Turcja
Nie przestaje fascynować. Podróż tam jest niczym wyprawa do źródeł cywilizacji europejskiej - mitycznej Troi, Efezu, a w końcu Konstantynopola: "miasta miast". Najbardziej ekscytuje jednak spotkanie z Orientem, tym kojarzonym z sułtańskimi skarbami i tym codziennym jak feeria barw i aromatów bazaru, rozkosz łaźni czy mocna, słodka kawa! Przewodnik wprowadza w egzotyczną kulturę, tradycję i historię kraju, oferuje wiele cennych rad praktycznych: jak dotrzeć i podróżować po kraju, gdzie znaleźć nocleg, zakosztować tureckich specjałów oraz co przywieźć jako pamiątkę. Podtytuł przewodnika odzwierciedla charakter tras, w które ujęto opisy miast i atrakcji.
O przewodniku: Polacy są tak zróżnicowaną grupą podróżujących, od tzw. "plecakowców", poprzez zwiedzających własnym samochodem, do korzystających z usług biur podróży, że niełatwym zadaniem było dopasowanie przewodnika do oczekiwań tych wszystkich grup. Pomimo to autor starał się stanąć na wysokości zadania i napisał praktyczny przewodnik, który pomóc ma w penetracji Turcji zarówno samotnie podróżującym, jak i grupom oraz rodzinom, młodszym, dopiero zaczynającym podróże ciekawskim oraz największym "wyjadaczom". Niestety nie znalazło się miejsca na niekończące się trasy górskie, gdyż na to potrzebna była by osobna pozycja książkowa. Dla miłujących piesze, górskie wędrówki opisano skrawek gór KaĂParagrafkar (przejście przez góry w celu połączenia trasy IV z trasą V) oraz kilka innych, mniejszych szczytów Turcji, co stanowić będzie, przynajmniej taką nadzieję ma autor, chociażby namiastkę wspaniałych górskich krajobrazów.
Przewodnik został podzielony na kilka rozdziałów, które ułatwią czytelnikowi szybkie dotarcie do odpowiednich informacji dotyczących zarówno zwiedzania, historii jak i noclegów czy gastronomii. Rozdział I to przygotowania do wojażu i dojazd do Turcji - tą ostatnią częścią nie są oczywiście zainteresowani korzystający z usług biura podróży, ale dla globtroterów z pewnością będzie ona przydatna. Rozdział II stanowi mini kopalnię wiedzy na temat historii, kultury i przyrody Turcji, będący dobrą lekturą przed wyjazdem, lub podczas długich podróży po bezkresnych obszarach Anatolii. Dzięki rozdziałowi III dowiemy się, jak najlepiej poruszać się po kraju, czym różnią się oferty noclegowe i lokale gastronomiczne, co robić w razie niebezpieczeństwa i jakie przywieźć sobie pamiątki. Wreszcie rozdział IV poprowadzi nas po wspaniałym świecie zabytków i przyrody czekających na nas w Azji Mniejszej. Jest on podzielony na pięć części, z których każda opisuje osobną trasę. Na końcu przewodnika znajdziemy mini rozmówki polsko-tureckie oraz małą encyklopedię kultury i architektury terminów użytych w tekście.
Turcja jest dla turystów jak tabula rasa - na jej obszarze bawić można chociażby cały rok i nie zobaczyć wszystkich czekających tam atrakcji. Biorąc jednak pod uwagę ograniczony czas, jakim mimo wszystko dysponuje większość podróżujących (co wynika nie tylko z ograniczonego urlopu i wakacji, ale również zasobności portfela) trasy zostały opisane tak, aby w każdej chwili można było je sobie skrócić, rozpocząć od innego miejsca, czy w dowolnym momencie połączyć. Jeśli ktoś postawi sobie za zadanie ruszenie szlakiem zaproponowanym przez autora, czyli wszystkimi trasami po kolei, od trasy I do trasy V, to będzie musiał przeznaczyć na to 2 miesiące poruszając się niespiesznie, a 1,5 miesiąca podróżując znacznie szybszym tempem.Trasy powstały z myślą o ułatwieniu podróży i jej zaplanowaniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie zaplanowaniu własnego szlaku i ruszenie mimo wszystko w podróż z niniejszym przewodnikiem, ponieważ każdą część traktować można zupełnie osobno. Trasa I opowiada o wybrzeżu M. Marmara, czyli obejmuje przede wszystkim Stambuł i południowe brzegi tegoż morza, trasa II poprowadzi nas wzdłuż M. Egejskiego, trasa III biegnie wzdłuż południowego krańca Azji Mniejszej, a trasa IV odejdzie od morza i przeprowadzi nas poprzez Anatolię do kolejnego wielkiego akwenu - M. Czarnego, czyli trasy V, kończącej się w Amasra, niedaleko Stambułu.
Zwiedzający Stambuł będą mieli ułatwione zadanie, ponieważ tutaj zaproponowano również trasy, w liczbie czterech, które w celu zaoszczędzenia czasu uniemożliwić mają bezcelowe błądzenie po mieście.