Książka ta przedstawia kompletną, całościową wiedzę na temat związków kształtu twarzy z cechami ludzkiego charakteru. Uczy, jak od pierwszego spojrzenia zrozumieć i poznać najgłębiej skrywane sekrety i zainteresowania drugiej osoby.
Książka nie tylko ułatwi kontakty międzyludzkie, ale pozwoli lepiej poznać i zrozumieć zarówno samego siebie, jak i bliskich. Dzięki olbrzymiej ilości ilustracji i przykładów, zawartych w tej książce, wiedzę i doświadczenie autorki można wykorzystać w praktyce.
Spis treści:Podziękowania .......... 6
Przedmowa..... 7
Wstęp..... 8
Część pierwsza. Zrozumieć..... 13
I - Obserwować twarz..... 17
II - Jak kształtuje się twarz ..... 21
Część druga. Zastosować..... 69
I - Żyć - Dylatacja ..... 69
II - Przeżyć - Retrakcja..... 93
III - Postępować - Retrakcja boczna ..... 111
IV - Kontrolować - Retrakcja czołowa..... 131
V - Wymieniać - rzeźba, receptory i ich napięcia..... 154
Część trzecia. Pogłębiać i różnicować..... 178
I - Realizować - Poziom instynktowny..... 178
II - Kochać - Poziom uczuciowy..... 199
III - Myśleć - Poziom umysłowy..... 228
IV - Skupiać - Typ skoncentrowany ..... 262
V - Komunikować - Typ reagujący ..... 274
VI - Integrować - dysharmonie i antagonizmy..... 287
VII - Ewoluować - Twarz i czas..... 296
VIII - Rekonstrukcja osobowości: pogłębiony portret..... 303
Wniosek..... 319
Część czwarta. Morfopsychologia - sposób użycia..... 322
Deontologia morfopsychologii . Nie oceniać, ale zrozumieć..... 322
Przydatne adresy..... 325
Rys historyczny ..... 326
Bibliografia..... 329
Słowniczek..... 334
Fragment:Morfopsychologia stawia sobie za zadanie tłumaczenie tych rysów, nadanie im znaczenia psychologicznego. W tym celu opiera się na metodzie naukowej.
Stosuje hipotezy, swoje prawa oparte na prawach biologii, wreszcie metody wspólne z innym naukami humanistycznymi.
Morfopsychologia wywodzi się ze spotkania biologii i psychologii. Nie opiera się na żadnej typologii, nawet jeśli się nią posługuje lub z nią porównuje, gdyż jej tok postępowania jest oryginalny.
Morfopsychologia interesuje się głównie twarzą, udowadniając jednocześnie powiązania twarzy z resztą ciała, ze świadomością, podświadomością i inteligencją. Podziela pogląd, że istnieje zasada równoległości sfery psychicznej i fizycznej, jako przejaw fundamentalnej jedności człowieka1 . Znajduje nadzwyczaj szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Zajmuje uprzywilejowaną pozycję u zbiegu nauk psychologicznych i somatycznych, i dlatego jest interesująca dla wszystkich zawodów medycznych i psychologicznych, jak również dla zawodów powiązanych z relacjami międzyludzkimi, czyli dotyczy nas wszystkich.
Celem tej książki nie jest przedstawienie wyczerpującego wykładu, lecz zaprezentowanie morfopsychologii w sposób prosty i atrakcyjny: wykazanie jej wewnętrznej logiki, oczywistości jej wniosków, a także trudności, gdyż studiując naturę człowieka, stajemy przed problemem jej złożoności. W miarę, jak posuwamy się w studiowaniu morfopsychologii, jak przyswajamy sobie jej podstawowe zasady, zdajemy sobie sprawę, że dopasowanie jednych do drugich jest techniką niezmiernie złożoną, której musimy się uczyć cierpliwie, jak każdego rzemiosła, studiując, ćwicząc gamy, robiąc długie ćwiczenia praktyczne i bez ustanku porównując ich rezultaty z rzeczywistością.
Ta książka jest więc wprowadzeniem do morfopsychologii, której twórcą jest dr CORMAN. Nie tylko ustanowił solidne podstawy teoretyczne, które pozwoliły na przeprowadzanie badań naukowych, ale także przez czterdzieści lat, gdy kierował Szpitalem Psychiatrycznym w Nantes, długo doskonalił swoją metodę, korzystając z pomocy psychiatrów i psychologów, wychowawców i nauczycieli, którzy tworzyli jego zespół i porównywali - nieraz w sposób bardzo krytyczny - swe własne metody z wnioskami morfopsychologii.
Ta książka pomoże wam nie tylko uprościć i ułatwić stosunki międzyludzkie, lecz lepiej zrozumieć samego siebie i waszych bliskich.
Pomoże wam w przygotowaniu dzieci do roli dorosłych, którymi staną się jutro i którymi wy dziś jesteście, z poszanowaniem ich odrębności i różnic, aby pozwolić im na rozwinięcie własnej osobowości i autonomii.