TULASI (Ocimum sanctum)
bazylia azjatycka
Naturalnie rośnie na terenach tropikalnych, ale może też być hodowana sztucznie nawet w klimacie umiarkowanym.Ocimum sanctum jest jedną z najbardziej świętych roślin Hindusów. Poświęcona bogini Lakszmi i jej małżonkowi Wisznu, hodowana jest na ołtarzach, w ogrodach domowych albo w miejscach kultu religijnego. Składa się jej ofiary i kieruje do niej modły.Należy codziennie zjadać jeden liść tulasi, by wyrazić swoją religijną cześć, zachować zdrowie i płodność, a także w obronie przed demonami. Roślina daje nie tylko wspaniałe zdrowie, lecz również obdarza wierzącego pełnią życia seksualnego, które nigdy nie spowszednieje.
Notka z portalu interia z dnia 10.09.08:Bazylia azjatycka (inaczej tulasi), roślina spotykana na obszarach tropikalnych, m.in. w Indiach, spowalnia procesy starzenia.W medycynie ajurwedyjskiej od dawna ekstrakt z tego ziela zalecano jako środek odmładzający. Teraz po raz pierwszy naukowo wykazano, że rzeczywiście zwalcza on wolne rodniki.Zespół doktora Vaibhava Shinde z Poona College of Pharmacy badał przeciwutleniające i antystarzeniowe właściwości tulasi. Dzięki temu udało się opisać, jak ekstrakt z tej rośliny działa na poziomie komórkowym. Efekty są na tyle obiecujące, że nawet sam doktor Shinde zasadził bazylię w doniczce i dodaje ją do gotowanych własnoręcznie dań.W przeszłości bazylię azjatycką podawano chorym na malarię, cukrzycę oraz zwykłe przeziębienie. Z jej gałązek produkuje się korale medytacyjne dźapas.
Jak każda roślnka z tropików lubi światełko i ciepełko - w zimie minimum 12 stopni. Oczywiście, że w zimie nie zrzuca liści.
Oferowana roślinka ma wysokość około 35 cm - dorasta do kilkudziesięciu cm. Jej listki mają niespotykany, przyjemny aromat. Dodatkowo dodaję widoczną na zdjęciu po prawej stronie, podobną wymiarowo roślinkę ale innej odmiany bo tulasi purpurową, by mieć komplet świętości:)
WARUNKI POWODZENIA UPRAWY
Nie zalewać roślinki bo genetycznie jest ona do suszy świetnie przygotowana - doniczka musi mieć odpływ, a w spodku nie możestać woda. Podlewać rzadko - jak ziemia przeschnie, ale lepiejjak roślinka wyraźnie się przewraca.Polecam zanurzenie całej doniczki na kilka minut w wodzie - polewaniez góry jest nieskuteczne bo woda nie wsiąka w podłoże, a przepływamiędzy ścianką a resztą - pojawia się na podstawce co czyni pozór, że roślinka podlana - ale ziemia jest dalej sucha.Wodę stosować najlepiej deszczową, a jeśli kranówę to odstaną przez min dobę.Nawozić w okresie wegetacji co tydzień np. florovitem (najtańszy).W zimie (od listopada do lutego) 2-3 razy rzadziej - podlewanieteż ograniczyć - byle roślinka nie uschła.Dobrze byłoby raz dziennie - najlepiej wieczorem popryskać roślinkę.Przynajmniej raz w kwartale przemyć trzeba listki by fotosyntezaprzebiegała prawidłowoUsuwać części stare i chore - żółknący listek jest nie do uratowania,trzeba go usunąć, bo jest siedliskiem chorób.W zimie min +12 ale dużo swiatełka Nie nadaje się do uprawy na zewnątrz - nasz klimat jest za ostry.
Uwaga!Aby roślinka nie wyrosła za wielka zanim trafi do kupcamęczę ją w małym pojemniku z celowo wyjałowioną ziemią.Po zakupie trzeba ją pilnie przesadzić - nie naruszającbryły korzeniowej - do donicy o dwa razy większej pojemności z ogrodniczą glebą uniwersalną. Nie jest to trudne, bo plastykowe pudełko łatwo rozciąć.Konieczne standardowe nawożenie można rozpocząć ale najszybciej po miesiącu.
Achtung!
Kupując więcej roślinek koszt ich wysyłki priorytetem w jednej paczce też wynosi 6 zł