|
|
WITAM NA MOJEJ AUKCJI
PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 styczna 2010 !!!
pełne brzmienie tytułu
TRZYMAMY STRAŻ NAD ODRĄ propaganda - fakty - dokumenty
_____________________________________________________________
do ksiazki dołaczono prezentacje MULTIMEDIALNĄ
ILOŚĆ STRON _______________ 172
STAN KSIĄŻKI _______________ dobry ++
FORMAT KSIĄZKI _______________ 14 x 20
FOTO zamieszczę po 20 – tej
" ....Opisywane w niniejszej książce wydarzenia wpisują się z jednej strony w hi¬storię lokalnej szczecińskiej społeczności, z drugiej zaś stanowią element szer¬szego zjawiska - powszechnego oporu społeczeństwa polskiego wobec instalacji komunistycznej władzy w pierwszym powojennym okresie. Przybierał on nie tyl¬ko zorganizowane formy - działalności konspiracyjnej (politycznej i zbrojnej) czy w ramach legalnej opozycji (PSL). W spontanicznym sprzeciwie uczestniczyły, w sposób sobie właściwy, praktycznie wszystkie warstwy społeczne. Chłopi boj¬kotowali świadczenia rzeczowe, robotnicy organizowali setki strajków, poborowi ukrywali się przed wcieleniem do armii lub masowo dezerterowali. Swoje miejsce w tej panoramie społecznego oporu miała także młodzież.
Pierwsze masowe wystąpienie wywołał pozornie trywialny problem - brak prądu. Z tej przyczyny, nie mogąc kontynuować nauki, na ulice swojego miasta 30 października 1945 r. wylegli radomscy uczniowie. Manifestacja szybko nabra¬ła politycznego charakteru, wznoszono m.in. okrzyki „Najpierw węgiel Polsce, potem Moskwie". Uczniów rozproszył oddział KBW, zatrzymano kilku demon¬strantów. Kilka tygodni później do podobnych wydarzeń doszło we Wrocławiu.
Znacznie poważniejszy przebieg miały protesty młodzieży w Łodzi, do ja¬kich doszło w grudniu 1945 r. po zamordowaniu studentki tamtejszego uniwer
sytetu - Marii Tyrankiewicz. W powszechnej opinii sprawcami zbrodni by żołnierze sowieccy. Pierwszą manifestację wywołała podjęta przez władze prć ba dokonania „cichego" pochówku w godzinach nocnych. Kolejne zaostrzeni sytuacji nastąpiło w dniu pogrzebu, 19 XII 1945 r. Najpierw zmieniono tras konduktu, młodzież jednak przerwała milicyjne kordony i trumnę przeniesie no głównymi ulicami Łodzi. Następnie po zakończeniu ceremonii rozpoczęła si spontaniczna manifestacja. Na nastrój zgromadzonych wpływały próby aress towania poszczególnych osób, podejmowane przez UB, a także niewybredn propaganda miejscowego organu PPR, który sugerował, iż zbrodni dokona sami studenci. Demonstracja przerodziła się w starcie z MO i UB, aresztów^ no licznych uczniów i studentów. W kolejnych dniach proklamowano strajk n łódzkich uczelniach, podejmowano także próby organizacji dalszych pikiet i mi nifestacji. Przeciwko młodzieży zorganizowano wielką kampanię propagandę wą, która obok licznych artykułów prasowych obejmowała także szereg wieców w największych łódzkich fabrykach, potępiających „reakcję". Do podobnej mz nifestacji po zabójstwie ucznia doszło także w lutym 1946 r. we Wrocławiu.
Kolejny protest opisany został w niniejszej książce. Jego konsekwencje stał się niezwykle istotne dla dalszego rozwoju wydarzeń. Szczecińskie manifestacj stały się jednym z impulsów, które doprowadziły do wydania pod koniec kwietni zakaża manifestacyjnych obchodów święta 3 Maja. W rezultacie w całym kraj doszło do dziesiątków demonstracji, w których główną rolę odgrywała miodzie; Wznoszono antysowieckie i antykomunistyczne okrzyki, żądano wolnych wybc rów. W kilkunastu miejscowościach przeciwko manifestantom użyto broni palne, Zginęły co najmniej 3 osoby (niektóre źródła mówią o ponad 20), dziesiątki ranie no i pobito, w całym kraju aresztowano kilka tysięcy osób. W odpowiedzi w kole,; nych tygodniach przez cały kraj przelała się fala protestów - kolejne demonstrs cje, strajki większości uczelni i dziesiątek szkół średnich, a nawet podstawowych Konsekwencją wydarzeń było znaczące ograniczenie autonomii szkół wyższye oraz procesy sądowe, w trakcie których skazano ponad dwadzieścia osób.
Jedynym większym ośrodkiem, w którym nie doszło do protestów w Maju'4( był Lublin. Lubelska młodzież „nadrobiła" jednak ten brak w trakcie kampan przez zmanipulowanymi wyborami z[zasłonięte]20119 r. Doszło wówczas do tólkudniowyci protestów tłumionych przy pomocy pałek i sikawek strażackich, ogłoszono równie strajk na KUL i UMCS oraz w szkołach średnich.
W kolejnych latach nie dochodziło już do tak masowych wystąpień młodzieży. Opór przybrał postać nie notowanej wcześniej fali konspiracji młodzieżowej - do 1956 r. powstało blisko 1000 organizacji! Także w następnych dekadach młodzież zawsze znajdowała się w czołówce kolejnych protestów społecznych. Badania nad dziejami udziału młodzieży w oporze społecznym prowadzone były przez Instytut Pamięci Narodowej już od pierwszych miesięcy jego istnienia. Znajdują one swoje istotne miejsce także w bieżącej działalności IPN, czego jednym z owoców jest ni¬niejsza publikacja."
Spis treści
________________
Przedmowa 7
Wstęp 11
Geneza 17
Przebieg
13 kwietnia 33
14 kwietnia 39
Tajemnica śmierci harcerek 46
Konsekwencje wydarzeń 49
Zakończenie 65
Wykaz skrótów 68
Summary 71
Teksty źródlowe 73
Spis dokumentów 75
Fotografie 117
Bibliografia 163
Indeks nazwisk ; 169
PRZY WYGRANIU 4 I WIĘCEJ AUKCJI POKRYWAM
KOSZTA PRZESYŁKI ( na terenie kraju ) – obowiązuje od 1 stycznia 2010 !!!
Zapraszam na inne moje aukcje.
NA ŻYCZENIE WYSTAWIAM RACHUNEK
Towar wysyłam po wpłacie na konto
Książka zostaje wysłana odpowiednio zabezpieczona
Wysyłam na adres zarejestrowany w Allegro
Nie sprzedaję przedmiotów za granicę
Komentarz kupującemu wystawiam jako drugi
Izabella Jankowska
ul. Walecznych 24
75-691 Koszalin
PKO BP w Koszalinie
21 1020 [zasłonięte] 2[zasłonięte]7910002 [zasłonięte] 012615
proszę doliczyć koszty transportu
ZAPRASZAM DO LICYTACJI
antykwariat5
|
|
|
|
|
|