Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika gór i alpinizmu. Książka wygrała Banff Mountain Book Festival w Kanadzie oraz otrzymała prestiżową brytyjską nagrodę Boardman Tasker Prize.
W końcówce 2011 roku książka "zgarnęła" wszystko, co było do "zgarnięcia" w tej dziedzinie - wygrała Banff Mountain Book Festival w Kanadzie oraz otrzymała bardzo prestiżową brytyjską nagrodę Boardman Tasker Prize. Licencja została sprzedana do wielu krajów, a Instytut Adama Mickiewicza zakupił edycję angielską do promocji Polski zagranicą.
Książka wydana nakładem, wydawnictwa Agora opisuje "Złotą Erę" polskiego himalaizmu, pokazując wkład Polaków w historię światowego wspinania.
Autorka spędziła w Polsce sporo czasu, przemierzając ją wzdłuż i wszerz, rozmawiając z wybitnymi himalaistami jak Krzysztof Wielicki, Wojciech Kurtyka, Janusz Majer, Artur Hajzer, Maciej Pawlikowski, Maciej Berbeka i innymi. Oczywiście w bogato ilustrowanej książce nie zabraknie wspomnień o Jerzym Kukuczce, Wandzie Rutkiewicz, Andrzeju Heinrichu, Gienku Chrobaku, Tadeuszu Piotrowskim i wielu, wielu innych. Niewątpliwie "Ucieczka na szczyt" to dla każdego miłośnika gór i alpinizmu pozycja obowiązkowa.
Liczba stron: 384 Oprawa: twarda Wymiary: 170x220 mm
Seria sześciu bogato ilustrowanych wydawnictw poświęconych udziałowi Polaków w zdobywaniu najwyższych gór świata - Himalajów i Karakorum. Ten obszerny temat został podzielony na sześć części: 1. Pierwsi zdobywcy. Mowa będzie o najważniejszych wyprawach, podczas których dokonano pierwszych wejść na niezdobyte wcześniej szczyty. Książka + płyta DVD 2. Lodowi wojownicy. Od początków himalaizmu zimowego w latach 70. XX wieku polskie wyprawy odgrywają tu najważniejszą rolę. Można powiedzieć, że himalaizm zimowy to polska specjalność. Książka + płyta DVD 3. Wielkie wspinaczki. Przez wejścia sportowe należy rozumieć poprowadzanie nowych dróg na szczyty już zdobyte, przejścia w tzw. stylu alpejskim (jednym ciągiem, bez zakładania stałych obozów pośrednich). a także przejścia samotne. W tej „konkurencji” himalaizmu Polacy również mają wiele sukcesów. Książka + płyta DVD 4. Panie w górach. W tej dziedzinie nasze panie zawsze miały wiele do powiedzenia. Wanda Rutkiewicz przez wiele lat była pierwsza damą światowego himalaizmu. Dziś światowej czołówce usiłują dotrzymać kroku Anna Czerwińska i Kinga Baranowska. Dzielnie sekunduje im też parę innych naszych rodaczek. Książka + płyta DVD 5. Największe tragedie. Ryzyko wypadku, w tym i utraty życia, jest wkalkulowane w uprawianie wspinaczki - szczególnie duże jest ono w górach wysokich. Czasem dochodzi jednak do wielkich tragedii, które bulwersują społeczeństwo i poruszają środowisko alpinistyczne do głębi. Takim właśnie tragediom, które niestety wydarzyły się również na polskich wyprawach poświęcono piątą część serii. Książka + płyta DVD 6. Leksykon polskiego himalaizmu. W tej encyklopedycznej części czytelnik znajdzie kompendium wiedzy o polskim himalaizmie, uzupełnione hasłami objaśniającymi nazwy i pojęcia, które można spotkać podczas lektury pierwszych pięciu części.
Dodatkiem do pierwszych pięciu tomów są płyty DVD z filmami ilustrującymi wyprawy i wydarzenia, o których mowa w tekście.
Każdy z nich zawiera fragmenty autentycznych dokumentów nakręconych w Himalajach i Karakorum przez profesjonalne ekipy filmowe oraz samych alpinistów.
Ponadto znajdują się tam wywiady z bohaterami i wybitnymi znawcami alpinizmu.