Trufle to grzyby wytwarzające bulwiaste, podziemne owocniki.
Są bardzo cenione na całym świecie.
Osiągają wysokie ceny nawet do 1000 euro/kg.
SZCZEPIONKA MIKORYZOWA ZAWIERA SZCZEPY TRZECH ODMIAN TRUFLI:
Trufla letnia, Trufla burgundzka, Trufla wgłębiona
Trufle, grzyby które są chyba najbardziej poszukiwanym ze względu na właściwości smakowe i przyprawowe gatunkiem, zawdzięczają popularność dzięki wytwarzanym przez nie unikalnym substancjom aromatycznym.
Trufle zyskują w ostatnim czasie na popularności wśród hodowców profesjonalnych, jak i wśród amatorów zainteresowanych możliwościami uprawy tych grzybów.
Proste stosowanie:
Warunki wzrostowe dla trufli:
Trufle wymagają lekko przepuszczalnej gleby wystarczającej dostępności wody i umiarkowanych temperatur, gleba o średniej zawartości próchnicy dobrze napowietrzona. Takie warunki obserwuje się w klimacie umiarkowanym – również w Polsce.
Trufla występuje na obszarze Jury krakowsko-częstochowskiej, a także puszczy Białowieskiej.
Niezbędnym elementem uprawy Trufli:
jest obecność partnera roślinnego w środowisku. Są to drzewa: leszczyny, dęby, buki,graby, lipy.
Jednak ze względu na tempo wzrostu i pokrój korony, najlepsze do założenia amatorskiej uprawy trufli mogą się okazać leszczyny.
Rośliny w obecności symbionta grzybowego zyskują na dostępności wody i składników mineralnych dostarczanych poprzez strzępki grzybowe obejmujące zasięgiem wielokrotnie większą – w porównaniu do systemu korzeniowego – objętość gleby.
Duże znaczenie ma tu również oddziaływanie systemu korzeniowego drzew na rozluźnianie struktury gleby w jego otoczeniu (ryzosferze) co poprawia warunki wzrostowe grzyba i sprzyja owocnikowaniu trufli.
Uprawa gruntowa Trufli:
W przypadku uprawy gruntowej powinno się oczywiście na niewielkich obszarach, doprowadzić glebę do pożądanego odczynu i przewiewności.
Uprawiać możemy oczywiście gatunki trufli przystosowane do danej strefy klimatycznej.
Duże powierzchnie uprawowe możemy zakładać w tych miejscach, gdzie warunki klimatyczno glebowe będą odpowiednie i wówczas mikoryzację możemy przeprowadzić przed sadzeniem lub na istniejących uprawach leszczynowych i innych kompatybilnych z trufla gatunków.
Jest jeszcze jeden czynnik uprawy, który może być ważny; chodzi o ściółkowanie uprawy.
Ściółki z liści są naturalnym czynnikiem tworzenia próchnicy glebowej oraz barierą utrudniającą przesuszanie; grzyby lubią wilgoć.