. Pragnę zaznajomić Polskę całą i narody zagraniczne, jak wspaniale ubiera się Krakowiak, pragnę pokazać, że ten strój godny jest zachowania, bo Polska może się nim wszędzie pochwalić.
Książka niniejsza wyszła dzięki subwencji Departamentu Kultury i Sztuki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, za co na tem miejscu niech mi wolno będzie złożyć najgłębsze podziękowanie.
SPIS TREŚCI:SIEDZIBY KRAKOWIAKÓW.
LUDNOŚĆ.
MIESZKANIE.
ODZIENIE.
STROJE MĘSKIE
KOSZULA.
SPODNIE.
BUTY.
SUKMANA BIAŁA.
KAFTAN.
KARAZYJA.
GÓRNICA.
PASY.
KOŻUCH.
NAKRYCIE GŁOWY.
LASKI.
FAJKA I KAPCIUCH.
TABAKIEEKA.
NOŻYK, KOZIK, CYGANEK.
WORECZKI NA PIENIĄDZE.
STROJE KOBIECE
KOSZULA.
SPÓDNICA.
ZAPASKA.
GORSET.
KAFTAN.
SUKIENKA.
CHUSTKA DO ODZIEWANIA SIĘ.
UBRANIE GŁOWY.
WIENIEC PANNY MŁODEJ.
HAFTY.
KOSZTOWNOŚCI.
KIESZEŃ.
OBUWIE.
BIBLJOGRAFJA.Gołebiotuski Łukasz: Ubiory w Polsce. Kraków 1861.
Matejko Jan: Ubiory w dawnej Polsce. 1200—1794. Warszawa 1861.
Kolberg Oskar: Lud. Krakowskie. Część pierwsza. Kraków 1871.
— Lud. Kieleckie. Część pierwsza. Kraków 1885.
Eljasz Walety: Ubiory w Polsce i u sąsiadów. Cztery części. Kraków 1879—1899. (Tetmajer Włodzimierz): Ubiory ludu polskiego. Krakowskie. Kraków 1905 i 1909.
2 zeszyty. Udziela Seweryn: Hafty ludu krakowskiego. Kraków 1906. 24 tablic.
— Krakowiacy. Kraków 1924, 8-ka, str. 154, 16 ilustracyj.
WIELKOŚĆ 30X23,5CM,MIĘKKA OKŁADKA,LICZY 60 STRON,47 RYCIN+34 KOLOROWYCH TABLIC+2 ARKUSZE WYKROJÓW/DODATKOWO ODRĘCZNE RYSUNKI - PROJEKTY ODZIEŻY/ .
STAN:OKŁADKA DST+/DB-,BLOK KSIĄŻKI NIE JEST PRZYCIĘTY DO RÓWNA, POŻÓŁKŁE WYKLEJKI OKŁADEK,POZA TYM STAN W ŚRODKU DB .
KOSZT WYSYŁKI WYNOSI 8 ZŁ - PŁATNE PRZELEWEM
/ KOSZT ZRYCZAŁTOWANY NA TERENIE POLSKI,BEZ WZGLĘDU NA WAGĘ,ROZMIAR I ILOŚĆ KSIĄŻEK - PRZESYŁKA POLECONA PRIORYTETOWA + KOPERTA BĄBELKOWA / .
WYDAWNICTWO MUZEUM ETNOGRAFICZNEGO W KRAKOWIE 1930.
INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.
PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"
NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!
ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE
ZOBACZ STRONĘ O MNIE