Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

TRZMIELE Przewodnik Wzory Oznaczania Trzmieli pols

28-01-2012, 2:29
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 9.50 zł     
Użytkownik paralala
numer aukcji: 2062180094
Miejscowość Toruń
Wyświetleń: 8   
Koniec: 26-01-2012 22:30:28

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Rok wydania (xxxx): 1999
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha






e-księgarnia antykwariat
PARALALA

tel.+48 [zasłonięte]692520
[zasłonięte]@poczta.onet.pl









KATEGORIE - kliknij i wybierz:









47 1020 [zasłonięte] 5[zasłonięte]0110002 [zasłonięte] 002439


57 1140 [zasłonięte] 2[zasłonięte]0040002 [zasłonięte] 609236

tytułem: nick i nr aukcji







I. PRZEDPŁATA NA KONTO:

*1 książka - priorytet 8,50 zł
*2 książki - priorytet 9zł
*3 i więcej - priorytet GRATIS !

II. PRZESYŁKA POBRANIOWA (przy odbiorze):

* 1 książka
- ekonomiczna - 12,50 zł
- priorytet - 15,50 zł
* 2 książki
- ekonomiczna - 14,00 zł
- priorytet - 17,00 zł
*3 książki i więcej
- ekonomiczna - 16,00 zł
- priorytet - 19,00 zł











PRZEWODNIK TERENOWY
DO OZNACZANIA TRZMIELI I TRZMIELCÓW POLSKI

Tadeusz Pawlikowski
1999, stron 30


SPIS TREŚCI

Wprowadzenie............................................    5

Biologia trzmieli i trzmielców........................    11

Przegląd systematyczny .............................   15

Tworzenie grzbietowych wzorów barwnych...... 18

Objaśnienia wzorów barwnych trzmieli (nry I   86)          19

Wzory barwne samic trzmieli (nry 1   18).......   22

Wzory barwne samic trzmieli (nry 19-36)....... 23

Wzory barwne samic trzmieli (nry 37-50)....... 24

Wzory barwne samców trzmieli (nry 51   68)..   25

Wzory barwne samców trzmieli (nry 69- 86)...   26

Objaśnienia wzorów barwnych trzmielców (nry 1  25)              27

Wzory barwne samic trzmielców (nry 1-10).... 28

Wzory barwne samców trzmielców (nry 1 1   25)           29

Piśmiennictwo...........................................   30

O P I S

Trzmiele (Bombus) i trzmielce (Psithyrus) to powszechnie budzące sympatię duże, puszyście owłosione, o charakterystycznym spowolnionym locie owady zapylające. Pod względem systematycznym stanowią one plemię Bombini w obrębie rodziny pszczołowatych (Api-dae). Owłosienie trzmieli i trzmielców pokrywa gęsto prawie całe ciało. Szczególnie na części grzbietowej tworzy ono wyraźne futerko o typowym (najczęściej paskowanym) wzorze barwnym.

Grzbietowe wzory barwne owłosienia trzmieli i trzmielców Pol­ski nie były dotąd ustalone zadowalająco. Powstały, przy ogólnych opracowaniach tej grupy barwne ryciny, czy też narysy wzorów ubar­wienia części gatunków. Wzory te nie uwzględniały jednak stopnia zmienności na tyle aby mogły być wykorzystywane do oznaczania gatunków w terenie bez ich masowego zabijania. Także dotychczaso­we morfometryczne metody identyfikacji gatunkowej trzmieli i trz­mielców (w oparciu o klucze) zmuszały do odłowów większej liczby tych bardzo pożytecznych owadów oraz ich zatruwania. W Polsce stwarzało to również dodatkowy problem prawny, ponieważ wszyst­kie trzmiele są ustawowo chronione. Dotychczas zarejestrowano na obszarze Polski 29 gatunków trzmieli i 8 gatunków trzmielców.

Przygotowując przewodnik założono po 1) że zmienność wzorów barwnych imagines większości gatunków z Europy Środkowej zacho­wuje zespół swoistych cech w ramach ustalonego szablonu, oraz po 2) że szablon ten będzie można wykorzystać do identyfikacji tych ga­tunków w terenie. Co do powyższych założeń zdawano sobie sprawę ze skali trudności ustalania specyficzności wzoru u niektórych gatun­ków, zwłaszcza u blisko spokrewnionych z podrodzajów Bombus (s, str. Megabombus czy Kallobombus i to in vivo oraz w warunkach terenowych. Szczególnie będzie to trudne dla obserwatorów początku­jących i niezaznajomionych z entomologią. Jednak w ich sytuacji dobre rezultaty można uzyskać przez trening obserwacji wzoru barwnego poczynając od końca odwłoka aż do twarzy. Można też szkicować za­obserwowane szczegóły ubarwienia. W przypadku trzmieli czarnych z czerwonym lub rudym zakończeniem odwłoka należy zwracać uwa­gę równocześnie na długość włosków futerka (szczególnie - na równe i krótkie dla Bomhus conjusus] oraz barwę włosków koszyczków na tylnych odnóżach (szczególnie - na rude dla Bambus ruderarius). Do­brze jest przed terenowymi obserwacjami przestudiować wzory barw­ne z przewodnika zwracając uwagę na pogrupowanie gatunków we­dług zabarwienia owłosienia końca odwłoka. Niekiedy dla oznaczenia niezbędnym będzie jednak usypianie (octanem etylu) pojedynczych okazów robotnic lub samców (wyłącznie), i to w sierpniu, kiedy więk­szość rodzin trzmieli uzyskała już sukces rozwojowy (tzn. gdy ich młode królowe zostały unasiennione). We wszystkich wątpliwych przypad­kach przy identyfikowaniu gatunków należy sięgnąć po dokładniejsze klucze i opisy z prac wymienionych w bibliografii.

Zmienność wzorów do przewodnika została ustalona w oparciu o dwudziestoletnie badania terenowe w całej Polsce oraz o zbiory entomologiczne muzeów krajowych i Muzeum Instytutu Zoologicz­nego Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. W terenie prowadzono obserwacje, fotografowanie oraz w nielicznym zakresie odłowy trzmieli (zawsze za zezwoleniem Konserwatora Przyrody odpowied­niego UW, bądź Dyrekcji Parków) w zróżnicowanych przyrodniczo środowiskach Polski, które szczególnie sprzyjały wyzwalaniu zmienności ubarwienia (w tym melanizmu). Ustalono zmienność wzorów barwnych dla płci każdego z gatunków trzmieli i trzmielców wykazanych oraz potencjalnych do wykazania na obszarze Polski. Opracowano szablony edycyjne wzorów barwnych do wszystkich gatunków, a zwłaszcza dla najbardziej zmiennych Bombus terrestris, Bambus lucorum, Bombus pratorum, Bombus hortorum, i Bombus pascuorum