Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Trzy wojny w siodle. Ułani - PROMOCJA !

26-01-2014, 20:18
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 33 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 33 zł     
Użytkownik TrackerArt
numer aukcji: 3890816890
Miejscowość Góra Kalwaria
Kupiono sztuk: 3    Licytowało: 3    Wyświetleń: 47   
Koniec: 26-01-2014 19:09:30

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 2010
Okładka: miękka
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

TRACKER Art

Witam na moich aukcjach

 


 

"Pod młotek" kładę dziś:

 

Pięknie wydaną książkę :


Andrzej Kunachowicz

"TRZY WOJNY W SIODLE

 Wspomnienia z lat 1914–1939 legionisty, rotmistrza Szwoleżerów, dowódcy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich 

i 20. Pułku Ułanów Króla Jana III Sobieskiego"

 

Format ( 185x230 )

 

210 stron !

 

Znakomity pomysł na prezent dla miłośnika kawalerii !


NOWA

 

Wychowany w duchu patriotycznym, marząc o niepodległości Ojczyzny wstąpił w wieku 18 lat do tworzonych w Krakowie w 1914 r. Polskich Legionów. W 2. Szwadronie Ułanów Legionów walczył w kampanii w Karpatach Wschodnich, na Bukowinie i pod Rokitną, a później w kampanii wołyńskiej. Internowany wysłany został na front włoski, a potem do szkoły oficerskiej pod Wiedniem. Zorganizował wyprowadzenie polskich słuchaczy ze szkoły i ich powrót do kraju. W Krakowie włączył się w tworzenie 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i jako dowódca półszwadronu skierowany został na front ukraiński do działań w obronie Lwowa i Galicji Wschodniej. Po powrocie z tej wojny objął dowództwo szwadronu karabinów maszynowych i ze swoim pułkiem walczył z bolszewicką armią konną Budiennego. Z wojny powrócił w stopniu rotmistrza, jako kawaler orderu wojennego Virtuti Militari.

Służbę pokojową rozpoczął w Bochni, gdzie miał pod swoją komendą rotmistrzów Klemensa Rudnickiego, późniejszego generała – dowódcę dywizji pancernej na Zachodzie i Henryka Dobrzańskiego – Hubala. Poznał córkę właściciela majątku Droginia – Helenę Janota-Bzowską, z którą wziął ślub. Po dyslokacji Szwoleżerów z Bielska na Pomorze dowodził szwadronem w Toruniu a w 1928 r. objął stanowisko zastępcy dowódcy 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. W 1931 r. już jako ppłk. ukończył studia w Wyższej Szkole Wojennej na X kursie nazwanym przez komendanta szkoły – gen. Kutrzebę – kursem bohaterów. Rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego został mianowany dowódcą słynnego 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich we Lwowie dokąd wyjechał wraz z rodziną. Kilka lat później został przeniesiony na sanowisko dowódcy 20. Pułku Ułanów Króla Jana Sobieskiego w Rzeszowie i mianowany pułkownikiem. Cieszyły go budowane w Rzeszowie fabryki uzbrojenia, silników lotniczych i armat przeciwpancernych. W końcu sierpnia 1939 r. odebrał rozkaz mobilizacyjny i ruszył z pułkiem na swoją kolejną czwartą wojnę tym razem z Niemcami. Na krótko obejął dowodzenie Kresową Brygadą Kawalerii bo w starciu z Niemcami został ciężko ranny. Dochodził do zdrowia powoli najpierw w polskim dworku a potem w szpitalu. Wywieziony do Oflagu w obozie w Woldenburgu współpracował z tajną organizacją oficerów. Uwolniony przez wojska sowieckie wrócił do kraju i podjął pracę w instytucjach cywilnych utrzymując kontakty z towarzyszami broni. Coroczne świąteczne spotkania legionistów odbywały się z udziałem J.E ks. Kardynała Wojtyły

 

 

Więcej ciekawych książek na moich pozostałych aukcjach !

 

 

Bez względu na ilość zamówionych tytułów - koszt wysyłki się NIE ZMIENIA !

 

NOTA PRAWNA

Zdjęcia umieszczone na moich aukcjach stanowią "utwory" w rozumieniu Prawa Autorskiego i podlegają ochronie prawnej zgodnie z ustawą "o prawie autorskim i prawach pokrewnych" z dnia 4 lutego 1994r. ( wraz z późniejszymi zmianami )




Dodano 2[zasłonięte]013-12 13:07
Przed Świętami polecam przesyłkę PRIORYTETOWĄ.
Osoby z Warszawy mogą się ze mną kontaktować w sprawie odbioru osobistego ( będę kilka razy w warszawie przed Świętami ).